مهرالمثل چیست؟

برخلاف آن چه که بیشتر افراد تصور می کنند ، ممکن است در حین عقد نکاح ، مهریه ای برای زن تعیین نشود و پس از این که زفاف صورت گرفت ، آن وقت است که بنا بر  ثروت، شان و فاکتورهای دیگری ، مهریه ای برای زوجه تعیین می شود که اصطلاحاً به آن مهرالمثل گفته می شود.

اما سوال این جاست که اصولا در چه شرایطی مهرالمثل به زن تعلق خواهد گرفت ؟

در این متن تصمیم گرفته ایم که به سراغ یک وکیل پایه یک دادگستری برویم و پاسخ این سوالات را جویا شویم. با ما همراه باشید.

موارد تعلق مهرالمثل

یکی از مواردی که در بالا هم به آن اشاره کردیم ، مسئله ی عدم تعیین مهریه در هنگام عقد نکاح است.

اما خیلی مواقع پیش می آید که زوجین بر سر مقدار مهریه به توافق نمی رسند و تعیین مهریه را به بعد از عقد موکول می کنند.اما در این فاصله عمل زفاف صورت می گیرد و در چنین شرایطی مهرالمثل به زوجه تعلق می گیرد.

یا در موارد دیگری شاهد آن بوده ایم که مهریه مشخص شده ، فاقد رعیات ضوابط دینی و شرعی می باشد و اصولا نمی توان آن را وصول کرد که در چنین شرایطی هم زن مشمول مهرالمثل خواهد شد .

مهرالمثل چقدر است؟

یکی دیگر از سوالاتی که به کرات از بهترین وکیل طلاق پرسیده می شود ، این است که اصولا مهرالمثل زوجه چقدر می باشد؟!

د رپاسخ به این سوال ایشان گفتند که اصولا مهرالمثل زوجه بنا بر فاکتورهایی تعیین می شود ، که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • شآن زوجه به لحاظ خانوادگی
  • میزان ثروت زوجه و خانواده و اقربای وی
  • وضعیت فردی و تحصیلی زوجه

بنا بر تمام مواردی که در بالا ذکر کردیم ، در نهایت مهرالمثل زوجه مثل و شبیه به مهریه ی زنان اقوام و خانواده ی وی تعیین خواهد شد.

در نهایت باید ذکر کرد که مقدار و مبلغ مشخصی برای تعیین مهرالمثل وجود ندارد و نمی توان برای همه میزان یکسانی از مهرالمثل را در نظر گرفت چرا که درجات علمی ، شخصیتی و فردی اشخاص با یک دیگر متفاوت است.

علاوه بر این ، مسائلی مانند پیر و جوان بودن زوجه نیز در تعیین مهرالمثل نیز موثر است.

حال نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اصولا به مهریه ای که در هنگام عقد تعیین می شود ، مهر المسمی گفته می شود. اما لزومی وجود ندارد که حتما در هنگام عقد مهریه را تعیین کنید.

چرا که ممکن است در جریان عقد نکاح ، تعیین مهریه فراموش شود یا اصولا توافق بر این گردد که مهریه پرداخت نشود.

مهرالمثل در رابطه نامشروع به چه صورت خواهد بود ؟

یکی دیگر از سوالات رایج در این رابطه این است که اصولا آیا در یک رابطه ی نامشروع نیز مهرالمثل به زوجه تعلق خواهد گرفت؟!

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شرطی که در این میان بسیار مهم و مطرح می باشد ، باکره بودن دختر است!

در صورت زنا با دختر باکره ، به وی مهرالمثل تعلق می‌گیرد و میزان ارش البکاره در همان محاسبه خواهد شد و به صورت جداگانه تعیین نمی‌شود. البته در این خصوص نظرات مختلفی وجود دارد و برخی از فقها قایل به مطالبه ارش البکاره به صورت جداگانه می‌باشند. در خصوص مهرالمثل باکره و غیر باکره، میزان آن متفاوت است که عرفا توسط دادگاه تعیین می‌شود. بنابراین اگر زنا به عنف باشد، علاوه بر اجرای حد بر زانی، پرداخت مهرالمثل نیز اثبات می‌شود.

در نهایت باید بگوییم که به علت حساسیت بیش از حد چنین پرونده هایی ، بهتر است که همواره از کمک های یک وکیل خبره و ماهر در این زمینه ها بهره مند شودی.

به خاطر داشته باشید که هرگونه غفلت و سهل انگاری در این موارد می تواند موجب زایل شدن حق و حقوق شما گردد. کما این که متاسفانه در جامعه ی کنونی ، این زنان هستند که به علت عدم آگاهی از حقوق خود ، دچار ضرر و زیان می شوند.

به همین خاطر اولین و آخرین پیشنهاد ما به شما بهره گرفتن از یک وکیل خبره و ماهر است .

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶