عضویت در هیات مدیره دو شرکت خصوصی

پیش از این نیز مباحث فراوانی پیرامون چگونگی ثبت شرکت و چالش هایی که در پیش روی شماست داشته ایم.اما در این مطلب تصمیم داریم به سوالی بپردازیم که امروزه افراد زیادی را به هنگام شروع یک کسب و کار به خود مشغول می کند!

در واقع همان گونه که می دانید ، هر شرکت علاوه بر یک مدیر عامل ، هیئت مدیره ای نیز دارد که بر متشکل از چندین سهام دار اصلی شرکت هستند و کار اصلی آن ها نظارت بر عملکرد مدیر عامل و هم چنین دیگر وظایف هیئت مدیران است!

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است مطابق قانون تجارت ،که مدیرعامل یک شرکت نمی تواند به هیچ وجه مدیر شرکت دیگری نیز باشد!
در واقع تفاوتی نمی کند که دو شرکت مزبور از چه نوعی باشند (سهامی عام یا خاص یا تضامنی و …) در هر صورت مدیریت هر دو شرکت توسط یک شخص واحد کاملا ممنوع است!

چندین نکته ی بسیار مهم :

چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که مدیرعامل یک شرکت می تواند عضو هیئت مدیره شرکت دیگری شود و تنها قادر نخواهد بود که سِمَت مدیریت را کسب نماید!

اما هیچ گونه منعی برای افراد غیر مدیر وجود ندارد و یک فرد قادر خواهد بود که به صورت نامحدود در هیئت مدیره ی شرکت های مختلف ، عضویت داشته باشد.

این مسئله راجع به کارمندای شرکت های دولتی نیز صدق می کند و کارمندان دولتی که سمت مدیریت دارند به هیچ وجه قادر نخواهند بود که در شرکت های دیگر ، سمت مدیریت داشته باشند.

علاوه بر این ، نه تنها نمی توانند مدیر باشند بلکه عضویت در هیئت مدیران دیگر شرکت ها نیز برای این دسته از کارمندان دولتی ممنوع خواهد بود!

اقامه دعوی علیه شرکت

تفاوت مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره

همان گونه که در مطالب پیشین ذکر کردیم ، مباحث مربوط به هیئت مدیره ، به شرکت های سهامی برمی گردد.پیش از این نیز گفته ایم که حدود اختیارات هریک از اعضای هیئت مدیره به چه چیزی بستگی دارد!

اما نکته ای که تا کنون به آن نپرداخته ایم ، مسئله مربوط به تفاوت میان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره می باشد!
به خاطر داشته باشید که هیئت مدیره حتما و لزوما باید از میان سهامداران شرکت انتخاب شوند(البته با کمک یک وکیل پایه یک دادگستری می توانید اقدام به عزل یا نصب اعضای هیئت مدیره کرد) .

یکی از وظایف اصلی هیئت مدیران ، انتخاب فردی به عنوان مدیر عامل است که از طرف این هیئت اقدام به پیگیری و انجام امور مربوط به شرکت کند!

نکته ی مهم این است که مدیرعامل حتما و لزوما باید یکی از سهامداران اصلی شرکت باشد!

در واقع کار اصلی هیئت مدیره این است که به نمایندگی از دیگر سهامداران شرکت، اقدام به نظارت و کنترل اداره ی شرکت باشند.

مدیرعامل شرکت موظف به پاسخ گویی به سوالات هیئت مدیره پیرامون چگونگی اداره ی شرکت می باشد.در واقع هر مدیری باید گزارش هایی به صورت ماهانه نسبت به عملکرد خود در شرکت به هیئت مدیره ارائه کند.

به خاطر داشته باشید که هیئت مدیره قادرند که در صورت قانع نشدن از عملکرد و پاسخ گویی مدیرعامل ، اقدام به عزل وی نمایند!

برخی از مهم ترین وظایف هیئت مدیران شامل موارد زیر است :

  • برنامه‌ریزی برای رشد و توسعه مدیریت و جانشینی.
  • درک، مرور و نظارت بر اجرایی شدن استراتژی و برنامه‌های شرکت.
  • درک و تائید گزارش برنامه‌های سالانه و بودجه ‌این برنامه‌ها.
  • توجه به روی صداقت و شفافیت صورت‌ها و گزارش‌های مالی شرکت.
  • مشورت با مدیران در رابطه با مسائل مهمی‌که در حال حاضر شرکت با آن مواجه شده است. هیات مدیره می‌تواند تجارب و نظرهای متعدد و وسیعی را در اختیار مدیران گذارد.
  • بررسی و تایید عملکرد‌های مهم شرکت.
  • نامزد کردن مدیران و اعضای کمیته‌ها و نظارت بر حاکمیت شرکتی موثر
  • نظارت بر پیروی از قانون و مسائل اخلاقی
  • نقش و مسوولیت‌های مدیر عامل و دیگر مدیران ارشد اجرایی

عضویت همزمان در دو هیئت مدیره

همان گونه که گفتیم این مسئله برای شرکت های مختلف متفاوت خواهد بود.به عنوان مثال یک کارمند دولت، به هیچ وجه نمی تواند در هیئت مدیره دیگری نیز عضویت داشته باشد.اما برای شرکت های سهامی مسئله به این صورت نخواهد بود و فرد می تواند در چندین هیئت مدیره عضویت داشته باشد.

این محدودیت به این خاطر است که فرد قادر نباشد که در شرکت دیگری که شاید رقیب شرکت کنونی اش باشد ، عضو بوده و رقابتی ناسالم را به جریان بیاندازد!

هر شرکتی اسرار و مدارک محرمانه ی مربوط به خود را دارد و نمی توان به راحتی حضور فردی از یک شرکت دیگر را هضم نمود.

عضویت کارمند دولت در هیئت مدیره شرکت خصوصی

در بالا به دفعات ذکر کردیم که کارمندان دولت نمی توانند در هیئت مدیره شرکت های خصوصی عضویت داشته باشند. در ادامه تصمیم داریم بیشتر به این مطلب بپردازیم

نکته ای که باید در ذهن داشته باشید این است که استخدام شدن در یک شرکت دولت نافی این مسئله نخواهد بود که کارمند مزبور بتواند سهام شرکت های خصوصی را دارا باشد.همان گونه که می دانید کارمندان بسیاری سهام شرکت های تولیدی؛خدماتی و …را دارند و هیچ گونه ممنوعیتی در این زمینه وجود نخواهد داشت حتی اگر کلیه ی سهام شرکت مزبور را در اختیار داشته باشند.

تنها ممنوعیت لازم ، در این است که کارمند مربوطه نمی تواند مدیرعامل یا عضوی از هیئت مدیران باشد!

در واقع یک کارمند دولتی می تواند سهام دار یک شرکت خصوصی باشد اما قادر نیست که به معاملات تجاری از سوی شرکت دولتی با شرکت خصوصی بپردازد.

نکته ی بسیار مهم این است که مباحث مربوط به شرکت ها و قوانین آن ، بسیار پیچیده و دشوار است و شاید به تنهایی نتوانید از عهده ی درک  و فهم آن ها برآیید.به همین خاطر توصیه ی اصلی ما به شما این است که در این راه از مشاوره های یک وکیل حقوقی بهره مند شوید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶