قولنامه دستی

قولنامه دستی، قراردادی است که به موجب آن ملک یا اموالی بین خریدار و فروشنده رد و بدل می شود.اما تفاوت های عمده ای با قولنامه های رسمی و هم چنین قراردادهای رسمی دارد که در ادامه تصمیم داریم آن ها را ذکر کنیم :

تفاوت قولنامه دستی با دیگر اشکال قرارداد :

قولنامه دستی را می توان بدون حضور شهود و امضای آن نوشت در حالیکه برای قولنامه رسمی باید در ابتدا به بنگاه ها مراجعه کرد و دو شاهد نیز باید زیر قول نامه را امضا نمایند

فرق دیگری که قولنامه دستی با دیگر اشکال قرارداد دارد این است که فاقد کد رهگیری می باشد و به همین علت به راحتی می تواند مورد تردید و انکار قرار گیرد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

توصیه می شود به هنگام نوشتن قولنامه دستی، حتما با یک وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید تا بتواند راجع به خطرات این شیوه از قرارداد با شما صحبت کند تا از بروز مشکلات حقوقی در آینده جلوگیری به عمل آورده باشید.

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین مشاور حقوقی تهران می تواند در این زمینه کمک های شایانی به شما کند و درباره چگونگی نوشتن قولنامه های دستی شما را یاری کند. جهت تماس و مشاوره حضوری می توانید با شماره تماس های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.

———————————————————————————————————————————————–

بیشتر بدانیم: وظایف وکیل ارث چیست؟

———————————————————————————————————————————————–

با تمام تفاصیلی که گفته شد باید در نظر داشته باشید که قولنامه دستی به طور کامل فاقد وجاهت قانونی نیست و در صورتی که خریدار یا فروشنده به هر علتی از انجام تعهدات خود نسبت به قرارداد سر باز بزند، می توانید به دادگاه مراجعه کرده و درخواست انتقال سند یا هر شکواییه دیگری را داشته باشید .تنها تفاوت این شیوه از قرارداد ها این است که اعتبار چندانی ندارند و اثبات آن ها ممکن است کار دشواری باشد

بهترین اقدام شما می تواند در صورت بروز هر گونه مشکل، استخدام یک وکیل خبره و ماهر باشد که در پیش برد پرونده به شما کمک کند.

متن قولنامه دستی

در ادامه تصمیم داریم که به نمونه ای از قولنامه های دستی اشاره کنیم که برای خرید و فروش یک قطعه زمین به کار رفته است.

فروشنده: ……………………………………………………………………………..     
خریدار: ………………………………………………………………………………
مورد معامله: …………………………………………………………………………
قیمت: مبلغ ………………. ریال رایج که مبلغ …………………… ریال از آن طی چک شماره …………………… عهده بانک ……………………. شعبه ……………….. از سوی خریدار به فروشنده به عنوان بیعانه تسلیم گردیده و مابقی بها را خریدار متعهد است به هنگام تنظیم و امضای سند رسمی انتقال ملک در دفترخانه نقدا به فروشنده بپردازد.

پس از نوشتن متن اصلی قولنامه می توانید هر گونه شروطی که دارید را ذکر کنید.

پس از آن باید این قولنامه به امضای خریدار و فروشنده برسد و در انتها دو شاهد عاقل و بالغ نیز آن را امضا و تایید کنند.


بیشتر بخوانیم: اقامه دعوی علیه شرکت


ابطال قولنامه

برخی مواقع چنین پیش می آید که فروشنده یا خریدار به تعهدات خود نسبت به قولنامه عمل نمی کند.نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که چنین موضوعات و مشکلاتی را باید در متن قولنامه پیش بینی کرده باشید و در بند شروط قولنامه آن را ذکر کنید که در صورت عدم انجام تعهد هر کدام از طرفین قرارداد، دیگری حق فسخ و ابطال قولنامه را دارد و اگر چنین چیزی در قولنامه درج نشده باشد باید دادخواست الزام به انجام تعهد را به دادگاه های مربوطه تقدیم کنید و از طریق مراجع قانونی پیگیر حقوق خود باشید.

قولنامه دستی

اما باید درنظر داشت که بدون یک وکیل متخصص در امور ملکی نمی توان این گونه پرونده ها را به راحتی پیش برد، به همین علت توصیه ما به شما این است که از یک وکیل متخصص و ماهر استفاده کنید تا پرونده شما روال طبیعی خود را طی کرده وب ه نتیجه مطلوب برسد.

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکلای تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان جهت پیگیری مشکلات مربوط به قولنامه می باشد.

قولنامه بدون شاهد

قولنامه بدون شاهد عموما اعتبار چندانی در دادگاه ها نخواهد داشت چرا که نمی توان به استناد یک برگه نوشته عادی که نه کد رهگیری دارد و نه شهودی آن را امضا کرده اند، رای صادر کرد.

به همین علت توصیه می شود جهت هر گونه قولنامه ای حتما به بنگاه ها مراجعه کنید تا پس از ثبت قولنامه، کد رهگیری دریافت کنید و یا این که از شاهدانی بخواهید که پای قولنامه شما را امضا کنند تا بعدها دچار مشکلات این چنینی نشوید

———————————————————————————————————————————————–

بیشتر بدانیم: شرایط طلاق توافقی

———————————————————————————————————————————————–

آیا قولنامه دستی بدون شاهد اعتبار دارد

همان گونه که ذکر کردیم نمی توان به کلی چنین گفت که قولنامه های دستی بدون شاهد فاقد اعتبار هستند اما اثبات آن ها در دادگاه کار پیچیده و سختی است که شاید به تنهایی نتوانید از پس آن برآیید.لذا توصیه ما به شما این است که حتما وکیلی استخدام کنید تا به کار شما رسیدگی کند و علاوه بر این هر گونه مدرک دیگری را که می توانید در جهت اثبات قولنامه ی خود به دادگاه ارائه کنید ، جمع آوری کرده و در اختیار وکیل خود قرار دهید.