پرداخت نفقه

کلید اصل واژه ی  پرداخت نفقه « شانیت زن و حیثیت او » می باشد . این یکی از اقداماتی است که قانون از آن استفاده می کند تا تعیین کند که آیا شما باید نفقه ای به زن و فرزندان خود پرداخت کنید و اگر چنین است ، چقدر ؟ ایده اولیه ای که در رابطه با اعمال زوجه است این است که وقتی ازدواج شما به پایان می رسد ، هر دو باید بتوانند زندگی خود را بعد از طلاق ادامه دهند . اگر تمام و یا بیشتر پول به دست آمده در طول ازدواج نزد شما باشد ، شما احتمالا باید این درآمد را با همسر خود به اشتراک بگذارید . اگر این کار را نکردید ، میزان رفاه زندگی شما به میزان قابل توجهی بالاتر از آن که در هنگام ازدواج داشتید می رود و همسرتان پایین تر از آن قرار می گیرد .

میزان نفقه زن به چه چیزهایی بستگی دارد؟

شانیت زن به این ربط دارد که واقعا چگونه زندگی می کند و چقدر برای گذران زندگی خود هزینه لازم دارد . برای برخی افراد ، استاندارد زندگی شامل خانه های بزرگ ، اتومبیل های گران و تعطیلات آخر هفته ای خلاصه می شود . برای دیگران ، این شان شامل یک خانه متوسط ، یک ماشین ساده و سفرهای کوتاه است . این مسئله برای هر خانواده ای متفاوت است ، اما اساساً آن را با این اندازه می گیرند ، که چه مقدار پول باید در طول ازدواج خود هزینه کنید و چگونه آن را صرف می کنید .
یک واسطه با شما کار خواهد کرد و از شما سوالاتی می پرسد که به شما کمک می کند زندگی استاندارد خود را تعریف کنید . این مسئله وظفه یک مشاور حقوقی است و این برای شناخت مسئله نفقه بسیار مهم است . هنگامی که شما بتوانید با توجه به سطح زندگی و آن چه که هر ماه برای زندگی خود هزینه می کنید به توافق برسید ، سؤال های مهم دیگری نیز مطرح می شود .
اگر همسرتان درآمد غیرقانونی داشته باشد ، همانطور که بسیاری از والدین باقی مانده در خانه هستند یا اگر کمتر از همسرتان درآمد کسب کنید ، باید بپرسید آیا می توانید از مخارج زندگی شما در زمان ازدواج خود حمایت کند . اگر نه ، آیا شما باید از این شیوه زندگی حمایت کنید ؟
دو عامل مهم در این مسئله وجود دارد . این قانون شما را ملزم می کند تا به اندازه ای که منطقی باشد ، می توانید با توجه به نیاز مراقبت از کودکان ، سلامت ، تحصیل ، تجربه کاری و غیره از همسر و فرزندان خود حمایت کنید و پرداخت نفقه نه تنها به نیاز شما بلکه به توانایی همسرتان برای پرداخت آن چه که شما نیاز دارید و ضرورت های زندگی تان بستگی دارد .

نکات مهم پرداخت نفقه

به یاد داشته باشید ، نکته مهم پرداخت نفقه این است که هر طرف در ازدواج ، استاندارد زندگی زناشویی را حفظ کند . به این معنی که همانگونه که مرد پرداخت نفقه را تقبل می کند ، زن نیز وظایف زناشویی خود را انجام دهد که در غیر این صورت و عدم تمکین از شوهر ناشزه می شود و نفقه از او سلب می شود . در بیشتر طلاق ها ، هیچ کدام از طرفین ازدواج ، نمی توانند همان استاندارد زندگی را که قبل از طلاق داشتند ، حفظ کنند . برای دو خانوار بیش از یک نفر هزینه می شود و اگر درآمد پس از طلاق افزایش نیافتد ، هر دو همسر بدتر از قبل خواهند بود .
یکی دیگر از دلایل مهم تعیین سطح زندگی در دوران ازدواج این است که در سالهای پس از ازدواج ، حق اقامت باید پرداخت شود و تا زمانی که یک همسر نمی تواند این استاندارد را به تنهایی حفظ کند حق نفقه تعلق نخواهد گرفت .
نفقه از اثرات ازدواج دائم است و رعایت وضعیت و شئون اجتماعی و خانوادگی زن نیز در کیفیت این نفقه موثر خواهد بود و نفقه یک دین بر عهده مرد است که بر تمام دیون دیگر رجحان و برتری دارد. این حق مانند اجرت المثل و مهریه حتی بعد از فوت زوجه از طرف زوج و از باقی مانده مال او قابل دریافت است.
بر اساس ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده و ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی ضمانت اجرایی هم جهت آن در نظر گرفته شده است . عدم پرداخت نفقه تا ۶ ماه ، به زن این امکان را می دهد که به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای طلاق را مطرح کند .

شرط تعلق نفقه به زوجه چیست؟

وکیل پایه یک دادگستری موسسه حقوقی سفیر صلح می گوید : شرط تعلق نفقه زن ، استطاعت و قدرت مالی مرد نیست و به محض انجام ازدواج این حق به عهده مرد است و لزوما وظیفه دارد که آن را پرداخت کند . به همین علت ، استحقاق مالی زن نیز نمی تواند این حق را از زوجه سلب کند . به فرض مثال ادعای مردهایی که مطرح می کنند همسرشان شاغل هستند و نفقه نیاز ندارند مورد قبول دادگاه نیست .

در چه حالتی مرد می تواند نفقه را پرداخت نکند؟

اگر مردی بتواند اثبات کند و یا رای بگیرد که تمکین از سوی زوجه صورت نگرفته است ، نفقه به خانم تعلق نمی گیرد.

در ازدواج اول خود ناموفق بودم و طلاق گرفتم و ملزم به پرداخت مهریه و نفقه زوجه اول خود هستم . در حال حاضر مجددا ازدواج کرده ام . اولویت پرداخت نفقه و مهریه با کدام زوجه است ؟

این موضوع مانند این است که شخصی دو همسر دارد . در اینجا حقوق زوجه ها در عرض یکدیگر است و هیچ یک بر دیگری ارجحیت ندارد و نمی توان گفت زن اول بر زن دوم مقدم است.
اگر در خصوص ازدواج نخست رای دادگاه را دریافت و محکوم شده اید می توان گفت تا حدی اولویت با حقوق همسر اول شماست . اما این موضوع حق همسر دوم شما را نباید تحت الشعاع قرار دهد.
بسیاری از افراد به دادگاه مراجعه می کنند و با بیان اینکه پس از طلاق همسر دوم دارند ادعای عسر و حرج می کنند که مورد قبول دادگاه نیست . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به کارشناسان و وکلای موسسه حقوقی سفیر صلح تماس گرفته و در این رابطه از مشاوره حقوقی ایشان بهره مند شوید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *