صدور حکم موت فرضی

صدور حکم موت فرضی | موت فرضی |وضعیت حقوقی غائب مفقودالاثر |

صدور حکم موت فرضی

صدور حکم موت فرضی چیست و چگونه انجام می شود ؟ تصمیم داریم در این مطلب به نکته بپردازیم و شما را با زوایای آن آشنا سازیم.با ما همراه باشید

در صورتی که فردی در اثر شرایط خاصی به مدت معین و مشخصی غایب بوده باشد و هیچ گونه خبری از وی نباشد، در آن صورت در ابتدا به شکل موقت و بعد از آن به شکلی دائم ، اموال و دارایی های او به تصرف ورثه در خواهند آمد.این مسئله در سیستم حقوقی،و قوانین ما آمده است.شما می توانید جهت مشاور حقوقی، با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.

 

خوانده دعوی موت فرضی

همه بر این مسئله اشراف دارند ، که فرد عاقل و بالغ و رشید تا هنگامی که حضور فیزیکی داشته باشد ، می تواند اموال و دارایی های خود را اداره کند و هر جور تصمیمی که برای زندگی و اموال خود صلاح می داند ، اتخاذ کند و هیچ شخصی دیگری این امکان را نخواهد داشت که به جای وی تصمیم گیری نماید، اما در قوانین ایران، این مسئله پیش بینی شده است که در صورتی که فردی برای مدت زمانی مشخص غایب مفقودالاثر باشد ، تکلیف اداره امور وی چه خواهد شد؟در چنین شرایطی قانون به مسئله ورود پیدا خواهد کرد و برای پیشگیری از اختلال در نظم اجتماعی ، شرایطی را در نظر می گیرد که به امور شخص غایب مفقود الاثر رسیدگی شود.

 

شما می توانید جهت جستجوی وکیل با وکلای گروه سفیر صلح در تماس باشید. (صدور حکم موت فرضی)

جهت این که این مسئله مشخص گردد که این تدابیری حقوقی قانون گذار برای چه اشخاصی انجام می شود، باید در ابتدا تعریف واضحی از شخص غایب مفقود الاثر داشته باشیم. در ماده ۱۰۱۱ قانونی مدنی چنین آمده است که :” شخصی که به مدتی نسبتا زیادی غایب است و خبری از وی در دست نیست غایب مفقودالاثر گفته می شود”.

 

 

گروه وکلای سفیر صلح آماده است تا با در اختیار داشتن بهترین وکیل دادگستری کلیه خدمات حقوقی را به شما عزیزان ارائه کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

در صورتی که دو شرط بالا (غیبت نسبتا طولانی و هیچ خبری نداشتن از وی) در مورد شخصی وجود داشته باشد در آن هنگام از نظر قانون ،وی غایب مفقودالاثر به حساب می آید و باید برای او اقداماتی انجام شود

صدور حکم موت فرضی

صدور حکم موت فرضی

اداره اموال

اگر غایب مفقودالاثر برای اداره اموال خود تکلیفی معین نکرده باشد و کسی هم نباشد که قانونا حق تصدی امور او را داشته باشد، محکمه برای اداره اموال او یک نفر امین معین می کند و تقاضای تعیین امین فقط از طرف مدعی العموم و اشخاص ذینفع در این امر قبول می شود. محکمه می تواند از امینی که معین می کند تقاضای ضامن یا تضمینات دیگر بنماید. اگر یکی از وراث غایب تضمینات کافیه بدهد محکمه نمی تواند امین دیگری معین نماید و وراث مزبور به این سمت معین خواهند شد. امینی که برای اداره کردن اموال غایب مفقودالاث تعیین می شود باید نفقه زوجه دائم یا منقطعه که مدت او نگذشته و نفقه او را زوج تعهد کرده باشد و اولاد غایب را از دارایی غایب تادیه نماید و در صورت اختلاف در میزان نفقه، تعیین آن به عهده محکمه است.

محکمه این امکان را دارد که از امینی که مشخص می شود ، تقاضا کند که ضامن یا تضمیناتی را ارائه کند.اگر یک نفر از ورثه تضمینات مناسبی را به دادگاه ارائه کند ، دیگر مدعی العموم نخواهد توانست که از سوی خود فردی را جهت امین بودن معرفی کند و این وظیفه بر فرد مزبور منتصب خواهد شد.

 

نمونه دادخواست فوت فرضی

یکی از وظایف اصلی امین این است که نفقه زوجه دائم یا موقت فرد غایب مفقود الاثر را پرداخت کند.این مسئله شامل حال فرزندان وی نیز خواهند شد و در صورتی که اختلاف زیادی میان دارایی های فرد و نفقه باشد ، محکمه این موضوع را برر سی خواهد کرد

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *