طلاق توافقی چگونه است

طلاق توافقی چگونه است

آیا می دانید طلاق توافقی چگونه است

در پاسخ به سوال عزیزانی که پرسیده بودند طلاق توافقی چگونه است باید بگویم ، یکی از انواع طلاق ، طلاق توافقی است ؛ یعنی جدایی که زن و شوهر متقاضی آن هستند و در همه امور با یکدیگر توافق کرده اند و با رجوع به دادگاه خانواده ، اعلام توافق خود را در مسائلی از جمله حضانت کودکان بعد از طلاق ، ملاقات با فرزندان ، نفقه ایام عده ، طریقه بازگشت جهیزیه ، دریافت مهریه و … می نویسند و به دادگاه ارائه می کنند .

گام اول طلاق توافقی

برای طلاق توافقی ، زن و شوهر باید به همراه شناسنامه و عقد نامه به دادگاه مراجعه کرده و فرم درخواست را پر کنند و همه موارد و مسائلی از جمله حضانت کودک و ملاقات با او و نیز امور مالی مانند مهریه ، جهیزیه و نفقه را تعیین می کنند . بعد از تقدیم دادخواست ، طبق روال رایج ، دادگاه به آنها حکم می کند که هر یک از طرفین داوری از میان خویشاوندان خود معرفی کند که این داوران باید با زوجین مباحثه و مذاکره کنند و تلاش در آشتی میان آنها داشته باشند . اگر داوران نتیجه ای حاصل نکردند ، گزارش خود را به دادگاه ارائه می کنند و دادگاه نیز بر مبنای توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش را صادر می کند و طرفین می توانند با ارایه گواهی به دفترخانه طلاق ، صیغه طلاق را جاری و ثبت کنند .

مفهوم طلاق توافقی

طلاق توافقی یعنی طلاقی که زن و شوهر تقاضای آن را داشته باشند و در همه مسائل با یکدیگر توافق کرده اند و با مراجعه به دادگاه خانواده، اعلام توافق خود را می نویسند و به دادگاه تقدیم می کنند .

طلاق توافقی چگونه است؟

اعتبار گواهی عدم سازش زوجین

گواهی عدم امکان سازش به مدت ۳ ماه اعتبار و ارزش دارد ، یعنی اگر زوجین ظرف ۳ ماه آن را اجرایی نکنند ، دیگر اعتباری ندارد . لازم به ذکر است که شوراهای حل اختلاف راجع به اختلافات خانوادگی با توجه به تقاضای زوجین می توانند برای برقراری سازش مداخله داشته باشند ، در صورتی که در طلاق توافقی اشخاص معمولا پیش از درخواست طلاق مذاکره کرده و به توافق رسیده اند و اگر باز هم علاقه داشته باشند که جلساتی برای سازش و آشتی بگذارند ؛ علی القاعده به شورای حل اختلاف که شانس مجددی برای سازش فراهم می کند ، ارجاع داده می شوند . لازم به ذکر است که برای گرفتن طلاق توافقی زوجین از هم ضرورتی به شرایط و علت های محکمه پسندی وجود ندارد . در طلاق توافقی زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می رسند که دیگر قادر به زندگی با یکدیگر نیستند و در مورد طلاق به توافق می رسند . بنابراین به طور اشتراکی در دادگاه خانواده حضور پیدا می کنند و صدور گواهی عدم امکان سازش برای اجرای صیغه طلاق توافقی را تقاضا می کنند . تمام شرایط مالی و غیر مالی مرتبط با عقد نکاح نیز با توجه به توافق زوجین لحاظ می شود .
در صورتی که طرفین نخواهند یا قادر نباشند که داوری معرفی کنند ، دادگاه به شخصه اقدام به انتخاب داور می کند . داوران منتخب یا منصوب از ناحیه دادگاه باید شرایط زیر را داشته باشند :
ـ مسلمان باشند
ـ متاهل باشند
ـ معتمد باشند
ـ دارای حسن شهرت باشند
ـ حداقل ۴۰ سال تمام را داشته باشند
تا مقداری به وضعیت روحی زوجین آشنا باشند یا بعد از انتساب به سمت داوری در جریان زندگی و اختلافات میان آنان قرار گیرند .

قوانین صدور گواهی عدم سازش

البته دادگاه زمان صدور گواهی عدم امکان سازش باید مطمئن شود که زن بارداری نیست و رویه قضایی در این مورد این گونه است که زوجه را برای معاینه و صدور گواهی به پزشک مورد اعتماد معرفی می کند یا اینکه دادگاه بر مبنای اقرار زن به حامله نبودن ، مسئله را گواهی می کند .
مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش ، سه ماه از تاریخ صدور آن است و اگر تا اتمام این مدت طرفین یا یکی از آنها برای ثبت به دفترخانه نرود ، گواهی ذکر شده از درجه اعتبار ساقط است .
هدف قانون گذار از مجبور کردن طرفین به مراجعه دادگاه ، تعیین داور و در نهایت تعیین زمان معین برای حل و فصل اختلاف ها است تا شاید در طول این دوران زن و شوهر پشیمان شوند و به خانه و زندگی مشترک خود برگردند . از جهت دیگر ، گفته می شود که به این ترتیب از اختیارات مرد برای استفاده از حق یک طرفه طلاق نیز کم می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *