جلب به دادرسی

اصولا هنگامی که علیه شخصی طرح شکایت می شود ، بازپرس دادسرا پس از بررسی و تحلیل مدارک و ادله ای که علیه وی مطرح شده است، تصمیم میگیرد که ایا این مدارک برای جلب وی کافیست یا خیر ؟!

در صورتی که چنین تشخیصی داد ، آن گاه در برگه ای به نام برگه احضاریه را برای آن فرد ارسال خواهد کرد و آن شخص می تواند در طول مدت ۳ روزه به دادگاه برای بررسی پرونده مراجعه کند.بهتر است در این مواقع پیش از هر چیزی با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید تا بهترین اقدام را داشته باشید.

جلب به دادرسی

جلب به دادرسی

در صورتی که در این مدت ۳ روزه به دادگاه مراجعه نکرد ، بازپرس می تواند حکم جلب وی را صادر کند. آن گاه مامورین نیروی انتظامی با مراجعه به محل سکونت فرد ، وی را به نزد بازپرس هدایت خواهند کرد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

شماره تلفن وکیل های سفیر صلح:

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

ممکن است این برگه جلب سیار هم باشد به این معنی که نیروی انتظامی با در دست داشتن این برگه ، هر کجا که متهم را دیدند ، می توانند وی را بازداشت کرده و به دادسرا تحویل دهند تا روند قانونی آن طی شود. شما می توانید جهت مشاوره حقوقی با شماره تلفن های گروه وکلای سفیر صلح تماس حاصل نمایید.

بازپرس یک پرونده در مواجهه با هر گونه پرونده ای دو تصمیم می تواند بگیرد :

یک : قرار منع تعقیب صادر کند. به این معنی که ادله و مدارک کافی برای متهم دانستن فرد وجود نداشته است و نمی توان وی را تحت تعقیب قضایی قرار داد.

دو : قرار جلب به دادرسی صادر کند. به این معنی که یک پرونده قابلیت طرح کیفرخواست را داشته است و می توان آن را به دادگاه یا دادسرا ارجاع داد و به همین خاطر بازپرس بر اساس دستور دادگاه ، موظف است که قرار مجرمیت صادر کرده و متهم را تحت تعقیب قرار دهد

قرار جلب به دادرسی در دادسرا

احتیاط  حکم خواهد کرد که این گونه پرونده ها به دادگاهی که قرار جلب به دادرسی صادر کرده بود نروند بلکه در دادگاه دیگری رسیدگی شود ولی در عمل بر مبنای نظر دیوان عالی کشور یا کمیسیون مشورتی قوه قضاییه گفته شده است که مشکلی نیست که همان دادگاهی که قرار جلب به دادرسی صادر کرده بود به ماهیت قضیه نیز رسیدگی کند.

بنابراین به طور خلاصه برگ جلب و جلب متهم به بازپرسی و قرار جلب به دادرسی دو مقوله به کلی متفاوت است.

ابلاغ قرار جلب به دادرسی

در جرایم کیفری ، وقتی که متهم به ابلاغیه دادگاه واکنشی نشان نداد و در آن حاضر نشد می توان قرار جلب به دادرسی را صادر نمود تا به این وسیله متهم را وادار به حضور در دادگاه کند.

اما در جرایم کیفری موضوع اندکی متفاوت است و قرار جلب هنگامی صادر خواهد شد که یا خود فرد مالی را برای ادای دیون خود معرفی نکند یا این که بدهکار نتواند در زمان اجرای حکم ، اموال مدیون را معرفی کند.

حکم جلب به دادرسی چیست

حکم جلب به دادرسی همان گونه که در بالا ذکر کردیم به این معنی است که فرد را با صدور این حکم ، به حضور در دادگاه وادار می سازند. اما این شیوه ی جلب در پرونده های کیفری و حقوقی تفاوت های اساسی دارد.

مراحل بعد از قرار جلب به دادرسی

پس  از این که قرار جلب به دادرسی صادر شد ، اقدام شما در وهله اول این باشد که یک وکیل خبره را استخدام کنید تا در این روند قانونی همراه شما باشد. پس از آن باید در شعبه ی دادسرایی که برایتان مشخص شده است، حضور پیدا کنید و ادله و مدارک خود را ارائه دهید.