ماهیت رجوع چیست

ماهیت رجوع چیست؟

در اصطلاح ماهیت رجوع زمانی اتفاق می افتد که قانون تحت شرایط ویژه و خاصی به یک فرد اجازه می دهد که به رابطه حقوقی خود با شخص دیگری خاتمه داده و از آن خارج شود. این حق رجوع باید توسط شخصی که این حق را دارد اعمال گردد و برای تحقق رجوع نیازی به شرایط ویژه و خاص نیست و تنها کافیست که آن فرد اهلیت لازم را داشته باشد .
وکیل پایه یک دادگستری می گوید فرد می تواند هر زمانی که تمایل داشت رجوع کند و نیاز به شرایط خاص نیست ولی در صورتی که در این مسیر موانعی وجود داشته باشد امکان این وجود ندارد که فرد رجوع کند و در نتیجه اثبات رجوع هم مقدور نخواهد بود .

مصادیق قابل رجوع و موانع آن در قانون

نظر به این ک ماهیت  رجوع ، در نهایت منجر به منحل شدن عمل حقوقی می گردد ، در قانون محدوده ای وجود دارد که در چارچوب این محدودیت ها فرد بتواند از حق رجوع خود استفاده کند. در ادامه به چندین مورد اشاره می کنیم:

هبه چیست

یک نوع عقد و قرارداد است که با قبول طرفین، یکی از هر دو نفر به طور غیر معوض و رایگان مالی را به صورت عین و یا منفعت این مال انتقال دهد و این مالک بودن با تسلیم کردن عین مالی که بر سر آن توافق شده صورت می گیرد.

در چه شرایطی نمی توان رجوع کرد ؟

اما شخصی که این مال را به صورت هبه به شخص دیگری واگذار کرده این حق را دارد که تا زمانی که در قید است ، از مالی که هبه کرده رجوع کند اما در صورتی که شرایط زیر حاکم باشد نمی تواند رجوع را اقبات نمود :
. در صورتی که فردی که هبه کرده پدر و مادر و یا اولاد آن فرد باشد .
. فردی که هبه کرده مال موهو به را منتقل یا تلف کرده باشد.
. عقد هبه دارای شرط عوض باشد و به شرط عمل شده باشد.
. در صورتی که در هبه تغییری رخ داده باشد .

بذل مهریه و یامالی که زوجه به زوج بخشیده

هر زمانی که زن مقداری معادل مهریه یا کمتر از مهریه را به همسر خود هبه کرده باشد، و طلاق گرفته باشد ، تا زمانی که طلاق مسجل نشده و مدت عده سپری نشده باشد، زوجه می‌تواند به مال موهو به رجوع کند .

رجوع در طلاق

در صورتی که طلاق به خواست کرد و یا به خاطر عسر و حرج زن انجام گرفته شده باشد و در نتیجه طلاق حاصله از نوع رجعی باشد، در این شرایط ، مرد این امکان را دارد تا مدت سه ماه از زمان عده ی زن به جهت تسجیل طلاق، از طلاق خود رجوع کند. اگر طلاق به صورت بائن باشد در این صورت اثبات و تایید  ماهیت رجوع مرد میسر نخواهد بود .
یک وکیل حقوقی می تواند در این شرایط مشاوره حقوقی مناسبی به شما ارائه کنید و در نهایت بتوانید با این گونه مشکلات و مسائل حقوقی مقابله کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *