شرایط دیه جنین

تعیین مقدار دیه جنین بر حسب مراحل رشد

در مراحل مختلفی که جنین در حال رشد است ، می تواند مبلغ دیه های مختلفی داشته باشد که در ادامه تلاش می کنیم که به آن ها بپردازیم.اگر با چنین مشکلی رو به رو شدید ، بهترین اقدام استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری است.با ما همراه باشید تا این مقوله را به خوبی بررسی کنیم.

شرایط و جوانب دیه جنین

سقط جنین یا می تواند به خواست و اراده یک یا هر دو طرف باشد ، یا این که بنا بر دلایلی شخص دیگری موجب این سقط شود.شما می توانید برای مشاوره حقوقی درباره این مسئله با وکیل حقوقی سفیر صلح تماس بگیرید .اما در ادامه به برخی از شرایط و جوانب دیه جنین می پردازیم.

شرایط دیه جنین بعد از چهار ماهگی

در صورتی که جنین چهار ماه کامل را داشته باشد به این معنی که دارای روح باشد ، یک مسلمان ازاد به حساب می اید و دیه او به اندازه یک انسان کامل حساب خواهد شد،دیه جنین دختر نصف دیه جنین پسر محسوب می شود.

شرایط دیه جنین قبل از چهار ماهگی

در صورتی که جنین پیش از ۴ ماهگی و قبل از دمیدن روح در جسم باشد :

-وقتی که تخمک زن با اسپرم مرد ترکیب می شود و در واقع اساس باردار شدن شکل می گیرد ، تا مدت ۴۰ روز به آن نطفه گفته می شود که دیه آن برابر ۲۰ مثقال است.
در چهل روز دوم نیز علقه یا خون بسته شکل می گیرد که دیه آن دو برابر دییه نطفه یعنی ۴۰ مثقال است
در چهل روز سوم پاره گوشت تشکیل می گردد که دیه آن برابر با ۶۰ مثقال است.
استخوان: که دیه آن هشتاد مثقال است.
روییده شدن گوشت: هنگامى که گوشت روی استخوان ها می آید و دیه آن یک صد مثقال است.
میان پسر و دختر بودن جنین در کلیه مراحل بالا و پیش از این که روحی به جنین دمیده شود ، در میزان و مبلغ دیه هیچ فرقی وجود نخواهد داشت.
به فاصله رسیدن جنین از یک مرحله تا مرحله دیگر، دیه خاص و منحصر به فردی تعلّق نخواهد گرفت .

روح چه زمانی به جنین دمیده می شود

غالب مواقع با به اتمام رسیدن ماه چهارم و ورود جنین به ماه پنجم رشد ،روح به جنین دمیده خواهد شد.اما نمی توان نظری قطعی و صد در صد در این باره داد ،چرا که استعداد و توانایی هر جنینی برای دمیده شدن روح در آن نسبت به جنسن دیگر متفاوت خواهد بود.چرا که اختلاف زمان و مکان و دیگر عناصر در این مسئله دخیل هستند.
به همین دلیل در مواقعی که مشخص نیست که روحی در جنسن دمیده شده است یا این که در این باره تردیدی مطرح شود ، معمولا بنا بر دمیده نشدن روح می دهند.

موارد دیه اسقاط جنین در صورت تحقق عزل

در صورتی که زن و شوهری در حال آمیزش باشند و شخصی با حرکت یا حرفی آن ها را بترساند،و موجب شود که عزل تحقق پذیرد ، بر او واجب خواهد شد که پرداخت دیه اسقاط نطفه را بپردازد.
در صورتی که شوهر خودش عزل کند دیه بر او واجب نخواهد شد اما در صورتی که زن عزل نماید(به این معنی که روند آمیزش را قطع کند) بر او واجب خواهد شد که دیه نطفه را پرداخت نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *