وکیل ارث

ارث از جمله موضوعات و مباحث حقوقی است که هر انسانی چه بخواهد و چه نخواهد حداقل یک بار در زندگی با آن روبرو شده است و همین مسئله یکی از وجوه تمایز انسان از سایر موجودات کره خاکی است . همین مسئله نیاز مردم به وکیل ارث را بلا برده است . باقی گذاشتن ارث برای خویشان و نزدیکان گرچه شامل دو جنبه مادی و معنوی می شود ؛ اما با شنیدن کلمه ارث آنچه که به ذهن مخاطب متبادر می شود ، جنبه مادی مسئله است .

وظایف قانون گذاران و وکیل ارث

بی تردید ارزشمندترین میراثی که انسان ها برای فرزندان و نسل بعد از خود به جا می گذارند ، علوم و تجربیات زیسته آنهاست ؛ با این حال بسیار خانواده هایی هستند که بر سر تقسیم پول و ثروت پدران خود دچار اختلاف بالایی می گردند که بعضی مواقع منجر به خسارت های جبران نا پذیری می گردد . این مسئله ، قانون گذاران کلیه کشورها را وادار کرده تا در مورد مسئله ارث و شیوه تقسیم آن در میان بازماندگان متوفی قوانین و مقرراتی وضع کنند و دستگاه های قضایی را مکلف گردانند تا بر شیوه درست اجرای این مقررات نظارت داشته باشند . جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و در قانون مدنی جهت این مسئله ، تدابیری اندیشیده شده است . بهترین وکیل در تهران می تواند در  تقسیم ارث و میراث همیار شما باشد.

تعریف ارث

ارث در لغت به معنای مالی است که از فرد فوت شده باقی مانده و در اصطلاح ، انتقال دادن اموال فرد متوفی به بازماندگان می باشد که این مسئله بدون اراده متوفی و به خواست بازماندگان او صورت می پذیرد . معنای دیگر آن انتقال غیر قراردادی چیزی از یک فرد به فرد دیگر است . فقیهان به تاسی از قرآن کریم از ارث به فریضه و فرض نیز یاد کرده اند . در این میان با وکیل ارث هم می توانید مشورت کنید.

برخی اصطلاحات حقوقی مرتبط با مسئله ارث

متوفی : شخصی که فوت کرده است .
ترکه : اموالی است که متوفی از خود به جا گذاشته است .
وارث : فردی است که اموال متوفی را به ارث می برد .
نسب : عبارت است از ارتباط و اتصال شخصی به شخص دیگر به ولادت شرعی .
خویشان نسبی : عبارت است از وابستگی فردی به فرد دیگر از طریق ولادت . می خواهد این اتصال مستقیم باشد ؛ مثل رابطه پسر و مادر و می خواهد با واسطه باشد مثل رابطه برادر که به واسطه پدر با همدیگر نسبت فامیلی دارند .
خویشان سببی : ارتباطی فامیلی که میان دو نفر در نتیجه ازدواج به وجود می آید . ( مشاوره حقوقی ارث ) مثل رابطه داماد با مادر زن یا خواهر زن .
افرادی که به خاطر نسبت ورثه می شوند
دسته اول : پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد
دسته دوم : اجداد و برادر و خواهر و اولاد آن ها
دسته سوم : عمه ها و عموها و دایی ها و خاله ها و فرزندان آن ها .
چنانچه دسته اول زنده باشند به دسته دوم ارثی نمی رسد وهمچنین در صورتی که فقط دسته دوم زنده باشند ؛ دسته سوم مالی به ارث نمی برند . به فرض مثال فردی فوت می کند و دو سال بعد از او ، پدرش می میرد به همین سبب ، فرزند او دیگر از پدر بزرگ ارث نمی برد .

نکته ارث زن

زن در صورت داشتن فرزند از شوهر ، یک هشتم ارث می برد و در صورتی که آن مرد سه یا چهار زن عقد نکاح دائم داشته باشد ، تنها همین یک هشتم میان آنها تقسیم می گردد .
و چنانچه زوجه از شوهرش فرزندی نداشته باشد ، یک چهارم ارث می برد وهمچنین چنانچه ، چندین همسر داشته ، تنها همین یک چهارم بین زنان تقسیم می گردد و زوجه ای که در اثر ازدواج منقطعه ، علقه زوجیت دارد ، از همسر فوت شده اش ارث نخواهد برد و اراده شوهر در صورتی به این شکل باشد که همسرش صیغه اوست و از او ارث ببرد اثر قانونی نخواهد داشت .

نکته ارث مرد

مرد از زن در حالتی که زن فرزندی نداشته باشد ، یک دوم به ارث می برد و در حالتی که زن فرزند داشته باشد از او یک چهارم ارث می برد و در صورتی که زن بمیرد و وارثی نداشته باشد ، شوهر کلیه ترکه زوجه را به ارث می برد . اما چنانچه شوهر بمیرد و وارثی نداشته باشد ، زن همان نصیب خود را خواهد برد و دیگر اموال شوهر او مثل ترکه بی وراث ، به دولت داده خواهد شد .

ارث جنین

در مورد جنین ، چنانچه جنینی متولد شود و تنها یک گریه بکند و سپس بمیرد ، ارث به او تعلق خواهد گرفت و تا هنگامی که دنیا نیامده موروثی بمیرد در آن زمان که تقسیم ما ترک می کنند سهم یک پسر را برای او کنار خواهند گذاشت .
طبق ماده ۱۱۵۹ قانون مدنی هر طفلی که بعد از انحلال نکاح به دنیا بیاید ملحق به شوهر اوست ، مشروط به اینکه مادر هم چنان شوهر نکرده و از تاریخ انحلال نکاح تا روز ولادت بیش از ده ماه گذشته باشد ، مگر این که ثابت گردد از تاریخ نزدیکی تا هنگام ولادت کمتر از شش ماه و یا بیشتر از ۱۰ ماه گذشته باشد و یا تردید درباره تاریخ فوت ۲ نفر که در یک زمان مشخص فوت کرده باشند . در این خصوص مطابق ماده ۸۷۴ قانون مدنی چنانچه افرادی که میان آنها توارث باشد فوت کنند و تاریخ فوت یکی از آنها معلوم و فرد دیگر از بابت تقدم و تاخر مشخص نباشد ، فقط آن که تاریخ فوتش مجهول است از فرد دیگر ارث می برد . به عنوان مثال دو نفر در دریا در یک کشتی ای که غرق شده ، بمیرند و یکی از آنها به شیوه ای مشخص شود که در چه زمانی مرده ، آن دیگری مشخص نشود آن که تاریخ مرگش نامشخص است ارث می برد .
یک وکیل ارث می تواند به شما در درک این مسائل و قوانین ، کمک کند و بتوانید به شکل و نحوه ای درستی این گونه پرونده ها را پیش بگیرید . برای تماس با وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با ارث در گروه وکلای سفیر صلح ، با ما تماس بگیرید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *