جرم عدم ثبت نکاح

جرم عدم ثبت نکاح

جرم عدم ثبت نکاح

ثبت نکاح در دفاتر ثبت اسناد رسمی و دفاتر ازدواج و طلاق یکی از مهم ترین کارهایی است که برای قانونی کردن روند ازدواج خود باید انجام دهید. در گذشته و پیش ازاین که سیستم ها و دفاتر ثبت ازدواج راه بیفتند ، زوج های زیادی تنها با خواندن صیغه ی یکی از شیوخ و علمای آشنا به عقد یکدیگر درآمده و همین که دوست و آشنا می دانستند که این دو ازدواج کرده اند؛ کافی بود.

اما امروزه با پیشرفت جامعه و قوانین ضرورتا باید نکاح خود را در دفاتری که توسط قانون به رسمیت شناخته شده اند ، ثبت نمود.

اما در صورتی که ثبت نکاح صورت نگیرد چه  مجازاتی برای خاطیان در نظر گرفته خواهد شد ؟این سوال را از بهترین وکیل طلاق گروه وکلای سفیر صلح پرسیده ایم و پاسخ را از وی جویا شده ایم. با ما همراه باشید .

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

نکته ای که باید در نظر گرفت این است که این قانون مشمول نکاح موقت نمی شود.

در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده، حق رجوع است

بنابراین رجوعی که زن در طلاق خلع و مبارات می‌تواند به عوض داشته باشد و طلاق را تبدیل به رجعی نماید مشمول حکم این ماده نیست.

جرم موضوع این ماده از جرائم عمومی است و تعقیب آن نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد. باصراحت مندرجات ماده 645 قانون مجازات اسلامی عدم ثبت واقعه ازدواج برای زوجه جرم نیست. اگر مرد بعد از انجام مواقعه اقدام به ثبت واقعه ازدواج نماید، به تکلیف قانونی خود عمل نموده و وجود فاصله زمانی بین اجرای صیغه ازدواج و ثبت آن موجب تعقیب شوهر نخواهدبود.

عدم ثبت ازدواج دوم

مردان بسیاری وجود دارند که تمایل به ازدواج دوم داشته اما به علت معذوریت هایی از جمله ازدواج اولشان ، نمی توانند واقعه ی ازدواج دوم را به ثبت برسانند.چرا که همان گونه که احتمالا می دانید ، ازدواج دوم زوج منوط به اجازه همسر اول ، عدم تمکین وی، عقیم بودن زن و… خواهد بود.

به همین دلیل و دردسرهایی که ممکن است پیش آید بیشتر مردان ترجیح می دهند که واقعه ی ازدواج دوم خود را ثبت نکنند.

عقد دائم غیر رسمی

یکی از نکاتی که باید در نظر گرفت این است که مواقع بسیاری پیش می آید که زوجه دوم با مراجعه به دادگاه درخواست ثبت واقعه ی ازدواج را خواهد کرد.

بسیاری از قضات چنین عقیده ای دارند که این دعوا قابل استماع است چرا که ازدواج پیش از این صورت گرفته و باید زوج را ملزم به ثبت ازدواج نمود

اما برخی دیگر نیز به این عقیده اند که به خاطر این که مسئله ازدواج دوم منوط به کسب اجازه از همسر اول می باشد، گرچه که ازدواج دوم صحیح باشد اما این دعوا قابل استماع نخواهد بود .

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *