شرایط قیم شدن مادر

شرایط ویژه و مختلفی برای قیم شدن مادر وجود دارد.عموما گفته می شود که در صورت جدایی زن و شوهر از یکدیگر ، قیومیت طفل تا هفت سالگی بر عهده مادر است و بعد از آن این حضانت به پدر سپرده می شود.اما مادران ممکن است با اثبات و ارائه ادله خاص بتوانند حکم حضانت دائم فرزند خود را از دادگاه های مربوطه اخذ کنند. شرایط قیم شدن مادر متفاوت است .برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مجرب ترین وکیل در تهران صحبت کنید.

دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری و مدیر گروه وکلای سفیر صلح، فارغ التحصیل حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس هستند و شما هموطن عزیز می توانید برای مشاوره حقوقی خانواده تخصصی با ایشان با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ـ ۰۲۱ و یا ۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶ تماس بگیرید . 

بیشتر بدانیم: قرارداد پیمانکاری چیست؟

اثبات عدم کفایت پدر برای حضانت

گرچه وظایف و مسئولیت های یک کودک بر عهده ی هر دو والد است اما در هر شرایطی ممکن است وضعیتی پیش آید که به صلاح کودک است که والدین از یکدیگر جدا شده و سرپرستی کودک بر عهده ی یکی از آن ها باشد.

باز هم باید بگوییم که جدایی و طلاق نافی وظایف پدر و مادر نسبت به کودک خود نیست اما در هر صورت حضانت وی تنها بر عهده ی یکی از آن ها خواهد بود. حال در صورتی که مادر تصمیم داشته باشد که عدم کفایت پدر برای حضانت را اثبات نماید ، چه مدارک و ادله ای را باید ارائه کند ؟

این سوال را از دکتر مرتضی امیری جویا شده ایم و چنین پاسخی دادند :

شرایط قیم شدن مادر  چه دلایلی برای اثبات عدم کفایت پدر برای تقبل امر حضانت می توان به دادگاه ارائه نمود :
– اعتیاد زیان آور به الکل، موادمخدر و قمار.
– اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء.
– ابتلا به بیماری‌های روانی با تشخیص پزشکی قانونی.
– سوء استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند فساد و فحشاء تکدی گری و قاچاق.
– تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف.
یک مادر می تواند با اتکا بر همین دلایل از دادگاه ذی صلاح تقاضای حضانت دائم را دریافت کنید . توصیه ما به شما این است که در این راه از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری کمک بگیرید.

شرایط قیم شدن مادر

شرایط قیم شدن پدربزرگ یا عمو

اما سوالی که ذهن بسیاری از زنان جامعه ما را درگیر کرده است مسئله قیم بودن پدربزرگ یا عمو بر فرزندانشان است .به کرات پیش آمده که زنی به وکلای سفیر صلح مراجعه کرده و اظهار داشته است که همسرش را مدتی پیش از دست داده است و اکنون این واهمه را دارد که آیا پدر شوهر یا برادر شوهر وی می توانند قیومیت فرزندش را از وی بگیرند و اصولا این حق از وی سلب می شود …در ادامه تصمیم داریم که به این سوال پاسخ درستی داده و اشخاصی را که درگیر چنین مشکلاتی هستند از سردرگمی بیرون بیاوریم.

در هنگامی که پدر فوت می ‌کند و جد پدری طفل هم در قید حیات نیست، در صورتی که مادر دارای صلاحیت باشد این امکان را دارد که به اداره سرپرستی مراجعه کرده و مطابق قانون قیم ‌نامه را دریافت کند . اما در زمانی که جد پدری یا پدر پدر حیات دارد، طبق قانونی که در این زمینه در تاریخ ۶/۵/۶۴ به تصویب رسیده است.

چه کسی قیم فرزند شهیدان است؟

نگهداری و حضانت فرزندان صغیری که پدران‌شان به مقام والای شهادت رسیده یا فوت شده باشند، به مادران آن ها واگذار خواهد شد ، علاوه بر آن دولت یا در صورت شهادت پدر بنیاد ایثارگران هزینه زندگی فرزندان را در حدود متعارف به مادر آن ها پرداخت خواهد کرد و نگرانی خاصی از این بابت وجود نخواهد داشت.

متاسفانه چنین پیش فرض اشتباهی را فیلم ها و سریال هایی در اذهان عمومی به وجود آورده اند که اطلاعات کافی در زمینه های حقوقی نداشته اند و همین مسئله موجب تنش و خسارات روحی و روانی زیادی بر روی زنان جامعه شده است.پیشنهاد ما به شما این است که پیش از هز چیزی و قبل از این که به این کلیشه های رایج رجوع کنید در جستجوی وکیل خبره و ماهر در این زمینه باشید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶