الزام به تمکین

الزام به تمکین | رد دادخواست الزام به تمکین | اجرائیه حکم الزام به تمکین

 

 

الزام به تمکین

الزام به تمکین به این معنی است که مرد می تواند دادخواستی را مبنی بر وادار کردن زن به تمکین به دادگاه مربوطه ارائه کند. همان گونه که احتمالا می دانید ، زوجه موظف است که در برابر وظایف زناشویی خود نسبت به زوج تمکین نماید.

بهترین وکیل طلاق می تواند در این زمینه کمک های فراوانی به شما کند.گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل تهران آماده است که کلیه خدمات حقوقی را برای شما عزیزان ارائه کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

تمکین به دو شکل است : تمکین عام و تمکین خاص

تمکین عام به این معنی است که زن به طور کلی ریاست مرد بر خانواده را بپذیرد، یکی از این وجوه قبول ریاست این سات که زوجه در مسکنی که زوج تهیه کرده است و در کنار وی زندگی کند.

البته در صورتی که در هنگام عقد نکاح اختیار انتخاب مسکن به زوجه داده شده باشد ، وی می تواند در مسکنی که خود صلاح می داند زندگی کند.

تمیکن خاص به این معنی است که زوجه در امور زناشویی و جنسی تابع میل همسر باشد و وظایف خود را انجام دهد

رد دادخواست الزام به تمکین

 

دادخواست الزام به تمکین به این صورت است که زوج باید ادله و مدارک خود را در ابتدا جمع آوری کند که این مدارک شامل این هستند که زوج مسکن و البسه مناسبی را برای زوجه تهیه دیده است و نفقه وی را نیز پرداخت نموده

حال نکته این جاست که چنین دادگاه هایی در دو مرحله اجرا می شود.پس از این که رای دادگاه بدوی صادر شد ، هر کدام از زوجینی که رای بر علیه او صادر شده است می تواند در مهلتی ۲۰ روز درخواست تجدید نظر کند و به رای دادگاه اعتراض داشته باشد.

 

الزام به تمکین در دوران عقد

 

در دوران عقد سوالی که زوج های بسیاری را درگیر خود کرده است این است که تمکین در دوران عقد به چه صورت خواهد بود.قانون گذار برای دختران باکره، حقی به نام حق حبس در نظر گرفته است که بر طبق آن دختر باکره می تواند تا هنگام یکه مهریه خود را به طور کامل دریافت نکرده است ، از تمکین زوج خودداری کند.

البته چنان چه زوجه، تمکین هام کرده باشد ، نمی توان بر حق حبس وی استناد کرد.

الزام به تمکین

الزام به تمکین

حال تصمیم داریم به مواردی اشاره کنیم که تحت آن ها زن می تواند از همسر خود تمکین نکند و ناشزه نیز به حساب نیاید.

موارد موجه عدم تمکین زوجه :

  • در صورتی که زن در دوران قاعدگی و نفاس خود باشد ، می تواند از هم بستری با همسر خود اجتناب کند
  • در صورتی که مرد مبتلا به بیماری های مقاربتی باشد و با نزدیکی خطر سرایت کردن این بیماری به زوجه وجود داشته باشد
  • در صورتی که دختر باکره باشد و حق حبس داشته باشد و علاوه بر این تمکین عام نیز ننموده باشد.
  • در صورتی که ماندن در منزل زوج ، موجب ضرر و زیان جانی و مالی یا شرافتی برای زن به همراه داشته باشد.
  • در صورتی که منزلی که زوج برای زوجه تهیه کرده است با شئونات و منزلت زن سازگاری نداشته باشد
  • نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که در صورت رخ دادن هر کدام از شرایط بالا، زن ناشزه به حساب نمی آید و هم چنان حق نفقه بر عهده مرد خواهد بود و باید آن را پرداخت کند.

 

اجرائیه حکم الزام به تمکین

 

پس از این که رای دادگاه بدوی و هم چنین دادگاه تجدید نظر به نفع مرد صادر شد ، می توان اجرائیه حکم الزام به تمکین را دریافت نمود.اما بهتر است در نظر داشته باشید حتی در صورتی که عدم تمکین زن ثابت شود و حکم به الزام تمکین داده شود ، نیز نمی توان هیچ زنی را به زور و با قوه ی قهریه به منزل همسرش بازگرداند.اما با صدور حکم الزام به تمکین و عدم اجرای آن توسط زوجه، زن ناشره به حساب می اید و مشمول شرایط ناشزه بودن قرار خواهد گرفت.

 

نمونه دادخواست الزام به تمکین در دوران عقد

 

در ادامه تصمیم داریم که برای شما تشریح کنیم چگونه می توانید چنین دادخواستی را تنظیم کنید .در ابتدا بهتر است پس از درج مشخصات خود و وکیلتان در بالای صفحه ی دادخواست ، متن خود را این گونه آغاز کنید :

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام

احتراما به استحضار می رساند که موکل و خوانده محترم از مورخ ۱/۴/۹۷  بر طبق عقدنامه پیوست در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشند و از مورخ ۱/۸/۹۷  زندگی مشترک (تمکین عام) را آغاز کرده اند ولی متاسفانه یک ماه قبل زوجه که هنوز باکره است منزل مشترک را بدون دلیل موجه ترک کرده است و حاضر به تمکین از موکل و برگشت به منزل شوهر نیست. لذا از محضر محترمتان محکومیت زوجه به تمکین و الزام به تمکین او مورد استدعاست

امضاء

 

این نامه را یا می توانید خودتان تحریر کنید یا این که از یک وکیل خبره و ماهر بخواهید که این دادخواست را برای شما تنظیم کند.

عدم تمکین چه آثاری در پی دارد ؟

عدم تمکین آثار مخرب بسیاری دارد که تمام آن ها متاسفانه متوجه زن خواهند بود. در ادامه به برخی از این موارد و آثار اشاره می کنیم :

 

  • زنی که تمکین نکند ، ناشزه به حساب آمده و نفقه به وی تعلق نخواهد گرفت
  • این امکان پیش خواهد آمد که مرد بتواند اجازه ازدواج مجدد را از دادگاه دریافت کند
  • شرط تنصیف اموال بعد از طلاق از بین خواهد رفت ( در صورتی که درخواست طلاق از سوی مرد بوده باشد )
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *