عدول از ترکه

ترکه و عدول از ترکه به چه معناست؟

هنگامی که شخصی فوت می کند دو نوع ترکه (میراث) از خود به جای می گذارد که یکی از آن ها ترکه مثبت و دیگری ترکه منفی است.امروز تصمیم گرفته ایم که با وکیل پایه یک دادگستری گروه وکلای سفیر صلح به صحبت بنشینیم تا معنای دقیق ترکه مثبت و منفی و همچنین عدول از ترکه را دریابیم.با ما همراه باشید.

آیا می دانید ترکه مثبت و ترکه منفی چیست؟

بخش مثبت ترکه شامل دارایی ها و حقوق و اموال متوفی می باشد و بخش منفی ترکه به دیون و بدهی های متوفی گفته می شود.

 

ترکه چیست

 قانون امور حسبی در خصوص ترکه و رد ترکه

بر اساس ماده ۲۴۹ قانون امور حسبی، شخصی که تصمیم به عدول از ترکه را دارد ، باید به صورت کتبی یا شفاهی به دادگاه خبر دهد که درخواست ذکر شده در دفتر مخصوصی ثبت شده است و این عدول از ترکه(رد ترکه) نبایستی معلق یا مشروط باشد.

مدت زمان عدول از ترکه

وراث باید به مدت ۱ ماه پس از اطلاع از فوت مورث تقاضای رد ترکه را داشته باشند و اگر در موعد مقرر قانونی این اتفاق رخ ندهد ، در حکم قبول آن ترکه به حساب خواهد آمد.برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با موفق ترین وکیل در تهران در گروه وکلای سفیر صلح تماس بگیرید.بر اساس ماده ۲۵۲ این قانون، در صورتی که وارثی پیش از رد ترکه فوت کند حق رد به ورثه او منتقل خواهد شد .در صورتی که وارث، عذر موجهی جهت برای این داشته باشد که چرا رد ترکه را به دادگاه اعلام نکرده است ، دادگاه می‌تواند مهلت مذکور را تمدید یا تجدید کند.

آیا شخصی که عدول از ترکه داشته می تواند به شخصی که ترکه را پذیرفته است اعتراض کند؟

بر اساس ماده ۲۵۸ این قانون، چنان چه برخی از ورثه ترکه را پذیرفته و برخی دیگر آن را رد کنند، وارثی که ترکه را پذیرفته کارهای ضروری را جهت اداره ترکه، ادا دیون، حقوق و وصول مطالبات انجام خواهد داد و وارثی که از حق ترکه خود عدول کند حق هیچ نوع اعتراضی به عملیات وارثی که ترکه را پذیرفته است ندارد اما در صورتی که بعد از تصفیه ترکه چیزی از ترکه باقی بماند سهم‌الارث وارثی که ترکه را رد کرده است، به او داده خواهد شد.

قبول ترکه توسط وراث چه اثری دارد؟

وراث می توانند دو نوع موضع نسبت به ماترک متوفی داشته باشند و این موضع خود را از طریق اعلام کتبی (سند عادی یا سند رسمی) به دادگاه خبر دهند یا این که به شکلی ضمنی ترکه را بپذیرند.قبول ضمنی به این معنی است که اقدامات وراث به این معنی باشد که ترکه را پذیرفته اند.

و در نتیجه باید تمامی دیون و بدهی هایی که بر ذمه مورث است را به سهم خود از ترکه متوفی بپردازند مگر این که به نحوی ثابت نمایند ،میزان بدهی های متوفی بیش از ترکه بوده است و یا این که بدون اینکه تقصیری در این ماجرا داشته باشند ،ترکه تلف شده است و هر آن چه که از آن باقی مانده جوابگوی میزان بدهی های متوفی نیست.
در صورتی ورثه ترکه را قبول کند، در صورت عدم پرداخت دین، طلبکاران این امکان را دارند که در خواست اعمال ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی را از دادگاه تقاضا کنند و حکم به توقیف ورثه داده خواهد شد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *