دریافت مهریه از ارث

همان گونه که می دانید مهریه جزو حقوق اصلی زن است و به محض جاری شدن صیغه ی نکاح متعلق به وی خواهد شد. به گفته ی بهترین وکیل تهران ، در واقع مرد نسبت به همسرش بدهکار خواهد شد و زوجه این امکان را خواهد که هر زمانی که بخواهد اقدام به دریافت مهریه اش بنماید. البته در نظر داشته باشید که قانون تنها تا 110 سکه بهار آزادی ، مرد را دارا به حساب می آورد و برای به اجزا گذاشتن باقی مهریه به ضمانت اجرایی نیاز دارد. منظور از ضمانت اجرایی این است که زوجه بتواند اموالی را از مرد به دادگاه معرفی کند که بر اساس آن ها ، مرد را متمکن به حساب آورد.

اما افراد بسیاری هستند که از مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح سوال می کنند که تکلیف حقوق زوجه پس از فوت همسر چه می شود ؟

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

همان گونه که قبلا نیز گفته ایم ، والدین و فرزندان متوفی از او ارث خواهند برد. اما پرداخت ارث منوط بر پرداخت کلیه دیون و بدهی های متوفی خواهد بود و البته مهریه نیز جزو دیون مزد به حساب می آید.

حال قانون گذار برای این که از حقوق زوجه پس از فوت همسر حمایت کرده باشد ، قانونی را وضع کرده است که بر اساس آن می توان مهریه را از ارث متوفی نیز مطالبه کند.

اما چگونه این کار قابل انجام است ؟ چه شرایطی دارد ؟ این مهریه به چه نحوی محاسبه خواهد شد. در ادامه این مطلب به سراغ دکتر مرتضی امیری، وکیل دادگستری رفته ایم و تمام این سوالات را از وی جویا شده ایم . با ما همراه باشید

نحوه محاسبه مهریه زن پس از فوت شوهر

تکلیف حق و حقوق زوجه باید پس از فوت همسر مشخص باشد. این مسئله بدان معنیست که باید تمهیداتی اندیشیده شود که بر اساس آن ، زندگی زن بعد از فوت همسر دچار سختی و تنگنا نشود.

زوجه می تواند پس از فوت همسرش هر زمانی که اراده کرد اقدام به مطالبه مهریه  بر ارث نماید. اما باید در نظر داشت که مهریه زوج بر اساس سال فوت همسر محاسبه خواهد شد.

در صورتی که مهریه ، مالی غیر منقول باشد، عین ارزش این مال به زوجه پرداخت خواهد شد و در صورتی که این مهریه ، اموال منقولی باشد ، خود مال به زوجه مسترد خواهد شد.

نکته ی دیگری که در این میان مطرح است ، استرداد جهیزیه خواهد بود. در صورتی که زوجه در ابتدای زندگی؛ اموالی را با خود به منزل زوج آورده باشد ، پس از فوت همسر می تواند اقدام به مسترد نمودن آن ها کند و قانون نیز تمهیداتی را برای این مسئله اندیشیده است.

بر اساس ماده 869 قانون مدنی، حقوق و دیونی که به ترکه میت تعلق می‌گیرد و باید قبل از تقسیم آن ادا شود، از قرار ذیل است: قیمت کفن میت و حقوق متعلق به اعیان ترکه مثل عینی که متعلق رهن است؛ دیون و واجبات مالی متوفی و وصایای میت تا ثلث ترکه بدون اجازه ورثه و زیاده بر ثلث با اجازه آنها.

در بند دو این ماده به «دیون و واجبات مالی متوفی» اشاره است که یکی از این دیون، مهریه است که باید پرداخت شود.

بر این اساس، زوجه می‌تواند برای مطالبه مهریه خود به دادگاه خانواده محل اقامتش مراجعه کند و دادگاه نیز بر اساس اموال باقیمانده از مرد، مهریه را به همسرش می‌دهد.

زن به طور طبیعی از عین اموال غیرمنقول ارث نمی‌برد بلکه از قیمت آن ارث می‌برد اما اگر مهریه زن، مال غیرمنقولی باشد، عین همان مال غیرمنقول به زن تعلق می‌گیرد و قواعد ارث در این خصوص جاری نخواهد بود.

پرداخت مهریه زن فوت شده

نکته ی دیگری که باید درباره آن بحث شود این است که آیا پس از فوت زوجه ، حق و حقوق وی از جمله مهریه از بین خواهد رفت ؟

در پاسخ به این سوال لازم است دوباره متذکر شویم که مهریه ، نوعی طلب مالی است که به هرحال بر ضمه ی بر مرد خواهد بود و فوت زوجه هیچ گونه تاثیری بر این مسئله نخواهد گذاشت.

به عبارت دیگر در صورتی که زوجه فوت نماید ، وراث وی قادر خواهند بود که اقدام به مطالبه مهریه معوقه نمایند و مرد نیز وظیفه خواهد داشت بر اساس قوانین جاری ، این بدهی را پرداخت نماید

گرفتن مهریه از سهم الارث شوهر

همان گونه که در بالا نیز ذکر کردیم ، زوجه از عین اموال غیر منقول همسر ارث نمی برد. اما در صورتی که قبلا مهریه ی خود را دریافت نکرده باشد ، می تواند مهریه خود را به طرفیت وراث به اجرا گذاشته و آن را دریافت نماید.

به عبارت دیگر ، بنا بر این که مهریه نیز جزو دیون ممتازه به حساب می آید ، در ابتدا باید هزینه های میت در نظر گرفته شود و پس از آن از نسبت به پرداخت این دیون اقدام گردد.

اما نکته ی دیگری که در این میان مطرح است این است که آیا می توان مهریه را از سهم الارث شوهر مطالبه کرد ؟

در نظر بگیرید که ارثی به همسر شما رسیده باشد و شما بخواهید از منبع این ارث مهریه خود را دریافت کنید.

جهت انجام این کار توصیه می کنیم که پیش از هر چیزی با یک وکیل متخصص و ماهر مشورت نمایید تا راهکارهای این مسئله را برای شما بررسی کند و پس از آن دست به اقدام بزنید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *