اثبات کفالت

بسیار پیش آمده است که افرادی به دادگاه ها یا شعبه های حقوقی مراجعه می کنند و تقاضا دارند که گواهی کفالت و یا سرپرستی را دریافت کنند تا از این طریق بتوانند والدین خود را بیمه کنند و یا این که این گونه بتوانند به شهر محل سکونت والدین خود نقل مکان کنند.

صدور گواهی کفالت بر عهده چه کسی است؟

با تمام این تفاصیل در این مقاله تلاش داریم که مشخص کنیم آیا صدور چنین گواهی نامه های در حوزه اختیارات محاکم دادگستری هست یا خیر ؟
اگر دادگستری ها نتوانند چنین گواهی هایی صادر کنند پس چه کسی یا چه مرجعی می تواند چنین اقدامی را انجام دهد؟و اگر قانونی وجود نداشته باشد که صلاحیت محاکم قضایی را تعیین کند ،پس چگونه می شود راه حلی درباره این موضوع پیدا کرد و آن را به کار بست ؟
به همین جهت در ابتدا تصمیم داریم که به معنی و مفهوم کفالت بپردازیم و پس از آن به لحاظ حقوقی آن را بررسی کنیم.

کفالت به چه معناست؟

کفالت و جایگاه قانونی آن کفالت درلغت، به معنای برعهده داشتن کاری و اداره کردن و سرپرستی آن بر عهده داشتن شغلی در غیاب متصدی اصلی آن و سرپرستی خانواده چنانچه سبب معافی از سربازی شود آمده است .

کفالت در اصطلاح حقوقی به چه معناست؟

از نقطه نظر وکیل پایه یک دادگستری در اصطلاح حقوقی، کفالت عقدی است که به موجب آن یک طرف در مقابل طرف دیگر احضار شخص ثالثی را تعهد کندکه متعهد را کفیل، ثالث را مکفول و طرف دیگر عقد متعهدله را مکفول له گویند .

اثبات کفالت

به چه کسی کفیل می گویند؟

در حقوق اداری کفیل به شخصی گفته می شود که در غیاب رئیس اصلی آن جا می تواند به لحاظ حقوقی قائم مقام وی باشد و کارهایی که در اداره انجام می گیرد را پیگیری کرده و به جای ریاست نامه ها را امضا کند .بر طبق قاعده معمولا معاون اداره این سمت را بر عهده خواهد داشت ولی هم چنین هیچ منع حقوقی و قانونی ای وجود نخواهد داشت که شخص دیگری کفیل باشد .کفیل صاحب تمام اختیارات قانونی رئیس خواهد بود مگر این که به طور خاص و ویژه یکی از مسئولیت ها از وی سلب شده باشد و در این باره استثنا قائل شده باشند.

بدون تردید همگی تا به حال کفالت سربازی را شنیده اید و یا این که به طور مستقیم درگیر آن بوده اید.بسیار شنیده می شود که فلا شخص کفیل پدر یا مادر خود شنیده و به همین خاطر توانسته است که از سربازی معاف شود.یا این که شخصی مدعی شده است که کفیل والدین خود است و می خواهد معافیت سربازی خود را بگیرد.

آیا برای اثبات کفالت نیز باید به دادگستری مراجعه کرد ؟

در جواب بایستی این گونه ابراز کرد که اثبات کفالت در مورد خدمت نظام وظیفه در قانون نظام وظیفه به صراحت پیش بینی شده در ماده ۲۴ آن قانون، رسیدگی به ادعای چنین اشخاصی را در صلاحیت هیاتی مرکب ازموارد زیر باشد :
الف:‌ بخشدار یا نماینده او
ب: رئیس سازمان وظیفه عمومی محل و نماینده او
ج: نماینده دادستان شهرستان، در صورت نبودن دادسرا رئیس دادگاه صالح یا نماینده او .
د: نماینده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با بهترین وکیل تهران جهت مشاوره حقوقی تماس بگیرید.