حق مالکانه سرقفلی

 

حق مالکانه سرقفلی

همان گونه که می دانید سرقفلی، حقی است که متعلق به مستاجر یک ملک می باشد .تلاش می کنیم با یک مثال ساده ، مسئله سرقفلی را توضیح دهیم.

تصور کنید که ملکی مخروبه یا فاقد رونق را اجاره کرده اید و با تلاش و کوشش خود پس از مدتی آن ملک را به مکانی پر رونق و با ارزش تبدیل کرده اید. خال در صورتی که مالک تصمیم بگیرد که قرارداد اجاره را تمدید نکند ، تکلیف شما چه خواهد بود؟در آن هنگام ناچارید که ملک را تخلیه کرده و تمام این پروسه را از ابتدا شروع کنید. در چنین شرایطی قانونگذار برای جلوگیری از تضییع حقوق مستاجر، حقی به نام خق سرقفلی را تعیین کرده است. به این معنی که چنان چه مالک تصمیم به عدم تمدید قرارداد را داشته باشد ، باید به شما خسارتی تحت عنوان حق سرقفلی را پرداخت کند.

این گونه پرونده های حقوقی ، از رایج ترین مسائلی است که دعاوی ملکی مطرح می شود و به همین خاطر بیشتر افراد اطلاعاتی جزئی در این باره دارند اما به خاطر داشته باشید که جهت عقد صحیح یک قرارداد باید از کمک های یک فرد خبره و ماهر استفاده کنید. پرونده های مربوط به سرقفلی به قدری رایج هستند که کارشناسان مربوطه به خود را دارند. در نظر داشته باشید که یک شخص بنگاه دار فرد مناسبی جهت دریافت مشاوره از این بابت نیست چرا که سواد و دانش حقوقی کافی را نخواهد داشت.به همین علت توصیه می کنیم که به یک وکیل پایه یک دادگستری مراجعه نمایید .

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

یکی از سوالات متداول حقوقی که از مشاور حقوقی مجموعه سفیر صلح پرسیده می شود  در مورد معاملات املاک تجاری این است که حق مالکانه چیست و چگونه تعیین می شود ؟

به مبلغی که مستاجر(  اجاره کننده ی ملک ) هنگام انتقال سرقفلی و حق کسب برای گرفتن رضایت مالک به مالک پرداخت می کند ، حق مالکانه گفته می شود.

پرداخت حق مالکانه، مبنای عرفی داشته و در هیچ قانونی تعیین نشده است ، لذا درصد آن نیز به شکل قطعی و مشخص نیست .

در عرف ، حق مالکانه از ۸ درصد تا ۱۵ درصد متغییر می باشد اما هر چه قیمت سرقفلی ملک مورد اجاره بالاتر باشد ، به همان میزان نیز درصد حق مالکانه کمتر محاسبه خواهد شد .

به طور کلی  حق مالکانه، از شهری به شهر دیگر و ملکی به ملک دیگر متفاوت خواهد بود .

اگر چه در نهایت مالک و مستاجر باید در میزان حق مالکانه توافق کنند اما عرف میزان حق مالکانه را با توجه به نوع اعمال و افعال مادی و حقوقی مستاجر تعیین می نماید .

حق مالکانه باید با توجه به عرف آن تعیین شود و با توجه به اینکه چنین حقی از سوی مالک و مستاجر پذیرفته شده است ، لذا باید به طور صریح و روشن نیز به هنگام پرداخت تحت عنوان حق مالکانه در قرارداد یا در توافق شفاهی به عنوان حق مالکانه قید گردد تا در این صورت هیچ گونه شبه و اختلافی بین طرفین معامله ایجاد نگردد

انتقال قطعی ملک یا سرقفلی

در صورتی که مالک تصمیم داشته باشد که ملک خود را به شخص دیگری انتقال دهد ، باید حقوق شما را به عنوان مستاجر و مالک سرقفلی پرداخت نماید.

سرقفلی به سه روش اختیاری؛ قهری و قضایی منتقل می‌شود.

انتقال اختیاری: سرقفلی یک ملک، گاهی اختیاری و با میل و رغبت مالک سرقفلی به فرد دیگری منتقل می‌شود که ممکن است با سند عادی یا سند رسمی باشد.

انتقال قهری: در انتقال قهری، شخصی فوت می‌کند و حقوق حاصل از اجاره (حق کسب و پیشه) به ورثه شخص منتقل می‌شود.

انتقال قضایی: وقتی از طرف مقام قضایی حکم به انتقال سرقفلی ملک داده می‌شود، در این صورت انتقال، قضایی خواهد بود.

تعمیرات مغازه سرقفلی

یکی از شرایطی که با استناد به آن مالک می تواند قرارداد اجاره را تمدید نکند ، همین مسئله تعمیرات مغازه سرقفلی است.

در صورتی که مغازه مورد نظر ، به لحاظ معماری نیازمند تعمیر باشد ، مالک می تواند قرارداد اجاره را فسح کرده و اقدام به تعمیر آن نماید.

حق مالک از فروش سرقفلی

در صورتی که مالک راضی به انتقال ملک نباشد، مالک سرقفلی (مستأجر) می‌تواند با مراجعه به دادگاه و اخذ مجوز انتقال، به صورت قانونی نسبت به انتقال سرقفلی (حق کسب و پیشه) اقدام کند.

همچنین در صورتی که مالک سرقفلی حق انتقال به غیر را داشته باشد، لازم است توجه داشته باشد که آیا مدت اجاره‌اش منقضی شده است یا خیر؟ در صورت انقضای مدت، بهتر است بدواً از طریق مراجع قضایی علیه مالک، دعوای الزام به تنظیم اجاره‌نامه مطرح کرده و سپس مبادرت به انتقال ملک کند.

در هر صورت به هنگام مواجهه با چنین مسائل حقوقی ملکی باید از کمک های بهترین وکیل ملکی بهره مند شوید. یک وکیل خبره و ماهر می تواند ، اطلاعات و دانش کافی درباره چنین پرونده هایی را در اختیار شما قرار داده و به این صورت از بروز هرگونه مشکلی در آینده خودداری می کنید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *