اثبات مالکیت

برای مالکیت بر شیء ، اثبات مالکیت ، به اسناد خاص ملک شخصی نیاز دارید تا حقوق خود را نسبت به این اموال مشخص کنید . ملک واقعی شامل هر سازه ای در زمین ، حقوق و منافع هر شخص در رابطه با اموال و قسمت های طبیعی زمین است . به عنوان صاحب ملک ، مهم است که بدانید به چه اسنادی برای اثبات مالکیت نیاز دارید .

چرا من نیاز به اثبات مالکیت دارم ؟

اثبات مالکیت این است که چگونه حقوق خود را نسبت به مالکیت ملک خاصی مدعی می شوید . در گذشته به علت این که قوانین مدون و مشخصی وجود نداشت ، مالکیت اموال و املاک چندان مشخص نبود اما امروزه بخش ویژه ای در قوانین مدنی به مسائل مالکیت و اثبات آن اختصاص داده شده است . با نوشتن این قوانین ، روند ساده تر شد و صاحبان اموال یک راه آسان برای اثبات حقوقشان یافته بودند .

گارانتی و اعمال خیرخواهانه

به عقیده بهترین وکیل ملکی یک سند شش دانگ یک نوع اثبات مالکیت است ؛ و نام مالک و توضیح مختصری از اموال را نشان می دهد. صاحب قبلی یا طرف متعاهد مالکیت سند را به شما نشان می دهد و حقوق خود را نسبت به مالکیت نشان می دهد .
سند ها شایسته ترین مدارک برای اثبات مالکیت هستند ، اما شما همچنین می توانید یک اماره قضایی داشته باشید که مالکیت را هم ثابت می کند ؛ اما می تواند بیان کند که صاحب فعلی تنها حقوق مربوط به بخش های خاصی از اموال را دارد .

صورت فروش

یک صورت فروش سند دیگری است که می تواند به عنوان مدرک مالکیت ارائه شود ؛ این مدرک از صاحب قبلی می آید و انتقال مالکیت را نشان می دهد . این صورت فروش اساساً رسید برای فروش است . این سند معمولاً به عنوان مدرک اصلی مالکیت تا زمانی که این مدرک می تواند رسما تأیید شود ، عمل می کند .
دفتر ثبت اسناد رسمی : هنگامی که مالکیت یک زمین را در اختیار می گیرید ، باید اسناد و مدارک را در دفتر ثبت اسناد رسمی محلی ضبط کنید تا اطلاعات در دسترس عموم قرار گیرد . از آنجا که این یک سند عمومی است ، شما می توانید نسخه های ضبط شده را در هر زمان خریداری کنید . این اسناد می تواند به عنوان مدرک اثبات مالکیت ارائه شود .

از دست دادن یک معامله اموال

اگر مدرک مالکیت خود را از دست بدهید ، باید اسناد جدید را در اسرع وقت دریافت کنید . در حالی که از دست دادن اسناد مالکیت به این معنی نیست که اموال را از دست می دهید ، ممکن است با حقوق شما تداخلاتی جدی داشته باشد . شما می توانید یک کپی جدید از این اسناد را از دفتر ثبت اسناد رسمی محلی خود دریافت کنید و آن را تأیید کنید .

اثبات مالکیت

مدارک لازم جهت اثبات مالکیت

روند اثبات مدرک مالکیت شامل یکسری از مراحل است . این نیز به نوع مالکیت و رابطه شما با شخص مدعی بستگی دارد . اگر مالک اصلی هستید و به عنوان صاحب اموال گزارش شده است ، مدارک خاصی وجود دارد که باید برای اثبات آن ارائه دهید . برخی از اسناد عبارتند از :
ـ کپی گواهینامه رانندگی یا یک شناسه عکس دار دیگر ؛
ـ کپی مدرک کارت ملی ؛
ـ اثبات ارتباط با آدرس ملک مانند قبض لوازم جانبی یا گواهینامه رانندگی با آن آدرس ؛
ـ اثبات معاملات تجاری بین شما و شرکت گزارشگر ؛
ـ ادعای کلی ؛
اگر قیم کودک هستید و از طرف او مستقیما ادعا می کنید ، یک نگهبان یا وکیل حقوقی مالک صاحب گزارش یا وارث مالک مالکیت مرحوم است ، باید این اسناد را ارائه دهید:
ـ گواهینامه رانندگی و شماره ملی
ـ گواهی هویت و مالکیت از مالک
اگر بیش از یک صاحب وجود داشته باشد ، هر شخص اطلاعات شخصی خود را ارائه می دهد . کسی که ادعا می کند از جانب یک فرد اقدام کرده است ، باید گواهینامه تولد نوزاد را نشان دهد . یک قیم باید یک کپی از مدارک قانونی مالکیت داشته باشد . وارثان باید یک کپی از گواهی مرگ مرحوم ، اظهارات ، وصیت نامه ، حکم فعلی یا کپی قرارداد وصیت را داشته باشند .

اموال غیر مجاز متقاضیان

اگر ملکی را از شخص دیگری می خرید ، مطمئن شوید که همه چیز را به صورت کتبی دریافت کنید. بدون داشتن مدارک لازم ، شما حقوق خاصی ندارید که بتواند بعدها به کارتان بیاید . به عنوان مثال، اگر یکی از اطرافیان شما فوت کند و شما ازدواج نکرده اید ، اموال ممکن است به صورت قانونی به نفر بعدی شما برسد بدون این که بتوانید هیچ حرفی بزنید و بدون این که هیچ گونه ادعایی داشته باشید . به حقوق خود پایبند باشید و از آن ها اطمینان حاصل کنید .

دادگاه صالح برای رسیدگی به اثبات مالکیت کدام است ؟

به عقیده یک وکیل پایه یک دادگستری برای اثبات مالکیت ، صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به مسئله ، با توجه به نوع مال متفاوت خواهد بود، در حالتی که مال غیرمنقول باشد ، اثبات مالکیت بر عهده دادگاه محل وقوع مال غیرمنقول خواهد بود و اگر مسئله ای که بر سر آن اختلاف وجود دارد ، مالکیت مال منقول باشد ، دادگاه صالح برای رسیدگی دادگاه محل اقامت مدعی علیه که مال منقول در تصرف اوست می باشد.

اثر اثبات مالکیت چیست ؟

چنانچه مالکیت اثبات شود ، تصرفات متصرف قبلی و آثار وی محو می شود و در صورتی که تصرف وی عدوانی بوده باشد به اجرت المثل ایام تصرف و خسارات ناشی از آن محکوم خواهد شد . یکی دیگر از آثار اثبات مالکیت ، در بحث تصرف عدوانی است ، که هرگاه خوانده در دعوای تصرف عدوانی محکوم شود ، دادگاه حکم به قلع آثار تصرف خواهد کرد . در این صورت اگر خوانده بتواند مالکیت خود را اثبات کند ، حکم مذکور موقوف خواهد ماند .
تیم حقوقی سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکلای تهران می تواند در این زمینه به خصوص به شما مشاوره حقوقی ارائه دهد و به این شکل بتوانید بهترین نتیجه را از پرونده خود حاصل نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *