قولنامه ماشین

قولنامه ماشین

از مهم ترین اسناد و مدارکی که به هنگام خرید و فروش املاک و ماشین و هر گونه خودرویی تنظیم و به امضا می رسد ، قولنامه ماشین  می باشد که به آن مبایعه نامه هم می گویند. وقتی که تصمیم میگیرید قولنامه ای را تنظیم یا امضا کنید باید به نکاتی توجه داشته باشید که عدم رعایت آن ها موجب می شود که در اینده و به هنگام فروختن مال یا دارایی مورد نظر دچار مشکل شوید.

قولنامه ماشین چیست؟

به هنگام خریدن یک خودرو هم یک قول نامه تنظیم می شود که در طی آن طرفین قرارداد متعهد می شوند که یک سری قوانین و شروط را رعایت کرده و سپس اقدام به معامله کنند. در این متن تصمیم داریم شما را با این نکات آشما کرده و راه و چاه نوشتن قولنامه ماشین را به شما آموزش دهیم تا از بروز مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری کرده باشید.

تنظیم قولنامه ماشین

نحوه نوشتن قولنامه ماشین به چه صورت است؟

قولنامه سندی است که از طریق آن طرفین معامله (فروشنده و خریدار) متعهد می گردند که پیش از این که سند قطعی شود ، یک سری شرایط را بپذیرند و به آن متعهد باشند و عمل کنند.
هر قول نامه ای، در حقیقت تعهد به فروش است و مانند دیگر قراردادها که قبلا هم به برخی از آن ها مثل قرارداد فروش ، پرداخته ایم ، یک شکل از تعهد را برای هر دو طرف ایجاد می کند و اعتباری در دادگاه دارد که هر دوطرف قرارداد (فروشنده و خریدار) بایستی مفاد آن را اجرا کنند. در قول نامه مشخصات کامل هر دو طرف قرار داد(فروشنده و خریدار ) شامل اطلاعات شناسنامه ‌ای، آدرس محل سکونت و کار ، شماره تلفن و شماره ملی درج می گردد . هم چنین در قولنامه ماشین ، بایستی ویژگی های کامل خودروی مورد معامله به انضمام وضعیت فنی آن، شیوه پرداخت پول و مقدار بیعانه، تاریخ دقیق تنظیم سند و محل دفترخانه هم نوشته می شود تا در روز تنظیم سند مشکلی به وجود نیاید .

مشکلات رایج در تنظیم قولنامه ماشین

اگر قصد این را داشته باشیم که با زبانی خودمانی تر و راحت تر صحبت کنیم ، می توان این گونه گفت که قولنامه ماشین در واقع سندی است که معلوم می کند ، خریدار خودرویی با را با مشخصات و ویژگی ها و البته قیمتی مشخص از یک فروشنده ، خریداری نموده است و متعهد خواهد شد که مقدار وجهی را که در قولنامه ذکر شده است را تا روز تنظیم سند به فروشنده پرداخت نماید .اما با تمام این تفاصیل هم چنان هم پیش می آید که برخی مواقع ،مشکلات عدیده ای در رابطه با تنظیم قولنامه خودرو پیش بیاید و فرد را به دردسر بیاندازد.برخی مشکلات رایج در زمینه قولنامه خودرو را در ادامه برایتان شرح داده ایم :

• عدم درج الزام به انتقال سند که موجب می گردد فروشنده سند خودرو را به نام خریدار انتقال ندهد .
• الزام به این مسئله که فروشنده ای که سند به نام او نیست، باید به شرایط درج شده در قول نامه متعهد باشد.
• وجود شرایطی مشخص و معین جهت مواقعی که در مدارک خودرو ایرا و اشکالی وجود داشته باشد.
• الزام به پرداخت مبلغ خلافی خودرو ، زمانی که هنوز خودرو در اختیار فروشنده بوده است.
• وجود شرط امکان فسخ معامله در مواقعی که خودرو نقص فنی داشته و فروشنده آن را مخفی کرده است و همین مسئله موجب اشکال برای خریدار شده است
• ثبت میزان دقیق مبلغ دریافتی از خریدار پیش از انتقال سند

 

این ها فقط قسمت کوچکی از مشکلاتی است که غالبا در تنظیم قولنامه ماشین ، برای هر دوطرف قرارداد(هم خریدار هم فروشنده ) ممکن است رخ دهد و باید به آن توجه ویژه شود .اما خب بسیار طبیعی است که شما به عنوان فردی که اطلاعات چندانی از مسائل حقوقی ندارد ، نتوانید تمام این مشکلات را شناسایی کرده و از بروز آن ها جلوگیری کرد .
در این مواقع توصیه می شود که به هنگام نوشتن یک قول نامه حتما یک وکیل پایه یک دادگستری را همراه خود داشته باشید تا شما را از این مسائل آگاه سازد و بتواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلاتی در اینده جلوگیری کند.وکیل شما را توجیه می کند که هر کدام از بند های مختلف قولنامه به چه معنیست و به این ترتیب می توانید آگاه شوید که با کدام شروط باید موافقت کنید و کدام شروط قابل تامل هستند.

مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که حتما و الزاما بند الزام به تنظیم سند را جدی بگیرید.در صورتی که این تعهد را برای فروشنده به وجود نیاورید ،گرچه که ملک یا خودرو در اختیار شما خواهد بود اما هم چنان به نام فروشنده است و این گونه باب سو ء استفاده های احتمالی زیادی باز خواهد بود.
پونده های بسیاری وجود دارد که فردی با خودرویی که اساسا متعلق به اوست اما هم چنان به نام فرد دیگری است دستگیر شده و سوابق خلاف های خودرو به نام او خواهد بود و تا هنگامی که اثبات شود خودرو همچنان به نام فروشنده است ممکن است خسارت و زیان های جبران ناپذیری به مال و آبرو فرد وارد شود.
بنابراین این مهم ترین نکته است که باید به یاد داشته باشید.یک وکیل در تهران می تواند در این زمینه ها به خوبی به شما مشاوره بدهد و شما را از خطرات احتمالی عدم توجه به بندهای مختلف قولنامه آگاه سازد .
در صورتی که تصمیم به قول نامه کردن یک خودرو یا ملکی دارید ، تامل را جایز ندانسته و همین امروز با گروه وکلای سفیر صلح تماس بگیرید تا بهترین مشاوره حقوقی در زمینه های حقوقی را دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *