اثبات نسب چیست؟

پیوند زناشویی است که موجب تولد هر انسانی می شود و این تبادل خون ، منجر به مسئله ای به نام نسب حقوقی می شود. در واقع این نسب حقوقی ، امری است که والدین را به فرزندان خود مربوط کرده و حقوقی را برای هر دو طرف وضع می کند.

یکی از رایج ترین پرونده هایی که در دعاوی خانواده مطرح می شود ، دعوای اثبات نسب است. در واقع اگر ازدواجی مشروع بوده باشد ، اثبات نسب کار چندان پیچیده ای نخواهد بود اما در صورتی که تولد فرد به واسطه ی لقاح مصنوعی بوده باشد و یا این که در مشروعیت انکاح شبهه ای وارد شود ، باید از یک وکیل پایه یک دادگستری جهت اثبات نسب کمک خواست.

به خاطر داشته باشید که نسب به معنای رابطه ی خویشاوندی است و تنها به رابطه ی والدین با فرزندان برنمی گردد بلکه منظور از نسب می تواند رابطه ی میان خواهران و برادران و … نیز باشد.

نحوه اثبات نسب

حال سوال این جاست که اثبات نسب به چه صورت ممکن خواهد بود و چه اقداماتی را باید برای انجام آن صورت داد ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که چندین روش رایج برای حل این مسئله وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

سند ولادت شناسنامه

این مورد یکی از رایج ترین و اساسی ترین دلایلی است که نسب فرد را اثبات می کند و بیشتر مواقع برای حل این مسئله به کار می رود.

اما تنها خود شناسنامه نیست که به این مسئله اعتبار می بخشد بلکه امضای مامور گواهی ثبت می باشد که ضامن اعتبار اولیه است و در صورتی که طرف دعوا ادعا کند که تقلب یا حیله ای در امضای مامور صورت گرفته است و یا این که مسئله به خوبی به وی تفهیم نشده است ، می توان ادعای جعل را مطرح کرد. البته واضح و روشن است که بار اثبات این مسئله به عهده ی خود فرد خواهد بود.

شهادت

یکی دیگر از رایج ترین راه هایی که برای اثبات نسب به کار می رود ، شهادت است. این راهکار می تواند تمام جنبه های نسب را اثبات کرده و عموما خللی به آن وارد نمی شود.

اقرار

این روش نیز از دیگر راه کار هایی است که جهت اثبات نسب به کار می رود اما باید در نظر داشته باشید که تنها درباره این روش است که قانون ، موضع مشخصی دارد و آن این است که : «اقرار به نسب در صورتی صحیح است که اولاً تحقق نسب بر حسب عادت و قانون ممکن باشد، ثانیاً کسی که به نسب او اقرار شده تصدیق کند، مگر در مورد صغیری که اقرار به فرزندی او شده به شرط آن‌که منازعی در بین نباشد.»

نحوه اقامه دعوای اثبات نسب

قانون‌گذار اماره قانونی را از مهم ترین شیوه های اثبات نسب در نظر گرفته است.

 در تعریف اماره قانونی چنین بیان کرد که :اماره عبارت از اوضاع و شرایطی است که به حکم قانون دلیل،  قانون دلیل بر امری شناخته می گردد، البته این تعریف بسته به هنگامی است که کودک به دنیا بیاید یعنی این مسئله در هنگام ازدواج یا بعد از انحلال ازدواج ممکن است متفاوت باشد:

  • اماره قانونی نسب پدری و در هنگام زوجیت به سبب قانون طفل متولد شده در هنگام زوجیت متعلق به شوهر است به شرط این که از تاریخ نکاح تا هنگام تولد کمتر از شش ماه و بیشتر از ده ماه نگذشته باشد در چنین شرایطی نسب پدری و مادری هر دو قانونی به حساب خواهد آمد .
  • اماره قانونی نسب پدری بعد از انحلال نکاح(طلاق) زمانی که مادر ازدواج دوباره نکرده باشد. به سبب این قانون هر کودکی که پس از جدایی متولد شود متعلق به شوهر است به شرط این که مادر هم چنان ازدواج نکرده باشد و از تاریخ طلاق تا روزی که کودک متولد می شود ، بیشتر از ۱۰ ماه نگذشته باشد.
  • اماره قانونی نسب پدری پس از طلاق زمانی که مادر ازدواج دوباره کرده باشد. در صورتی که میان زن و شوهری طلاق حاصل گردد و زن دوباره ازدواج کند و بعد از ازدواج مجدد او طفل متولد شود در صورتی که از تاریخ جدایی اول ۱۰ ماه نگذشته و ازدواج دوم به شش ماه رسیده باشد، طبق اماره قانونی طفل متعلق به شوهر دوم خواهد بود مگر آن که اماره قانون قطعی دیگری خلاف آن را ثابت کند در چنین شرایطی در صورتی که امارات قانونی به گونه ای باشد که الحاق طفل را به هر دو شوهر ممکن سازد، با استفاده از تشخیص پزشکی می‌توان الحاق طفل را به یکی از دو پدر امکان پذیر کرد .

اثبات نسب طفل

در نهایت باید بگوییم که جهت اثبات نسب طفل بهتر است قبل از هر چیزی به یک وکیل دعاوی خانواده مراجعه کنید تا تمام جوانب معمول را بررسی کرده و بهترین نتیجه ی ممکن را برای شما حاصل سازد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶