مشاوره حقوقی خانواده

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مفهوم مشاوره حقوقی خانواده آشنا کنیم و توضیح دهیم که حقوق خانواده به چه مواردی اطلاق می شود.

حقوق خانواده چیست؟

از آن جایی که امروزه روابط بین مردم علی الخصوص روابط بین زوجین دچار درگیری ها و پیچیدگی های خاصی شده است و یکی از مهم ترین ارکان جامعه و ستون آن خانواده به حساب می آید؛  روابط بین اعضاء خانواده از اهمیت و تمرکز بالایی برخوردار شده است.

 دعاوی خانواده جزو مهم ترین دعاوی مطروحه در دادگاه خانواده است . در این میان، قانون گذار، نظر به اهمیت این تشکل مهم اجتماعی، بر آن شده است تا با تبیین حقوق و تکالیف افراد در خانواده، ضمن تعیین الزاماتی برای هر فرد،  وی را از حقوقی نیز منتفع گرداند تا به نوبه خود در تحکیم بنیان خانوادگی که نهایتا منجر به تحکیم بنیان جامعه می گردد نقش آفرینی نموده باشد .

در نظام حقوقی ما، دادگاه های خانواده، به طور اختصاصی برای رسیدگی به دعاوی مربوط به خانواده تاسیس شده اند و لذا بحث رسیدگی قضایی به مسائل مربوط به خانواده از مهم ترین و در عین حال تخصصی ترین مباحث حقوقی است، چرا که همواره باید توجه نمود که ضمن تضمین حقوق طرفین، تا حد امکان نظام خانواده با فروپاشی مواجه نشود و اگر این چنین شد، دست کم آثار مخرب آن کم تر دامن گیر اعضای خانواده شود.

  حقوق خانواده بخش حقوقی از یک جامعه است که تمرکز و تاکید آن بر دعاوی خانواده است.

حقوق خانواده مجموعه ای از قوانین است که بر روابط اعضای خانواده و اموال آن ها حاکم است. که هرکدام شامل قوانین متفاوتی است.

قوانین مربوط به هر یک از حقوق خانواده و توضیح درباره آن  بر عهده مشاوره حقوقی خانواده می باشد. در حقوق خانواده، حقوق مربوط به زوجین و روابط میان آن ها یکی از موارد پر سر و صدا در جهان و ایران می باشد.

خانواده عبارت است از اجتماعی که از پیوند زن و مرد به وجود می آید.در قانون مدنی حسن معاشرت زن و شوهر نسبت به یک دیگر، یکی از مهمترین حقوق مطرح شده در این قانون می باشد. .مشاوره حقوقی مدنی به خصوص حقوق خانواده پرکاربردترین مشاوره های مربوط به مشاوره ی حقوقی می باشد.

برای بررسی این قوانین میتوانید با وکلا و مشاوران موسسه حقوقی سفیر صلح مشورت نمایید .

مشاوره حقوقی خانواده

مشاوره حقوقی خانواده

دعاوی خانواده ای که در دستگاه قضایی ایران اقامه می شوند شامل موارد زیر است :

 • طلاق
 • فرزند خواندگی
 • حضانت فرزند
 • حق دیدن فرزند
 • توزیع دارایی های مالی بین زوجین
 • سوء معاشرت
 • تمکین
 • استرداد هدایا
 • تجویز ازدواج مجدد
 • مهریه
 • نفقه
 • استرداد جهیزیه
 • تعیین مسکن علیحده
 • اجرت المثل
 • نفقه
 • اثبات نسب و.

حقوق خانواده شامل چه مسائلی می شود؟

حقوق خانواده تمامی دعاوی و  دادخواست های فوق را  به علاوه دعاوی مرتبط  دیگر در بر می گیرد. در هر پرونده ، لازم است که شما یک خلاصه از پرونده خود ارائه دهید تا مشاور حقوقی بتواند طرفین دعوا را از هم جدا کند و در صورتی که نزاعی بین طرفین باشد قرار ملاقاتی را  برای آن ها تنظیم کند و تصمیم گیری نماید. اگر نزاعی بین طرفین نباشد پرونده شما در مسیری قرار می گیرد که به دادگاه ارجاع داده می شود و  در ان جا تصمیم اتخاذ می شود.

موارد کوچک تر در شورا های حل اختلاف و دادسرا  و پرونده های بزرگتر و با پیچیدگی بیشتر در مقامات بالاتر مورد بررسی قرار می گیرد.

وکلا و مشاوران حقوقی خانواده می توانند به عنوان نماینده عضوی از اعضاء خانواده در قرار های دادگاه حضور پیدا کنند یا در مذاکرات خاص حاضر شوند یا می توانند بعضی از مدارک مهم مثل دادخواست های دادگاه یا توافق نامه ها را نزد خود به امانت نگاه دارند.

 بعضی از وکلای خانواده مخصوصا در پرونده های فرزند خواندگی یا پرونده هایی که مربوط به زوجین نیست هم فعالیت دارند. از آن جایی که طبق قانون مدنی ایران هر خانواده باید یک وکیل داشته باشد مشاوران حقوقی خانواده این وظیفه را بر عهده دارند تا شما را در کلیه امور خانواده و مباحث مربوط به آن راهنمایی و مشورت دهند.

گروه وکلای سفیر صلح می توانند شما را در انجام کلیه امور حقوقی خانواده و هرگونه مشورت و تصمیم گیری در این خصوص یاری نمایند..

مشاوره حقوقی تلفنی

یکی از خدماتی که امروزه به خانواده ها در زمینه های حقوقی ارائه می شود ، مشاوره تلفنی با وکلا است.در صورتی که سوال کوچکی پیرامون مسائل حقوقی خود دارید ، می توانید با وکلا تماس گرفته و راهنمایی های آن ها را جویا شوید.

گروه وکلای سفیر صلح تلاش دارد که قدمی هر چند کوچک و در وسع خویش برای حل مسائل و مشکلات زوجین بردارد.به همین خاطر مشاوره حقوقی با وکلای این مجموعه کاملا رایگان است.

شما می توانید همین امروز با ما تماس گرفته و سوال خود را مطرح کنید.

گروه وکلای سفیر صلح با همکاری بهترین وکلای شهر تهران ، مفتخر است که کلیه خدمات حقوقی را به شما موکلین عزیز ارائه کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۰۹۱۹۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸