ترک انفاق

ترک انفاق

آیا می دانید نفقه چیست و ترک انفاق چه جرمی دارد؟ به هنگام ازدواج و عقد نکاح زن و شوهر پیوندی ازلی و ابدی با یکدیگر می بندند و بنیان مقدس خانواده را تشکیل می دهند . خانواده به عنوان کوچکترین ساختار جامعه باید بر اساس مهربانی و مودت شکل بگیرد و با رعایت مبانی اخلاقی و عرفی به راه خود ادامه دهد و مدیریت آن با اعتماد و اراده طرفین انجام می گیرد .اما ممکن است در طول این روند اختلافاتی هم به وجود بیاید که ناچاراً باید شخصی میان آنها داوری و قضاوت کند و به این ترتیب اختلافات حل شود . در اینجا است که می توان به قوانین و مقررات رجوع کرد . اما در یک خانواده که بنیان سالمی دارد همه چیز بر اساس اخلاق و رابطه صمیمانه حل می شود و اصولاً کار به داوری و قوانین نمی رسد .

هزینه نفقه همسر

این قوانین و مقررات ، در رابطه با مخارج زندگی همسر ، وظیفه تامین این خرج ها را بر ذمه شوهر گذاشته است . این مخارج و هزینه ها نفقه نام دارد و شامل تمام نیازهای متعارف و متناسب با شرایط زن مثل مخارج درمانی و بهداشتی ، منزل ، البسه ، غذا ، اسباب منزل و… می‌شود . وظیفه پرداخت مخارج متعارف زندگی زن با شوهر است . برخی بستگان هم حق مطالبه نفقه دارند ؛ اما این نفقه با آن چیزی که حق همسر است ، فرق فراوانی دارد . پرداخت نفقه به خویشان به این شرط است که نفقه دهنده اوضاع مالی مناسبی داشته باشد و برخلاف او ، گیرنده نفقه از اوضاع مالی بدی برخوردار بوده و استطاعت مالی نداشته باشد و نتواند از طریق اشتغال به یک حرفه ، پولی که برای امرار معاش نیاز است را به دست آورد .

وظیفه پرداخت نفقه بر عهده چه کسی است؟

از دیدگاه بهترین وکیل طلاق  وظیفه نفقه دادن فقط برای بعضی از خویشاوندان وجود دارد و نه تمام آنها ؛ قانون مدنی وظیفه پرداخت نفقه را بین « اقارب نسبی در خط عمودی » قرار داده است . به این معنی که اشخاصی که به سبب نکاح با شخصی فامیل می‌شوند ، به هیچ طریقی حق اخذ نفقه از او را ندارند ( غیر از حق نفقه زن از همسرش ) و فقط بین اشخاصی که خویشاوندی نسبی دارند ، وظیفه پرداخت نفقه وجود دارد . منظور از « خط عمودی » ارتباط فرد است با پدر و پدربزرگ و مادربزرگ و هر چه که بالاتر می رود و هم چنین رابطه با پسر و فرزندان او و همین‌ طور فرزندان آنها هر چه که پایین برود . این اشخاص با فرد ، خویشاوندی خط عمودی دارند ، اما برادر و خواهر و فرزندان آن ها در خط عمودی با فرد خویشاوندی ندارند ؛ پس وظیفه پرداخت نفقه به آن ها را ندارد و آنها هم حقی در این زمینه نخواهند داشت . به عبارتی اشخاصی با یکدیگر دارند که پشت به پشت از یکدیگر به دنیا آمده باشند .

ترک انفاق

جرم ترک انفاق

این کارشناس حقوقی در ادامه به جرم ترک انفاق به عنوان ضمانت ‌اجرای کیفری نفقه دادن اشاره می‌کند و می‌گوید : وقتی وظیفه ‌ای برعهده کسی قرار می‌گیرد ، باید راهی پیش‌ بینی شود که در صورت تخلف از آن وظیفه ، انجام آن بر فرد تحمیل شود . در مورد نفقه هم همین ‌طور است و وقتی شوهری وظیفه دارد که نفقه همسر خود را بدهد یا مردی باید نفقه فرزند خود را بپردازد ، باید راهی باشد که وی را به این کار اجبار کنیم ، در غیر این صورت تعیین و تاکید بر این حقوق بی ‌فایده خواهد بود . در قوانین ما ، کسی که وظیفه نفقه دادن را ترک کند مرتکب جرم « ترک انفاق » شده و مجازات حبس در انتظار اوست . چنین شخصی مجرم بوده و بیش از شش ماه تا دو سال زندانی خواهد شد . اما شرایط تحقق این جرم چیست.

ترک انفاق چیست و مجازات ترک انفاق شامل چه مواردی است؟

در روابط میان زوجین بعضی از حقوق تنها و تنها مخصوص به زن است . به همین علت در رابطه دو طرفه زوجین بعضی مسائل وظیفه زوج و حق زن است و نمی ‌توان برعکس آن را تصور کرد . یکی از این حقوق نفقه است. مرد هر چقدر که فقیر و ناتوان باشد و زوجه هر قدر هم که اوضاع مالی مناسبی داشته باشد باز هم در اصل این موضوع تفاوتی ایجاد نمی‌کند . به هر طریق و هر شکلی مرد باید نفقه همسر خود را پرداخت کند . می توان اینگونه عنوان کرد تحت هیچ شرایطی این وظیفه شوهر نباید ترک شود .

نتیجه ترک انفاق این وظیفه چیست؟

یک وکیل حقوقی ترتیب رفتن به دادگاه برای پیگیری کیفری نفقه را برای زن توضیح می‌دهد : زنی که شوهرش مخارج معمول زندگی او را تامین نمی‌کند ، این امکان را دارد که به دادگاه مراجعه کرده و وظیفه شوهر خود را به انجام تعهد شرعی و قانونی او درخواست و یاد آوری کند . در این شکل دادگاه میزان نفقه را مشخص می‌کند و به زوج دستور خواهد داد که هزینه های زندگی همسر خود را بر طبق آنچه دادگاه در حکم خود آورده ، تامین کند .

آیا زن در صورت ترک انفاق می تواند طلاق بگیرد؟

در اینصورت اگر باز هم مرد حاضر نشد که به تعهد خود که این ‌بار مورد تاکید و تصریح دادگاه هم قرار گرفته عمل کند ، زن می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق داشته باشد . در چنین شرایطی دوام و ادامه زندگی برای زن کار راحتی نخواهد بود به همین علت دادگاه بعد از آن که وجود شرایط را متوجه شد ، شوهر او را مجبور به طلاق می‌کند .
همچنین ، در زمان ازدواج بعضی از زوجین ، تشخیص می‌دهند که این مسئله را شرط کنند که در صورت اجتناب شوهر از پرداخت نفقه این حق دارند به وکالت از شوهر خود را طلاق دهند. این شرط هم ممکن است درباره نفقه در قباله‌های ازدواج وجود داشته باشد. اما باید یک بار دیگر هم متذکر شد که آن چه بنیان خانواده را استحکام می‌بخشد حسن اخلاق طرفین است و قانون و دادگاه آخرین راه ممکن است . به همین علت هر آن چه گفته می‌شود، به عنوان آخرین گزینه ممکن باید مورد توجه باشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *