نحوه شکایت اخاذی

نحوه شکایت اخاذی | چه مجازاتی برای جرم اخاذی در نظر گرفته می شود؟

در مباحث حقوقی، مسئله ای تحت عنوان امنیت اجتماعی وجود دارد که قانونگذار هرگونه اقدام علیه آن را بر نمی تابد و مجازاتی برای آن در نظر می گیرد.اخاذی نیز یکی از مصداق های بارز چنین جرم هایی است که امنیت اجتماعی افراد در جامعه را مورد هرف قرار داده و با توسل به زور و تهدید و ارعاب ، اموال فرد دیگری را تصاحب کند.

در چنین مواقعی بهترین اقدام فرد مراجعه به بهترین وکیل دادگستری است.یک وکیل می تواند به شما کمک کند تا به بهترین نحو چنین مشکلاتی را از سر بگذرانید.

نحوه شکایت اخاذی

نحوه شکایت اخاذی

علاوه بر این ، قانونگذار نیز تمهیدات مختلفی اندیشیده است تا به این وسیله ، از حقوق قربانی چنین جرم هایی دفاع نماید.

اولین کاری که شما به عنوان فرد آسیب دیده باید انجام دهید ، طرح شکایت و هم چنین جمع آوری مدارک و ادله ای است که برای اثبات چنین جرمی به آن نیاز دارید.

شکایت و دادخواست شما باید واضح باشد و دقیقا ذکر کنید که چگونه و به چه علتی مورد اخاذی قرار گرفته اید.

مرجع صالح برای رسیدگی به چنین دعاوی ای ، دادگاه عمومی می باشد و شما یا وکیلتان باید به آن جا مراجعه نمایید.

به خاطر داشته باشید که تمام مدارک شناسایی خود برای تکمیل روند شکایت را به همراه داشته باشید.در هر صورت وکیل پایه یک دادگستری که استخدام کرده اید، این موارد را به شما یادآوری خواهد کرد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

ادله اثبات احاذی

اما یکی از مهم ترین بخش های رسیدگی به چنین جرمی ، اثبات اخاذی می باشد که از راه ها و روش های مختلفی قابل انجام است.

اثبات اخاذی بستگی زیادی به این نکته خواهد داشت که در کجا و چه بستری اتفاق افتاده باشد.

در صورتی که جرم اخاذی از طریق مکالمات تلفنی یا پیامک اتفاق افتاده باشد ، می توانید با مراجعه به محابرات و پرینت ریز مکالمات و پیام ها، مدرکی به دست آورید تا نشان دهد چنین جرمی به وقوع پیوسته است.

متاسفانه با ظهور و رواج شبکه های اجتماعی بستر بسیار مناسبی جهت وقوع جرم اخاذی مهیا شده است و افراد بی آن که نگران عواقب چنین جرمی باشند، اقدام به انجام آن می کنند.

در این میان، یکی دیگر از ادله ی اثبات جرم اخاذی ، شهادت شهود می باشد که یکی از مستند ترین ادله ای است که فرد می توان نسبت به آن ادعا داشته باشد.

البته شهود نباید از بستگان درجه یک فرد باشند چرا که در این شرایط ، شهادت آن در دادگاه قابل استماع نخواهد بود.

در هر صورت برای آغاز کردن مراحل شکایت اخاذی، باید نام فردی که اقدام به اخاذی کرده است را در دادخواست خود ثبت نمایید و در صورتی که مشخص نیست که فرد اخاذ کیست ، دادسرا روند بررسی ها و تحقیقات خود را آغاز می کند.

علاوه بر این در صورتی که جرم مورد نظر در شهر مشخصی رخ داده است ، برای پیگیری شکایت باید به دادسرای همان شهر مراجعه کرد.

نوشتن شکواییه گرچه کار پیچیده و سختی نیست اما برای انجام آن بهتر است به یک وکیل خبره و ماهر مراجعه نمایید تا شما را در این روند یاری کند.

همان گونه که ذکر کردیم، موضوع شکایت باید واضح و روشن باشد و به درستی مشخص نمایید که در اصل از چه شخصی شکایت دارید و چنان چه هویت فرد مزبور مشخص نیست دادسرا نسبت به تشخیص هویت فرد اقدام خواهد کرد.

چنان چه مدارک و شواهد شاکی نسبت به وقوع جرم اخاذی کافی و مستدل باشد ، پس از ۲۴ ساعت متهم بازداشت شده و اتهام وی تفهمیم خواهد شد.

پس از ان روند بازجویی ها و هم چنین تحقیقات دادگستری آغاز خواهد شد.

پس از این مراحل ، پرونده ابتدا در دادسرا بررسی می گردد ، اگر بررسی دادسرا منتهی به کیفر خواست شود ، این دادگاه است که نظر نهایی را خواهد داد .

حتی در صورتی که متهم نسبت به انجام جرم اعتراف نماید ، باز هم دادگاه وظیفه دارد که به تحقیقات خود پیرامون این مسئله ادامه دهد.شاید برایتان این سوال ایجاد شده باشد که چرا در صورت اقرار متهم باز هم پرونده مختومه اعلام نمی شود ؟

در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم که بسیاری مواقع پیش می آید که اقرار متهم به خاطر فرار همدستان و معاونین جرم است و دادسرا تا مشخص شدن تمام جوانب پرونده ، وظیفه ی تحقیق و بررسی را خواهد داشت.

مجازات جرم اخاذی

همان گونه که در مطالب گذشته ذکر کرده ایم ، جرم اخاذی مجازات های سنگینی در پیش دارد. چنان چه مجرم بودن متهم اثبات شود ، مجازات ۹۱ روز الی ۱ سال زندان برای فرد در نظر گرفته می شود.

برخی مواقع نیز مجازات جریمه ی نقدی یا ترکیبی از دو لحاظ می گردد.

روش های اخاذی

امروزه روش های اخاذی انواع مختلفی دارند. گاهی فرد اخاذ با استفاده از مدارک و تصاویر خصوصی شخص دیگر، اقدام به اخاذی می کند.

مواقع دیگری نیز ممکن است پیش آید که اخاذ از طریق بستر فضای مجازی و دانستن اطلاعاتی محرمانه راجع به اشخاص دیگر، اقدام به اخاذی می کند. در نهایت این که بستر و روش اخاذی در تعیین مجازات آن تاثیر گذار خواهد بود و هر چه این جرم با جرم های دیگری از جمله کلاهبرداری و …همراه باشد ، طبعا مجازات سنگین تری برای آن در نظر گرفته می شود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *