تفاوت دعوای حقوقی و دعوای کیفری

دعاوی حقوقی

دعوای حقوقی دعوایی است که در ارتباط با حقوق اشخاص و جبران خسارت ناشی از نقض این حقوق است . این حقوق غالباً در قانون مدنی مشخص گشته اند و به ۲ دسته اموال و اشخاص تقسیم می گردند . در دسته اموال مسائلی از جمله مالکیت و حقوق اشخاص بر دارایی هایشان ، قرارداد خرید و فروش ، اجاره ، رهن ، درخواست طلب و یا چیزهایی مربوط به موضوعات وصیت ، ارث و … مطرح می گردد و در دسته مربوط به افراد موضوعاتی که در ارتباط با مسائل شخصی اشخاص می گردد مثل تابعیت ، ازدواج ، طلاق ، حضانت و … وجود دارد .

دادخواست و چگونگی طرح دعوای حقوقی

با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره توضیح دهیم :
هر زمان در هر یک از این مسائل ، حق شخصی در اثر کارها و رفتار شخص دیگری نقض گردد و این نقض منجر به خسارت یا زیان مالی یا فردی شود ، این امکان وجود دارد که علیه او ، در دادگاه صالح برای دعوای حقوقی ، طرح دعوی کرد .
هنگامی که حقوق اشخاص برطبق قانون نقض می شود اشخاص این امکان را دارند به مراجع دادگستری مراجعه کرده و با طرح دعوی از حقوق خویش دفاع کنند و از قاضی درخواست کنند بر طبق قانون به رفتار شخصی که موجب ورود ضرری به آنها شده است یا مرتکب جرمی علیه آن ها گشته است ، رسیدگی کند . از همین جهت هر شخصی باید بداند که مسئله ای که هدف پیگیری و دنبال کردن آن را در دادگاه دارد ، چه عنوان قانونی دارد و به چه شیوه ای و در کدامین دادگاه می شود آن را پیگیری کرد . اطلاع نسبت به این حقوق سبب می گردد تا در طول رسیدگی به یک دعوی زمان و هزینه کمتری صرف شود . با توجه به اهمیت این مسئله در این مقاله به تحلیل و توضیح دعوای حقوقی و دعوای کیفری و فرق میان دعوای حقوقی و دعوای کیفری پرداخته ایم .

دعوای حقوقی
تفاوت دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری

در دعوای حقوقی قاعدتاً تنها مسائل مالی فرد مورد بحث قرار می گیرد در شرایطی که در دعاوی کیفری علاوه بر مسائلی که عنوان شد ، جان و آبروی اشخاص هم تهدید شده و در معرض خطر است .
در محاکم حقوقی ضرورتی ندارد که حتما و قطعا هر دو طرف حضور داشته باشند ، چنانچه دادگاه تشخیص دهد که ادله صحت دارند ، دادگاه این امکان را دارد که رأی صادر کند اما در دعاوی کیفری مجرم حتما باید در دادگاه خود حضور داشته باشد .
در دعاوی حقوقی ، درخواست بایستی در فرم چاپی ویژه و منحصر به فردی که به آن دادخواست می گویند نوشته گردد ؛ در حالتی که طرح دعاوی کیفری ، ضرورتی به انجام این تشریفات ندارد .
در دعاوی حقوقی به ازای ارزش مالی خواسته تمبر باطل می گردد ؛ اما در کلیه دعاوی کیفری تمبری به ارزش مشخص و معین باطل می گردد .
در دعاوی حقوقی چنانچه حق خواهان اثبات شود ، خوانده ناگزیر به انجام فعل یا ترک آن خواهد شد ، در حالتی که در دعاوی کیفری چنانچه انجام جرم توسط مجرم اثبات شود ، مجرم قطعا به مجازات متناسب محکوم خواهد شد .
در دعاوی حقوقی به شخصی که طرح دعوا کرده است خواهان ، به طرف مقابل خوانده و به مسئله پرونده خواسته نامیده می شود ؛ اما در دعاوی کیفری، به فردی که دعوا را عنوان کرده است شاکی ، به طرف مقابل مشتکی عنه یا متهم گفته می شود و موضوع پرونده اتهام خوانده می شود .
دادخواست حقوقی بایستی به طور مستقیم به دادگاه ارائه گردد ؛ اما دعاوی کیفری در وهله اول در دادسرا و کلانتری برای انجام تحقیقات و بررسی ها عنوان و بعد به دادگاه فرستاده می شود.
دعوای حقوقی با انصراف دادن خوانده از دعوای خود پایان می یابد اما در دعاوی کیفری به خاطر وجود جنبه عمومی جرم با گذشت و بخشیدن شاکی علی الاصول پرونده خاتمه پیدا نمی کند .
به دعوت خوانده به دادگاه ، اخطاریه گفته می شود و دعوت متهم به دادگاه احضاریه نامیده می شود .
در دعوای حقوقی چنان چه خوانده بر اساس جلسه ذکر شده در اخطاریه به دادگاه مراجعه نکند ، دادگاه حکم را به نفع خواهان صادر می کند در حالتی که در دعاوی کیفری چنانچه متهم در هنگام و زمان مشخص شده به دادگاه مراجعه نکند ، دادگاه حکم جلب وی را صادر خواهد کرد .
در دعاوی مدنی ذی نفع بایستی درخواست اجرا کند اما در دعاوی کیفری بعد از مشخص شدن ، حکم بدون تقاضای شاکی اجرا می گردد.
گروه وکلای سفیر صلح ، با در اختیار داشتن وکیل پایه یک دادگستری آماده است که به پرونده های شما عزیزان رسیدگی کند.
بهترین وکیل تهران ، با بررسی و تحلیل دقیق و درست پرونده ی شما جنبه های مختلف آن را که شما به عنوان یک فرد عادی توان تحلیل آن را ندارید، شناسایی می کند و با توجه به این که یک وکیل حقوقی با روند دادگاه ها آشناست می تواند بهترین نتیجه ممکن را از پرونده شما حاصل نماید . برای مشاوره حقوقی با وکلای سفیر صلح ، اینجا را کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *