اعسار از پرداخت مهریه

اعسار از پرداخت مهریه

اعسار از پرداخت مهریه

طلاق یکی از امور سخت و سهمگینی است که ممکن است در زندگی هر شخصی رخ دهد.اما اتفاقاتی که پس از طلاق رخ می دهد؛می تواند این روند را سخت تر کند.یکی از مسائلی که در طول طلاق رخ می دهد امور مربوط به مهریه و نفقه می باشد و حقوقی است که بر عهده مرد بوده و باید آن ها را پرداخت کند.

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکلای شهر، آماده خدمت رسانی به کلیه موکلین و مراجعین محترم می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

اما در بسیاری مواقع پیش می آدی که مرد توانایی پرداخت مهریه را نداشته و نمی تواند همه ی آن را به صورت یک جا به زوجه پرداخت کند.

در چنین شرایی قانونگذار جهت پیشگیری از تحمل مجازات حبس توسط این مردان، ترجیح داده است که بتواند شرایطی را پیش بینی کند که به این وسیله احتمال حبس شدن این محکومین مهریه کاهش پیدا کند.

در چنین شرایطی مرد می تواند به شعبه های قوه قضاییه مراجعه کرده و دادخواست اعسار (عدم توانایی پرداخت دین) را ارائه کند. زوج باید علاوه بر دادخواست خود، یک سری مدارک از جمله دادنامه ی محکومیت مهریه ؛فهرست کلیه اموال اعم از اموال منقول و غیر منقول؛مقدار وجوه نقد در حساب های بانکی،استشهادیه ( شهادت دو نفر)  و …را به همراه داشته باشد.

دادگاه پس از بررسی مدارک زوج، در صورتی که عدم استطاعت مالی وی را بپذیرد، حکم به اعسار وی از پرداخت مهریه را خواهد داد. اما در صورتی که مدارک مکرد کافی نباشد ،درخواست اعسار وی پذیرفته نخواهد بود و در صورت عدم پرداخت مهریه (چه به صورت قسطی و چه به صورت نقد) می توان حکم جلب وی را گرفت.

حداقل پیش قسط مهریه

یکی از رایج ترین سوالاتی که به شکلی مکرر از بهترین وکیل طلاق گروه وکلای سفیر صلح پرسیده می شود این است که حداقل پیش قسط مهریه چقدر است ؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم هیچ گونه متر و معیاری برای تعیین این مبلغ وجود ندارد و همه چیز بستگی به نظر و تشخیص قاضی خواهد داشت. در طول روند رسیدگی به پرونده ، قاضی دفاعیات زوج و هم چنین شرایط مالی وی را بررسی کرده و بر اساس آن مقداری را تحت عنوان پیش قسط مهریه مشخص خواهد کرد.

پس همان گونه که ذکر کردیم همه چیزی به نظر قاضی بستگی دارد و به همین خاطر توصیه می کنیم که از کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری در این روند استفاده کنید تا بهترین نتیجه ی ممکن حاصل شود.

عدم توانایی پرداخت پیش قسط مهریه

در صورتی که مردی دادخواست طلاق به طرفیت همسرش تقدیم دادگاه کند و در صورت قطعی شدن حکم طلاق به تجویز ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده بخواهد دادخواست اعسار از پرداخت دفعی مهریه بدهد اگر حکم بر معسر نبودن وی و یا همان نپذیرفتن اعسار صادر شود تا پرداخت کامل مهریه حتی اگر بیشتر از ۱۱۰ سکه باشد، نمی تواند حکم طلاق صادر شده را ثبت و اجرا نماید و همسرش را طلاق دهد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *