اجازه ازدواج بدون اذن پدر

اجازه ازدواج دختر بدون اذن پدر

یکی از مسائل که این روزها بسیار با آن سر و کار داریم اجازه ازدواج دختر بدون اذن پدر است. ممکن است به هر دلیلی یک دختر تصمیم به ازدواج با فردی داشته باشد اما پدر وی این اجازه را به او ندهد ، و همان گونه که احتمالا می دانید هیچ محضری بدون اجازه پدر دختر واقعه ازدواج را ثبت نخواهد کرد.خب این مسئله مشکلات عدیده ای را ایجاد می کند. در چنین شرایطی دختر می تواند به دادگاه مراجعه کرده و اجازه ازدواج خود را با آن شخص از دادگاه دریافت کند.

حکم اجازه ازدواج دختر باکره

طبق قانون مدنی هر دختری که باکره باشد برای ازدواج به اجازه پدر خود نیاز دارد اما در صورتی که پدر بدون دلیل و عذر موجه با این ازدواج مخالفت کند ، دختر می تواند دلایل و مدارک خود را برای موجه بودن پسر به دادگاه ارائه کرده و بدین تزتیب اجازه ازدواج دختر از پدر ساقط شده و دختر می تواند به دفاتر ثبت ازدواج مراجعه کرده و نسبت به ثبت آن اقدام نماید .
اما مسئله این جاست که این قانون و عمل به آن در قوانین مدنی کشور چندان رایج نیست اما قانون گذار آن را پیش بینی کرده و راه حل معقولی پیش پای افراد گذاشته است.
در ادامه یک پرونده که دچار چنین مشکلی بوده است را بررسی می کنیم.وکیل حقوقی مجموعه سفیر صلح در این رابطه به افرادی که درگیر این مشکل بودند ، مشاوره حقوقی ارائه می داد. با ما همراه باشید تا شرح این ماجرا را بدانید .

اجازه ازدواج

مدارک لازم برای اجازه ازدواج از دادگاه

دختری که پدرش مجهول المکان بود در طی یک دادخواست از دادگاه تقاضا کرد که اجازه ازدواج خود را صادر کنند .مدارکی که وی با خود به همراه داشت شامل کپی مصدق شناسنامه بود که پس از ابطال تمبر دعوای غیر مالی به دادگاه تقدیم کرد .
این پرونده بعد از ثبت در مجتمع قضایی از سوی معاونت مجتمع به یکی از شعبه های خانواده که در همان مجتمع مستقر بود جهت رسیدگی ارجاع شد و مراتب کامل شدن پرونده توسط مدیر محترم دفتر تایید و به نظر رئیس دادگاه خواهد رسید . بر اساس دستور ریاست مجتمع، دفتر با مشخص شدن وقت جلسه رسیدگی، هر دو طرف را دعوت خواهد کرد و نسخه دوم و ضمیمه های دادخواست به خوانده فرستاده می شود

در دادخواست این دختر چنین نوشته شد که : ” بنده دختری ۲۱ ساله هستم که با توجه به سن و شرایط و موقعیت شرعی و قانونی از هر لحاظ آمادگی کامل برای ازدواج دارم و شخصی که از هر جنبه ای با بنده مطابقت دارد نیز با تمام شرایط بنده موافقت دارد اما به دلیل این که عقد نکاح و ثبت آن در دفاتر ازدواج منوط به اجازه پدر می باشد ، و وی مدت هاست که مجهول المکان می باشد ، به این ترتیب بر اساس ماده ۱۰۴۴ قانون مدنی از دادگاه محترم تقاضای رسیدگی دارم ”
به این ترتیب وکیل حقوقی این دختر با تقدیم این دادخواست به دادگاه تقاضای رسیدگی به این پرونده را داشت.دادگاه در این شرایط اعلامیه ای برای یافتن خوانده(پدر دختر) در روزنامه های کثیر الانتشار به چاپ رسیده و با توجه به پیدا نشدن خوانده در موعد مقرر و با بررسی تمام شرایط اقدام به صدور اجازه ازدواج برای دختر نمود.
.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *