حبس برای مهریه

حبس برای مهریه

مهریه یکی از حقوق زوجه است که پرداخت آن بر عهده ی زوج خواهد بود و تحت هیچ شرایطی این حق ساقط نمی شود مگر این که زن مهریه خود را بر همسرش ببخشد.

اما سوالی که به شدت رایج است و مدام از بهترین وکیل طلاق گروه وکلای سفیر صلح پرسیده می شود این است که ایا راه و روشی وجود دارد که بتوان آن را پرداخت نکرد یا این که در صورت عدم پرداخت آن مجازات حبس برای زوج لحاظ نشود ؟

برای پاسخ به این سوال به مشاور حقوقی مجموعه سفیر صلح مراجعه کرده ایم؛ و وی خاطر نشان کرد که مهریه یکی از حقوق ابتدایی زوجه است که بلافاصله بعد از جاری شدن صیغه ی نکاح متعلق به وی خواهد شد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

امروزه زوج های بسیاری وجود دارند که به خاطر مسائلی هم چون مهریه و نفقه راهروی های دادگاه ها را می چرخند و به دنبال احقاق حق خود می باشند.

باید بدانید که مجازات حبس برای مهریه امروزه به ندرت اجرا می شود و بیشتر قضات ترجیخ می دهند که به جای آن ، مهریه را قسط بندی کرده و زوج به تدریج این حق را به همسرش تادیه نماید.

بهترین راه فرار از پرداخت مهریه چیست

سوال دیگری که به کرات پرسیده می شود این است که آیا راهی برای عدم پرداخت مهریه وجود دارد یا خیر.

امروزه زوج می تواند به محض دریافت ابلاغیه ی مطالبه مهریه ، به دادگاه خانواده درخواست اعسار بدهد. به این معنی که تمکن مالی کافی جهت پرداخت یک جای مهریه را ندارد.

دادگاه پس از بررسی درخواست زوج و تحقیق پیرامون اموال وی، رای خود بر اعسار یا عدم اعسار وی صادر خواهد کرد.

بعد از آن بنا بر میزان تمکن مالی زوج، قاضی مربوطه پیش قسط مهریه را مشخص کرده و ماهانه نیز مبلغی را تعیین خواهد کرد تا زوج بتواند به تدریج مهریه را پرداخت کند.

این بهترین راهی است که می توان برای چنین پرونده هایی به کار برد.

اما راه فراری از پرداخت مهریه وجود ندارد مگر این که زوجه در ازای حق طلاق یا حضانت فرزند ،مهریه خود را ببخشد.

حکم زندان برای مهریه دیگر صادر نمی شود

همان گونه که در بالا اشاره کردیم دیگر به ندرت حکم زندان برای مهریه صادر می شود و دادگاه ترجیح می دهند که به جای افزایش زندانیان مهریه، راه های دیگری را انتخاب کنند.

همان گونه که احتمالا خودتان نیز می دانید ، هر زندانی مخارج فراوانی دارد و حکم حبس و زندان برای پرونده های مهریه نه تنها سودی نخواهد داشت بلکه موجب افزایش مخارج قوه قضاییه نیز می شود.

به همین خاطر از مجازات های جایگزین استفاده می شود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *