دریافت مهریه از ارث

مطالبه مهریه

امروزه یکی از رایج ترین پرونده هایی که در دادگاه و شوراهای حل اختلاف وجود دارد ، پرونده های مربوط به مطالبه مهریه است. به گفته دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری ، شکایات مربوطه به مهریه ؛ یکی از سخت ترین و حساس ترین مسائلی است که در دادگاه ها وجود دارد و علت این پیچیدگی بیشتر مواقع به این خاطر است که نهاد خانواده در حال از هم پاشیدگی است و یک وکیل پایه یک دادگستری باید شیوه ی برخورد با این پرونده ها را به خوبی بداند تا از بروز مشکلات بیشتر در آینده خودداری کند.

مراحل مطالبه مهریه

اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که مطالبه مهریه را از کجا آغاز کنیم و چگونه این روند را به انتها برسانیم.

پیش از هر چیزی توصیه ما به شما این است که با یک مشاور حقوقی صحبت کنید تا شرایط این مسئله را برایتان توضیح دهد و سپس دست به اقدام بزنید.

همان گونه که می دانید دریافت مهریه یکی از حقوق اولیه و اساسی زوجه به حساب می آید که به محض جاری شدن عقد نکاح ، متعلق به وی خواهد شد.

به گفته ی بهترین وکیل تهران ، مهریه می تواند هر چیزی باشد که دارای ارزش مادی است. به عنوان مثال زمین ، وجه نقد یا در عرف رایج جامعه سکه بهار آزادی!!

در برخی مواقع حتی مهریه به صورت انجام یک کار که ارزش مادی داشته باشد نیز تعیین می گردد.

میزان و مبلغ مهریه نیز عموما با توافق زوجین تعیین می شود اما تنها تا 110 سکه ، قابلیت اجرایی و تعقیب دارد که اصطلاحا به آن مهریه عند المطالبه می گویند. به این معنی که هر زمانی که زوجه تمایل داشت می تواند آن را دریافت کند و بر عهده ی زوج خواهد بود که مبلغ مهریه عند المطالبه را پرداخت نماید.

در صورتی که مبلغ مهریه بیش از 110 سکه باشد نیز ، زوجه می تواند با معرفی برخی اموال مرد اقدام به دریافت مابقی آن نماید.

در هر صورت، زوجه باید در ابتدا به دادگاه مراجعه کرده و با پُر کردن فرم درخواست مهریه ، به طور رسمی ، شکایت مهریه را انجام دهد.

در نظر داشته باشید که برای مطالبه مهریه نیز هزینه ی دادرسی در نظر گرفته شده است. اما چنان چه از پرداخت آن عاجز باشید می توانید به کمک وکیل خود ، درخواست اعسار از پرداخت هزینه ی دادرسی را به دادگاه ارائه کنید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

مطالبه مهریه عموما از دو طریق پیگیری می شود. یکی دادگاه و دیگر اجرای ثبت!!

روند مطالبه مهریه از طریق دادگاه برای همگان مشخص و واضح است اما مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت در مواردی بسیار مفید و موثر است.

در صورتی که زوجه تصمیم داشته باشد فورا مرد را ممنوع الخروج نماید و یا این که قصد توقیف اموال وی را داشته باشد ، مراجعه به اجرای ثبت تصمیم بسیار درستی به نظر می رسد.

چرا که روند انجام امور در آن جا بسیار سریع تر است و برای مسائلی که سرعت انجام امور در آن ها مطرح است ، بسیار بهتر و مفیدتر است.

در چنین شرایطی زوجه یا وکیل او به محل دفترخانه مندرج در عقد نامه مراجعه کرده و درخواست صدور اجرائیه می نماید. پس از آن سردفتر به میزان مهریه مطالبه شده ، اجراییه ای را به آدرس ثبت شده زوج در عقدنامه ارسال می نماید.

در اقدام بعدی زوجه یا وکیل وی باید به دفتر ثبت همان محل مراجعه کنند تا اموالی از مرد که قصد توقیف آن ها را دارند را معرفی نمایند.

مطالبه مهریه به نرخ روز

حتما شما هم تا به حال شنیده اید که مادربزرگ یا مادر خودتان مبلغی به اندازه ی هزارتومان مهریه دارند و برایتان این سوال مطرح شده باشد که این مبلغ به چه کار می آید. چرا که هزار تومان این روزها معادل خرید یک دانه شکلات هم نیست ؟ آیا هیچ گونه عدالتی در این جریان وجود ندارد که بتواند زوجه را به حق خود برساند ؟

خب در پاسخ به این سوال باید بگوییم که قانونگذار این مسئله را پیش بینی کرده است و به همین خاطر مهریه به نرخ روز محاسبه می شود.

در این شرایط تفاوتی نمی کند که مهریه از طریق دادگاه مطالبه شده باشد یا اجرای ثبت ، در هر صورت میزان آن به نرخ روز محاسبه خواهد شد.

اما در این میان باید به چند نکته توجه داشته باشید.

اول این که در صورتی که همسر زن فوت کرده باشد و وی بخواهد که مهریه را به طرفیت وراث مطالبه کند ، میزان آن به نرخ روز فوت همسر محاسبه می شود.به این معنی که ارزش مهریه به اندازه ی ارزش این مبلغ در زمان فوت همسر مشخص می گردد.

مهریه وجه نقد به نرخ روز بر طبق استفساریه تبصره ذیل ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب ۱۳۷۶ تا زمان پرداخت آن توسط زوج محاسبه می شود و نه تا زمان مطالبه مهریه زوجه.

سوال دیگری که در این میان وجود دارد این است که آیا شرایط دریافت مهریه در نکاح موقت نیز مانند نکاح دائم است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برعکس نکاح دائم ، در صورتی که به هنگام عقد نکاح موقت ، مهریه مشخص نشود ، آن عقد باطل است.

حال در این شرایط دو حالت را می توان متصور شد :

در صورتی که در طول نکاح موقت ، زوجه فوت نماید ، حق مهریه وی از بین نخواهد رفت و وراث وی می توانند مبلغ آن را از همسر او مطالبه کنند.

در حالت دومی ؛ هنگامی است که زوج در طول ازدواج موقت فوت نماید. در چنین شرایطی نیز زوجه می تواند از ماترک مرحوم ، و به طرفیت وراث وی ، مطالبه مهریه داشته باشد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *