بذل مهریه

بذل مهریه

بسیار مواقع پیش می آید که زن تحت یک سند عادی یا رسمی کل یا بخشی از مهریه خود را به همسرش بخشیده یا به اصطلاح بذل می کند.

اما سوالی که در این میان به طور مکرر از مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح پرسیده می شود این است که آیا امکان بازگشت و رجوع از بذل مهریه وجود دارد. در پاسخ به این سوال در ابتدا باید نگاهی به ماهیت مهریه داشته باشیم.

امروزه میزان مهریه یا به شکل دین(به عنوان مثال سکه بهار آزادی یا وجه نقد) تعیین می شود و یا این که برخی آن را به شکل عین مال(مثلا سه دانگ از یک خانه) تعیین می کنند.

گروه وکلای سفیر صلح آماده دریافت کلیه دعاوی خانواده و حقوقی شما است.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

بخشش مهریه بدون بازگشت

درباره بخشش مهریه این گونه گفته می شود که در صورتی که زن در طی یک سند رسمی مهریه خود را به همسرش بذل کرده باشد، دیگر قادر نخواهد بود که آن را انکار کند چرا که دادگاه ها عموما این سند را به عنوان اقرار به دریافت مهریه در نظر می گیرند و انکار ان مسموع دادگاه ها نخواهد بود.

حالت دوم به اصطلاح حقوقی این است که زوجه (زن) ذمه مرد را از مهریه ای که بدهکار است بری کند که به آن ابراء می گویند اگر نوشته یا همان سندی که زوجه به زوج می دهد خواه رسمی یا عادی، دلالت بر ابرار ذمه کند دیگر از جانب زوجه امکان رجوع وجود ندارد. ماده ۲۸۹ قانون مدنی: « ابرا عبارت از این است که دائن از حق خود به اختیار صرف نظر نماید»

هم چنین در صورتی که مهریه در قالب یک عقد صلح نامه، در عوض چیزی صلح شده باشد امکان رجوع برای زوجه نخواهد بود.

بخشش مهریه بی اذن پدر

گرچه بذل و بخشش مهریه کاری غیر قانونی نیست اما امروزه هیچ یک از دفاتر حقوقی بدون اذن پدر، سند بذل مهریه را تنظیم نمی کنند.

چرا که بسیار مواقع پیش می اید که زوجه با اکراه و به اجبار همسر وادار می شود که به این گونه دفاتر رفته و مهریه خود را بذل کند. باید در نظر دشات که در صورتی که بتوانید این اجبار و اکراه را اثبات کنید امکان رجوع از بذل مهریه وجود دارد اما بهتر است در ابتدا با بهترین وکیل تهران مشورت کنید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *