گرفتن امضا به زور

گرفتن امضا به زور ، چیزی است که مکررا در میان افراد مختلف خصوصا زن و شوهر ها رخ می دهد. اما چگونه می توان با چنین رویداد هایی مقابله کرد ؟ آیا چنین امضایی نزد قانونگذار ، اعتبار دارد ؟ راهکار قانونی و حقوقی مقابله با این اجبارها چیست؟ تصمیم داریم در این مقاله به تمام این سوالات پاسخ دهیم. با ما همراه باشید

بسیار پیش می آید که فرد یا افرادی ، به زور و با تهدید به قتل یا هر مسئله دیگری ، شخص دیگری را ناچار به امضای یک سند می کنند . این سند ممکن است چک ، سفته، قراردادهای تجاری یا حتی وصیت نامه باشد.

گرفتن امضا به زور

گرفتن امضا به زور

اما در صورتی که اثبات شود که این امضاها با زور و تهدید و ارعاب بوده است ، فاقد هرگونه اعتبار قانونی خواهد بود.

به عنوان مثال فراوان پیش می آید که شوهر ، زن خود را وادار می کند که به دفترخانه ثبت اسناد رسمی رفته و مهریه خود را هبه کند. باید بدانید که این نیز نوعی امضا گرفتن به زور می باشد. اما باید این نکته را نیز ذکر نمود که گرچه این مسئله در هیچ کجای قانون ذکر نشده است اما هیچ دفترخانه ای بدون حضور پدر یا سرپرست زوجه، هبه نامه را نمی نویسد.

 

گرفتن سفته به زور

سفته نیز یکی از اسنادی است که افراد بسیاری از آن سوءاستفاده کرده و اشخاصی که در موضع ضعف قرار دارند را وادار به امضای آن می کنند.

اما همان گونه که در بالا ذکر شد ، این چنین اسنادی که با تهدید و ارعاب امضا شده باشند،هیچ گونه اعتبار قانونی نخواهند داشت.

در صورتی که با چنین مشکلاتی مواجه شدید ، بهترین اقدام شما می تواند استخدام بهترین وکیل چک و اسناد حقوقی باشد ، تا به این ترتیب از بروز مشکلات عدیده تر در آینده پیشگیری کرده باشید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

مجازات اخذ مال به عنف

وقتی کسی با توسل بر زور شخصی را مجبور کند مالش را در اختیار دیگری قرار دهد عمل خفت‌گیری یا همان «اخذ مال به عنف» را انجام داده است.

نکته ای که دراین میان فراوان پرسیده می شود این است که سن قانونی برای مشمول مجازات بودن چقدر است ؟

باید در پاسخ به این سوال این گونه عنوان کرد که برای طفل صغیر غیر ممیز(دختران تا ۹ سالگی و پسران تا ۱۶ سالگی) نمی توان مجازات های اخذ مال به عنف را اجرا نمود. دادگاه ها عموما تصمیم می گیرند که به جای مجازات های قطعی که در این باره وجود دارد از مجازات های جایگزین استفاده کنند. به عنوان مثال، کودک را به کانون اصلاح و تربیت ارسال می کنند یا این که وی را به انجام خدمات اجتماعی محکوم خواهند کرد

گرفتن امضا به زور

گرفتن امضا به زور

اما برای افرادی که به سن قانونی رسیده باشند ، مجازات مشخصی وجود دارد. حال مسئله اینجاست که در صورتی که تعدد جرم بیش از ۳ بار باشد چه مجازاتی برای مجرم در نظر گرفته می شود؟

باید در پاسخ به این سوال نیز این گونه گفت که اگر بیش از ۳ بار مرتکب این جرم شد ، به حداکثر مجازات به علاوه نصف مجازات محکوم خواهد شد.

 

نحوه امضای سفته

با تمام تفاصیلی که در بالا ذکر شد ، حتما می دانید که اخذ مال به عنف اعتبار قانونی نخواهد شد.

اما باید درباره نحوه امضای سفته یا هر گونه سند قانونی دیگری چیزهایی را ذکر کنیم که ممکن است سودمند باشند:

  1. مبلغ سفته باید به صورت تمام حروف روی آن نوشته شده باشد. مبلغی که در سفته تعهد می کنید نباید از مبلغ اسمی آن بیشتر باشد، در واقع مبلغ اسمی سفته، سقفی است برای تعهد در آن سند؛ مثلا برای تعهد کردن ۲۷۰میلیون ریال باید سفته ۳۰۰میلیونی بخرید.
  2. گیرنده­ وجه مشخص باشد البته حتما لازم نیست نام شخص خاصی روی پر کردن سفته نوشته شود. سفته می تواند در وجه حامل باشد یا به شخص دیگری حواله شود؛ عبارت «حواله کرد» در سفته برای همین است.
  3. سومین ویژگی ای که در نوشتن سفته باید به آن توجه کنید این است که تاریخ پرداخت آن مشخص باشد. اگر تاریخ در سفته نوشته نشود، سفته مشخصات ظاهری خود را از دست می دهد و دیگر یک سند تجاری نخواهد بود بلکه فقط یک سند عادی است که طبق قانون مدنی می توان نسبت بهوصول مبلغ آن اقدام کرد. در ضمن تاریخ نداشتن سفته می تواند دلیلی بر عندالمطالبه بودن آن باشد؛ یعنی موقع پرکردن سفته تاریخ برای دو طرف اهمیتی نداشته بلکه مبلغ تعهد شده مهم بوده است.