نحوه گرفتن مهریه

ازدواج معامله نیست اما در هر صورت هریک از زوجین حق و حقوقی دارند که باید به آن توجه ویژه ای شود. یکی از اصلی ترین حقوق زن در ازدواج ، حق مهریه است. در واقع به محض جاری شدن صیغه ی نکاح و مشخص شدن میزان مهریه ، مرد نسبت به زن بدهکار شده و زوجه قادر است هر زمانی که تمایل داشت طلب خود را دریافت کند. اما مسئله به این سادگی نیست و با تعیین رقم های نجومی مهریه ، هر کسی قادر به پرداخت آن نیست. اما در هر صورت نمی توان منکر این حق زن شد و باید تمهیداتی اندیشیده شود که به حقوق خود دست پیدا کند. در این مطلب به نحوه گرفتن مهریه و قوانین مربوط به آن می پردازیم.

مهریه عند الاستطاعه و عند المطالبه

مهریه به دو شکل تعیین می شود:

در قانون جدید مهریه ، زوجه نمی تواند بیش از ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی مهریه تعیین کند و الباقی آن به شکل عند الاستطاعه خواهد بود.مهریه ی عند المطالبه همان مقدار ۱۱۰ سکه است که زوجه در صورت تمایل می توان برای دریافت آن اقدام کند اما برای دریافت مهریه عند الاستطاعه باید اموالی را از زوج به دادگاه معرفی کند و به نحوی اثبات نماید که زوج قادر به پرداخت آن می باشد.

اگر زن مالی را از شوهر توقیف کرده باشد رویه محاکم خانواده به این صورت است که تا پایان برگزاری مزایده و تعیین تکلیف مال توقیف برای مابقی مهریه که بیشتر از مبلغ مال توقیف شده باشد تا سقف ۱۱۰ سکه، حکم جلب صادر نمی کنند. لذا چنانچه زن از طریق تامین خواسته مالی را از شوهر توقیف کرده باشد پس از قطعیت حکم و صدور اجراییه نیز نمی تواند جلب شوهر را از بابت مهریه دریافت کند.

بهتر است بدانید که مهریه حق زن است و تحت هیچ شرایطی این حق از وی ساقط نخواهد شد.

چندی پیش مردی به گروه وکلای سفیر صلح مراجعه کرده بود و می گفت که آیا به دلیل خیانت زوجه قادر است که مهریه را پرداخت نکند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم نه تنها خیانت، بلکه عدم تمکین و ناشزه بودن زن نیز دلیلی بر عدم پرداخت مهریه نمی تواند باشد.

قانون جدید مهریه

نحوه گرفتن مهریه

یکی از سوالات اساسی درباره پرداخت مهریه این است که آیا عدم توانایی برای پرداخت مهریه می تواند منجر به صدور حکم حبس شود و آیا زوجه حق حبس خواهد داشت؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در قانون جدید سال ۹۷ ، زمزمه ها بر این بود که میزان مهریه عند المطالبه به ۵۵ سکه کاهش یافته است اما این مسئله نه تنها صحت ندارد بلکه منکر حق حبس زوجه نخواهد شد.

شرایط تقسیط مهریه

در چنین مواقعی زوج قادر است که دو اقدام را در پیش بگیرد :

نخست این که درخواست اعسار خود را به دادگاه مربوطه تحویل دهد.ظرف ۱ ماه بعد از صدور اجراییه ، زوج فرصت دارد که درخواست اعسار خود را به دادگاه ارائه کند و چنان چه در این مدت ، هیچ گونه اقدامی از سوی زوج صورت نگرفت ، حکم جلب وی صادر خواهد شد.

اما در صورتی که درخواست اعسار مرد توسط دادگاه پذیرفته شود ، حکم به تقسیط مهریه خواهد داد. اما بهتر است به خاطر داشته باشید که عدم پرداخت قسط های مهریه نیز می تواند منجر به صدور حکم جلب شود مگر این که با کمک یک وکیل طلاق ، بتواند اعسار خود را از پرداخت قسط های مهریه اثبات کند.

برای اطلاع دقیق تر از نحوه گرفتن مهریه توجه داشته باشید که مطالبه مهریه دعوی حقوقی است. هر زمان که مهریه (اقساط) معوقه پرداخت شود یا اعسار مجدد زوج برای دادگاه ثابت شود از زندان آزاد می شود.

تلاش این روزهای دستگاه قضا با عنایت به افزایش بی رویه قیمت سکه این است که اولا اقساط مهریه متناسب توان زوج باشد و ثانیا حتی الامکان کسی به زندان نرود به عبارت دیگر شخص مُعسر به زندان نرود

مدت زمان و نحوه گرفتن مهریه

سوالی که به کرات از وکلای گروه سفیر صلح پرسیده می شود ، این است که اصولا چه مدت زمان طول خواهد کشید تا بتوان مهریه را به طور کامل دریافت کرد؟ در پاسخ به این سوال ، از همین جا باید بگوییم که انتظار نداشته باشید این پروسه در عرض چند ماه به نتیجه برسد.

کشمکش های فراوانی پیرامون پرداخت و نحوه گرفتن مهریه ممکن است به وجود بیایید.زوج می تواند با درخواست اعسار خود این روند را طولانی تر کند و اگر این اعسار توسط دادگاه پذیرفته شود ، حکم به تقسیط مهریه خواهد داد.

نکته ی دیگری که باید در نظر بگیرید این است که کمک گرفتن از یک وکیل طلاق توافقی نیز می تواند به تسریع این روند کمک کند.

شرایط ندادن مهریه

یکی دیگر از اصولی که در این میان باید به آن توجه شود این است که هیچ گونه راهی برای عدم پرداخت مهریه وجود ندارد.تنها راهکاری که در این میان وجود دارد این است که زوج به کمک یک وکیل طلاق ، تلاش کند که اعسار خود را ثبات کرده و با توجه به درآمد خود ، مبلغی را ماهیانه تحت عنوان مهریه زوجه پرداخت کند.

بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه

اما وکیل پایه یک دادگستری در تهران ، چنین می گوید که بهترین روش به اجرا گذاشتن مهریه برای هر شخصی متفاوت است و بستگی به وضعیت و شرایط زوج دارد.بسیاری از وکلا توصیه می کنند که در وهله ی اول برای بخشی از مهریه اقدام شود و سپس راهکار دیگری در نظر گرفته می شود.

برای اطلاع از نحوه گرفتن مهریه ، بهترین اقدام شما در نهایت این است که برای یافتن بهترین راهکار ممکن ، یک جلسه ی مشاوره حقوقی با وکیل طلاق داشته باشید تا شما را در این زمینه راهنمایی کند. اقدام سرخودانه و بدون دانش می تواند منجر به ضایع شدن حقوقتان گردد!

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶