تعویق صدور حکم

تعویق صدور حکم ماده ۴۰ تا ۴۳

برخی مواقع پیش می آید که دادگاه بنا بر شرایطی تعویق صدور حکم را انجام می دهد . البته این تعویق صدور حکم بستگی به شرایط و مواردی دارد که متهم باید آن ها را دارا باشد. در ادامه تصمیم داریم به این جهات و شرایط بپردازیم . با وکیل پایه یک دادگستری سفیر صلح همراه باشید .

آشنایی با ماده ۴۰ تا ۴۳ تعویق صدور حکم

در این مقاله قصد داریم شما را با مواردی که تعویق صدور حکم صورت می گیرد آشنا سازیم.

ماده ۴۰ تعویق صدور حکم

در جرم هایی که مجازات های تعزیری درجه شش تا هشت دارند ، دادگاه این امکان را دارد که پس از قطعیت مجرم بودن متهم شرایطی مانند وضعیت فردی ،خانوادگی و اجتماعی و سوابق کیفری و همچنین شرایطی را که موجب ارتکاب جرم شده است را در نظر بگیرد و سپس با توجه به مسائل و جهات زیر صدور حکم را از ۶ ماه الی ۲ سال به تعویق بیاندازد . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکیل در تهران سفیر صلح تماس بگیرید .

الف- وجود جهاتی که موجب تخفیف در مجازات می شوند
ب- پیشبینی شود که مرتکب جرم اصلاح خواهد شد
پ- ضرر و زیان وارد آمده را جبران کند یا ترتیبات آن را بعمل آورد
ت- سابقه کیفری موثر نداشته باشد
تبصره- محکومیت مؤثر، محکومیتی است که محکوم را به تبع اجرای حکم، براساس ماده(۲۵) این قانون از حقوق اجتماعی محروم خواهد کرد .

ماده ۴۱  تعویق صدور حکم

تعویق صدور حکم یا به شکل ساده خواهد بود یا مراقبتی :
الف- در تعویق ساده مرتکب به شکلی باید تعهد بدهد که، در مدت زمان مشخص شده توسط دادگاه، هیچ جرمی مرتکب نخواهد شد و از نحوه رفتار وی پیش بینی می گردد که در آینده هم جرمی مرتکب نخواهد شد .
ب- در تعویق مراقبتی علاوه بر شرایط تعویق صدور حکم ساده، شخص که مرتکب جرم شده است باید متعهد شود که دستورات و تدابیر تعیین شده توسط دادگاه را در مدت تعویق رعایت کند یا به موقع اجراء گذارد.
تبصره۱- دادگاه این امکان را ندارد که قرار تعویق صدور حکم را به شکل غیابی صادر کند.
تبصره۲- در صورتی که متهم بازداشت شده باشد ، دادگاه بعد از صدور قرار تعویق صدور حکم، در اسرع وقت دستور آزادی او را صادر می کند .

ماده ۴۲  تعویق صدور حکم

تعویق مراقبتی همراه شرایط زیر را دارا است:
الف- حضور سر وقت و به موقع در مکان مشخص شده به وسیله ی مقام قضائی یا مددکار اجتماعی ناظر

ب- اطلاعات و اسناد و مدارک تسهیل کننده نظارت بر اجرای تعهدات محکوم را به مددکار اجتماعی مربوطه ارائه کند و همه چیز مشخص و روشن باشد.

ت- برای سفر کردن به خارج از کشور اجازه لازم را از مقامات قضایی اخذ نماید.
تبصره ـ تدابیری که در بالا ذکر کردیم، می تواند از طرف دادگاه همراه با برخی تدابیر معاضدتی از جمله معرفی نمودن مرتکب به نهادهای حمایتی باشد.

ماده ۴۳  تعویق صدور حکم

در تعویق مراقبتی، دادگاه صادرکننده قرار می تواند با نظر به جرمی که مجرم مرتکب شده است و خصوصیات اخلاقی مرتکب و شرایط زندگی او به شیوه ای که در زندگی وی یا خانواده اش اختلال اساسی و عمده ایجاد نکند مرتکب را به اجرای یک یا چند مورد از دستورهای زیر در مدت تعویق، وادار کند :
الف- یاد گرفتن یک حرفه یا اشتغال به حرفه های خاص
ب- اقامت یا عدم اقامت در مکان مشخص و معین
پ- درمان کردن بیماری یا ترک اعتیاد
ت- پرداخت کردن نفقه افراد واجب النفقه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *