انحصار وراثت

انحصار وراثت چیست؟

انحصار وراثت به حقوق بازماندگان مرده برای به ارث بردن مالکیت می پردازد . بسته به نوع قانون وراثت دولت شما ، یک همسر باقی مانده ممکن است با وجود آنچه که ممکن است به اراده شما نوشته شود، می تواند اموالی از شما به ارث ببرد . این حق قانونی همسر باقی مانده به این بستگی دارد که آیا یک کشور از اموال جامعه یا رویکرد قانونی مشترک به ارث بری ازدواج اجباری پیروی می کند . کودکان و بعضی اوقات نوه ها نیز در صورتی که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگشان فوت کرده باشند ، حق دارند که ارث داشته باشند .

حقوق وراث یک همسر باقی مانده

این که آیا یک کشور به دنبال قوانین مالکیت اجتماعی یا قانون مشترک است ، تعیین می کند که چگونه قانون ارث بر توزیع اموال تاثیر می گذارد . موارد زیر عبارتند از : ایالات متحده آمریکا : آریزونا، کالیفرنیا، آیداهو، نوادا، نیومکزیکو، تگزاس، واشنگتن، ویسکانسین و آلاسکا (اگر چه در آلاسکا باید یک توافق نامه کتبی بین همسران خود باشد) . کشورهای باقی مانده به دنبال قانون مشترک هستند .

در یک دولت مالکیت اجتماعی ، هر یک از همسران دارای نیمی از منافع اموال پس از ازدواج هستند . همسران حق دارند سهم خود را از اموال جامعه به هر نحوی که مورد نظر خودشان است ، دور بریزند. به عنوان مثال ، یک همسر مرحوم می تواند تصمیم بگیرد نیمی از اموال خود را به کسی که به غیر از همسر زنده مانده است ، بدهد . با این وجود ، همسران نمی توانند سهم همسر خود را از اموال تخفیف دهند ، مگر این که در یک توافق پیش از ازدواج حق همسر برای توزیع اموال را تغییر دهد .
یک همسر تنها حق دارد از مالکیت جداگانه خود استفاده کند . همسر مرحوم می تواند هر دو اموال جداگانه خود و سهم خود از اموال را تقسیم کند .

قانون ارث

اموال جامعه به طور کلی اموال به دست آمده توسط هر دو طرفین در طول ازدواج است . این شامل درآمد حاصل از کار ، اموال خریداری شده در هنگام ازدواج با درآمد حاصل از استخدام و مالکیت جداگانه ای است که همسر به جامعه می دهد . یک همسر دارای منافع جداگانه ای در مالکیت است که از طریق روش های زیر به دست می آید :
ـ ارث و یا یک هدیه
ـ خرید اموال قبل از ازدواج
ـ یک توافقنامه بین دو طرف برای نگهداری اموال جدا گانه پس از ازدواج

مدارک لازم برای تقاضای انحصار وراثت

۱ ـ شناسنامه و گواهی فوت فرد فوت شده (متوفی) : پس از فوت شخص این مسئله توسط اداره ثبت احوال ثبت شده و شناسنامه فرد فوت شده باطل و گواهی فوت صادر می‌شود. ارایه اصل گواهی فوت و کپی برابر اصل آن به ضمیمه درخواست ضروری و لازم است.
۲ ـ استشهادیه محضری : اسامی کلیه ورثه باید در فرم به خصوصی که توسط دادگستری در اختیار اقوام متوفی قرار می‌گیرد درج شده و توسط ۲ نفر از اشخاصی که وراث و متوفی را می‌شناسند در یکی از دفاتر اسناد رسمی به امضا رسیده و امضاء آن ها نیز توسط دفاتر اسناد رسمی گواهی می شود.
۳ ـ رسید گواهی مالیاتی (مالیات بر ارث) : وراث باید پس از فوت متوفی فهرست تمامی اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول فرد فوت شده را به اداره دارایی حوزه محل سکونت متوفی ارایه نماید و رسید آن را بگیرد و به همراه تقاضای گواهی انحصار وراثت به دادگاه بدهد .
۴ ـ کپی برابر اصل شده شناسنامه وراث : متقاضی انحصار وراثت باید علاوه بر شناسنامه خود کپی برابر اصل شده شناسنامه دیگر وراث را نیز آماده کرده و به دادگاه تقدیم کند. ارایه اصل شناسنامه‌ها جهت بررسی توسط مدیر دفتر دادگاه لازم و ضروری است.
۵ ـ دادخواست : پس از تهیه مدارک فوق الذکر متقاضی باید درخواستی به خواسته صدور گواهی انحصار وراثت تنظیم و همراه با مدارک ذکر شده به دادگاه تقدیم نماید .

انحصار وراثت

دادخواست انحصار وراثت را به کدام دادگاه تحویل باید داد؟

یک وکیل در تهران می گوید مطابق ماده ۲۰ قانون آیین دادرسی در امور مدنی دعاوی راجع به وراث متوفی در دادگاه محلی که آخرین محل سکونت متوفی در آن محل بوده و اگر آخرین اقامتگاه متوفی مشخص نباشد رسیدگی به این مسئله در صلاحیت دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی در ایران در حوزه آن بوده است.
بنابراین دادگاه صالح جهت تقدیم دادخواست انحصار وراثت دادگاهی است که آخرین محل سکونت متوفی بوده است .

مراحل گرفتن انحصار وراثت

اشخاصی که صلاحیت این را دارند که دادخواست حصر وراثت را تقدیم دادگاه کنند : وراث متوفی و اشخاص ذی نفع ( هر شخصی که منفعتی در اموال متوفی دارد ) می‌توانند از دادگاه درخواست صدور گواهی انحصار وراثت کنند.
نکته قابل توجه اینکه چنانچه وراث و یا اشخاص ذی نفع تعداد زیادی باشند نیازی به درخواست تمام آنها نیست و اقدام یک نفر از افراد ذکر شده برای امضاء و ارایه دادخواست کفایت می کند .
ـ تشریفات دادرسی پس از تقدیم دادخواست : دادگاه پس از ملاحظه اسناد و مدارک لازم با هزینه متقاضی درخواست او را در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار یا محلی آگهی می دهد .
پس از گذشت یک ماه از تاریخ انتشار آگهی اگر شخصی به آن اعتراض نکند بدون تشکیل جلسه رسیدگی و دعوت از وراث گواهی انحصار وراثت که نشانگر مشخصات و تعداد وراث و نسبت آنها با متوفی و سهم آنها از ماترک است صادر می‌کند.

حقوق وراث یک همسر پس از طلاق

هنگامی که طلاق نهایی می شود، بسیاری از ایالت ها به طور دائم هدایای ساخته شده در اراده به همسر سابق خود را لغو می کنند . در ایالات دیگر ، طلاق هیچ تاثیری بر هدیه همسر سابق ندارد . بهتر است که یک اراده جدید ایجاد کنید پس از اینکه طلاق نهایی به دست می آید، برای جلوگیری از هدیه غیرمعمول به یک همسر سابق .

حقوق وراثت فرزندان

بر خلاف یک همسر ، یک کودک به طور کلی هیچ حق قانونی را برای به رسمیت شناختن اموال پدر و مادر مرحوم ندارد . با این وجود ، این قانون از فرزندان محافظت می کند .

حقوق وراثی نوه ها

به طور کلی ، نوه ها حق قانونی برای به ارث بردن اموال از پدربزرگ و مادربزرگ ندارند . در بعضی از کشورها ، اگر پدر و مادر نوه فوت شوند، نوه ممکن است حق قانونی برای به ارث بردن اموال از پدربزرگ و مادربزرگ داشته باشد ، اگر اراده شامل یک اظهارنامه صریحی از عدم به ارث بردن نوه ها نباشد . در این رابطه و برای کسب اطلاعات بیشتر حتما با یک وکیل حقوقی استفاده کنید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *