حبس تعزیری

حبس تعزیری به چه معناست؟ حتما تا به حال شنیده اید که یک قاضی متهمی را به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده است و پیش خود سوال کرده باشید که معنای حبس تعزیری چیست ؟

برای توضیح این عبارت حقوقی لازم است که در ابتدا ، مسائل اساسی تر و بنیادین تری را بررسی کنیم.اصولا در قانون مجازات اسلامی دو نوع مجازات وجود دارد :

  • مجازات حدی
  • مجازات تعزیری

مجازات حدی برای ان دسته از جرائمی منظور می شود که در شرع اسلام ، مجازات آن مشخص شده است به عنوان مثال،برای جرائمی مانند قتل، زنا و شرب خمر مجازات حد تعیین شده است.

اما جرائمی نیز وجود دارد که مجازاتی برای آن ها در شریعت اسلام تعیین نشده است و معین کردن آن ها بر عهده قاضی است.

حبس تعزیری

حبس تعزیری

در صورتی که به چنین مجازات هایی محکوم شدید ، بهترین اقدام شما در وهله ی اول استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری است تا شما را درباره کلیه این مسائل راهنمایی کند. به خاطر داشته باشید که مطالعه یک متن در وب سایت کلیه ی نیازهای شما را در این باره برطرف نخواهد کرد.

به همین دلیل مهم ترین کار این است که با یک وکیل خبره مشاوره حقوقی داشته باشید تا بتوانید شرایط پیچیده ی این گونه مجازات ها را کنترل و مدیریت کنید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

شرایط خرید حبس تعزیری

یکی از شرایط خرید  این است که شاکی خصوصی رضایت دهد. در چنین شرایطی سوءپیشینه برای متهم لحاظ نمی شود و می تواندر مجازات آن تخفیف قائل شد یا این که با رضایت قاضی و دادگاه بتوان حبس را خریداری نمود.

شش ماه حبس تعزیری یعنی چه

حبس تعزیری به این معنا است که مجازاتی برای جرم انجام گرفته در شرع وجود ندارد و به همین دلیل قاضی می تواند به انتخاب خود مجازاتی را برای مجرم تعیین کند. خیلی مواقع پیش می آید که این مجازات شامل جزای نقدی یا شش ماه تا دو سال حبس خواهد بود.

حبس تعزیری

حبس تعزیری

واژه ی تعزیری به این معناست که قابلیت تخفیف یا خریداری نمودن مجازات ذکر شده وجود دارد و این مسئله به شرایطی بستگی دارد که در بالا به آن ها اشاره شد.

تبدیل حبس تعزیری به جزای نقدی

در صورت وجود شرایط تخفیف مجازات با اعتراض به حکم در مواعد مقرر مجازات حبس در صورت وجود شرایط قانونی  قابل تخفیف تقلیل ،تبدیل، تعویق و تعلیق می باشد .

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *