توهین در فضای مجازی

توهین در فضای مجازی

توهین در فضای مجازی یکی از معضلاتی است که امروزه افراد بسیاری به آن مبتلا هستند. بستری که فضایی مجازی و شبکه های اجتماعی برای افراد مهیا می کنند به علت مجازی بودن غیر قابل کنترل است و متاسفانه می توان به کرّات مشاهده کرد که شبکه های اجتماعی ای مانند تلگرام و اینستاگرام به جای این که بستری برای استفاده های درست و صحیح باشد ، تبدیل به جولانگاه افرادی شده است که دچار اختلالات روانی هستند و تمایل دارند که عقده ها و گره های زندگی خود را در این فضاها تخلیه کنند.

اما باید به این دسته از افراد توضیح داد که هرگونه توهین در فضای مجازی مشمول مجازات خواهد شد و فرد می تواند با مراجعه به یک وکیل پایه یک از آن ها شکایت کند.

اما متاسفانه به علت کثرت این قبیل توهین ها کسی، چندان آن ها را جدی نمی گیرد اما باید در نظر داشت که در صورتی که این توهین از حدود خود عبور کرد می توانید به دنیال شکایت از فرد توهین کننده باشید.

یک مشاور حقوقی می تواند به شما بگوید که این روند به چه صورت خواهد بود.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

جرم توهین در تلگرام

به طور کلی باید این گونه عنوان کرد که مجازات توهین و قذف تا 74 ضربه شلاق و از 50 هزار ریال تا یک میلیون ریال جریمه ی نقدی به همراه دارد.

همان گونه که احتمالا می دانید ، جرم توهین نیز از مصادیق هتک حرمت و حیثیت به شمار می اید و به همین دلیل در ادامه تصمیم داریم به مثالی اشاره کنیم :

در صورتی که صدا یا فیلمی از شما و یا درباره شما در فضای مجازی به صورت تقطیع شده باشد و یا حاوی الفاظ رکیک باشد می توان جرم هتک حیثیت را به آن اطلاق نمود و شامل مجازات هایی که برای این جرم در نظر گرفته شده است می شود.

البته باید در نظر داشت که ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی به توهین ساده و ماده ۶۰۹ این قانون به توهین مشدد توجه کرده‌اند. مجازات توهین ساده بر اساس ماده ۶۰۸ شلاق تا ۷۴ ضربه یا ۵۰ هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی است. مجازات توهین مشدد هم حبس از ۳ تا ۶ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق یا ۵۰ هزار ریال تا یک میلیون ریال جزای نقدی است.

حکم فحاشی ناموسی

فحاشی ناموسی نیز یکی دیگر از ارکان هتک حیثیت به حساب می آید و به اصطلاح به آن قذف می گویند و اگر بخواهیم در معنای حقوقی آن را به کار ببریم به معنای نسبت دادن اعمالی خلاف شئون به افراد است.

جرم قذف مشمول مجازات خواهد شد، چه این که این فحاشی ناموسی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی صورت گرفته شده باشد و چه در محیط های واقعی

در هر صورت مجازات آنها یکسان خواهد بود و به حسب و جریمه ی نقدی محکوم خواهید شد

مجازات مزاحمت در تلگرام

تلگرام نیز به عنوان یک شبکه ی اجتماعی ، بستری برای بروز انواع مزاحمت ها وتوهین ها به حساب می آید و باید در نظر گرفت که متاسفانه افراد بیمار در جامعه کنونی ما کم نیستند اما قانونگذار برای پیشگیری از چنین مسائلی مجازات هایی را برای این قبیل جرائم در نظظر گرفته است.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *