اشتباه در سند مالکیت

اشتباه در سند مالکیت | انواع اشتباهات ثبت سند

یکی از رایج ترین موضوعاتی که در حقوق ثبت وجود دارد ، بروز اشتباه در اسناد مالکیت است.اصولا همواره اصل بر اعتبار سند مالکیت خواهد بود اما برخی مواقع مشکلاتی به وجود می آید که چاره ای جز ابطال یا اصلاح سند مزبور باقی نمی ماند.اشتباه در سند مالکیت

اما به گفته ی بهترین وکیل ملکی در تهران، بیشتر مواقع این اشتباهات یا به خاطر افراد سودجویی به وجود می آید که قصد بالا کشیدن ملک و املاکی را دارند یا این که احتمالا به خاطد مسائل غیر مترقبه به وجود آمده اند.اشتباه در سند مالکیت

اشتباه در سند مالکیت

اشتباه در سند مالکیت

مشاوره با یک وکیل می تواند بهترین اقدام شما به هنگام مواجهه با چنین مشکلاتی باشد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

در هر صورت باید گفت که این گونه خطاها امری رایج به حساب می آید و اصولا به دو شیوه می توان اقدام به ابطال یا اصلاح سند مربوطه کرد.

شیوه اول این است که این ابطال بر اساس قانون و بدون اجازه دادگاه صالح باشد

در این شیوه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بنا بر شرایط و ضوابطی و هم چنین مطابق با دستورا مرجع قانونی اقدام به ابطال سندی خواهد کرد که در آن اشتباهی روی داده است و در این روند نیازی به اجازه دادگاه نخواهد داشت.

شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که اصولا این ابطال بدون اجازه از دادگاه در چه شرایطی جایز است؟اشتباه در سند مالکیت

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برخی مواقع لازم است که برای حفظ اراضی و جنگل ها و یا مصالح اجتماعی اقدام به ابطال سند کرد و نیاز به اجازه دادگاه نخواهد بود.اشتباه در سند مالکیت

یکی دیگر از مواردی که سازمان ثبت می تواند بدون کسب اجازه از دادگاه اقدام به ابطال یا اصلاح سند نماید در مواقعی است که فرد ملکی را با مساحت مشخص خریداری کرده است اما پس از مدتی متوجه می شود که ملک مزبور اضافه بنا دارد و به همین خاطر خریدار یا ذینفع می تواند هزینه و قیمت اضافه بنا و هزینه های جاری را به صندوق سازمان ثبت واریز نموده و به این ترتیب درخواست اطلاح سند را داشته باشد.اشتباه در سند مالکیت

در این وضعیت نیز سازمان ثبت می تواند بدون اجازه از دادگاه اقدام به اصلاح سند مالکیت مزبور نماید. چرا که همه چیز در این روند مشخص است!!

انواع اشتباهات ثبتی

اما سوال دیگری که در این میان مطرح می شود این است که انواع اشتباهات ثبتی کدامند؟

در واقع در چه شرایطی می توان درخواست ابطال یا اصلاح سند را داد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در مواقع زیر می توان اقدام به ابطال یا اصلاح سند کرد :

در مواقعی که ملک مزبور بدون طی کردن ساز و کارهای قانونی و حقوقی به ثبت رسیده باشد

در شرایطی که مالکیت معارض درباره این سند وجود داشته باشد. همان گونه که در مطالب پیشین گفته ایم مالکیت معارض به این معنی است که دو شخص بر مالکیت یک ملک واحد ادعا داشته باشند و هر دو در این راستا اسنادی را به دادگاه ارائه کنند.

در وضعیتی که شخصی اموال و املاک عمومی را ثبت کرده باشد. از جمله جنگل،زمین های زراعی عمومی و …

وجود هر گونه اشتباه در سند مزبور

به ثبت رساندن اموال و املاک موقوفه که عموما توسط افراد سودجو صورت می گیرد

قانون اشتباهات ثبتی

طبیعی است که برخی مواقع سردفتر دچار اشتباهات قلمی و کتبی به هنگام ثبت سند مزبور باشد.به همین خاطر در این گونه مواقع قانونگذار تمهیداتی اندیشیده است تا از حقوق افراد حمایت کند.

‌ماده اول – اشتباهات قلمی که در موقع ثبت یا ثبت انتقالات بعدی در دفتر املاک رخ داده و یا اشتباهاتی که قبل از ثبت ملک در جریان عملیات‌مقدماتی ثبت پیش آمده و موقع ثبت ملک در دفتر املاک مورد توجه قرار نگرفته و بعداً اداره ثبت به آن متوجه گردد در هیأت نظارت مذکور در ماده ۶‌قانون ثبت مطرح می‌شود و در صورتی که پس از رسیدگی وقوع اشتباه محرز و مسلم تشخیص گردد و اصلاح اشتباه موجب خلل به حق دیگری نباشد‌، هیأت نظارت دستور رفع اشتباه و اصلاح آن را در ستون ملاحظات ثبت ملک در دفتر املاک و سند مالکیت صادر می‌نماید و در صورتی که اصلاح‌مزبور خللی به حق دیگری برساند به شخص ذینفع اخطار می‌کند که می‌تواند به دادگاه مراجعه نماید و اداره ثبت دستور رفع اشتباه یا اصلاح آن را پس‌از تعیین تکلیف نهایی در دادگاه صادر خواهد نمود. در چنین شرایطی فهرستی از اشتباهات تهیه شده و پس از آندستور رفع اشتباه و صدور مجدد سند صادر می گردد.

هزینه اصلاح سند

اما یکی دیگر از سوالاتی که به کرات از مشاور حقوقی گروه وکلای سفیر صلح پرسیده می شود این است که در صورت بروز هرگونه اشتباه در سند مالکیت، آیا برای اصلاح آن نیاز به پرداخت هزینه ای خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همه چیز بستگی به نوع اشتباه و یا دلیل اصلی اطلاح سند خواهد داشت.

همان گونه که گفتیم در صورتی که به عنوان مثال ملک مزبور، دارای اضافه بنا باشد باید پس از واریز قیمت آن به صندوق سازمان ثبت و هزینه های مربوطه می توان اقدام به اصلاح سند کرد.

در این مرحله بهتر است همواره از کمک های یک وکیل استفادهنمود تا همه چیز به بهترین نحو ممکن پیش برود.

علاوه بر این توضیه می کنیم که پیش از اقدام به خرید یک ملک یا ثبت آن ، با یک وکیل خبره و ماهر مشورت نمایید تا از بروز هرگونه مشکل و هم چنین هزینه های اضافه پیشگیری کرده باشید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *