اثبات جرم کلاهبرداری

اثبات جرم کلاهبرداری

اثبات جرم کلاهبرداری

پیش از هر چیزی باید واژه کلاهبرداری را به لحاظ حقوقی بررسی کرده و پس از آن به ارکانی که برای اثبات این جرم وجود دارد می پردازیم.

کلاهبرداری اصولا به معنای بردن مال با استفاده روش های متقلبانه و همراه با سوءنیت است.

متاسفانه همین واژه ی متقلبانه موجب بروز شک و شبهاتی در تعریف جرم کلاهبرداری شده است و بسیاری از افراد تصور می کنند در صورتی که فردی با یک دروغ ساده؛وعده ای به آن ها داده است مشمول جرم کلاهبرداری خواهد شد و همین مسئله اثبات آن را دشوارتر می سازد.

یک وکیل پایه یک دادگستری بهترین شخصی است که به هنگام مواجه با چنین مشکلاتی می تواند به شما کمک کند تا به خوبی تفاوت ها را درک کرده و پرونده خود را به نحو احسن پیش ببرید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

برای این که بتوان به فردی لقب کلاهبردار را اطلاق کرد باید دو شرط اصلی و اساسی تحقق پیدا کند :

  • این بردن مال موجب ضرر و زیان فرد شده باشد
  • فردی که مال را برده است، انتفاع مالی از این عمل داشته باشد

گرچه نمی توان جرم کلاهبرداری را به همین مسئله محدود کرد اما بیشتر مواقع این جرم در حین وقوع معاملات رخ می دهد.

مجازات کلاهبرداری ساده، حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که کلاهبردار اخذ کرده،‏ است. همچنین مجازات کلاهبرداری مشدد درباره کارمندان و کارکنان‏ قوای سه‏گانه کشور، حبس از ۲ تا ۱۰ سال و پرداخت‏ جزای نقدی معادل مالی که کلاهبردار به دست آورده و نیز انفصال ابد از خدمات دولتی است.

انواع کلاهبرداری

برای این که بتوان گفت جرم کلاهبرداری محقق شده است نیاز به سه عنصر مادی، قانونی و معنوی است

همان گونه که ذکر کردیم این جرم می تواند به طرق مختلف صورت بگیرد. به عنوان مثال در جریان عقد قراردادی با یک فرد جهت خرید خانه یا ملک صورت گرفته باشد یا این که به صورت اینترنتی و مجازی رخ داده باشد. در ادامه تصمیم داریم به کلاهبرداری های اینترنتی بپردازیم

کلاهبرداری اینترنتی

به احتمال زیاد جریان اخیر کلاهبرداری در اپلیکیشن دیوار را شنیده اید و می دانید که فردی با استفاده از یک آگهی که محتوای غیر واقعی و تقلبی داشت اقدام به اخذ مبالغی از افراد می کرد.

این شکل از کلاهبرداری در بستر فضای مجازی رخ می دهد و شاید بررسی و رسیدگی به آن دشوارتر باشد. چرا که در این حین باید از کمک های پلیس فتا نیز استفاده کرد.

اما در شیوه ی مجازات آن تفاوتی وجود ندارد و در واقع همان مجازاتی به آن اعمال می شود که برای کلاهبرداری های سنتی نیز اعمال می شد.

وکیل کلاهبرداری تهران

اگر به دنبال وکیلی هستید که برای چنین پرونده هایی بتواند به شما کمک کند، ما به شما گروه وکلای سفیر صلح را معرفی می کنیم.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *