روش های مطالبه نحله و اجرت المثل

البته درباره مطالبه نحله و اجرت المثل ، شک و شبهات بسیاری وجود دارد چرا که از طرفی به نوعی شان و منزلت زن را زیر سوال می برد و وی را حقوق بگیر خانواده معرفی می کند و از طرف دیگر ممکن است زنان را به این مسئله تشویق نماید که دستمزد خویش را از همسران خود طلب کنند که مسئله ی صحیح و خوشایندی نیست
اما جدا از تمام این مباحثی که پیرامون این موضوع وجود دارد حق گرفتن اجرت المثل ایام زوجیت بر دو ماده قانونی استوار است. برای مطالبه اجرت المثل حتما با وکیل پایه یک دادگستری مشورت کنید.

اجرت المثل چیست؟

۱- ماده ۳۳۶ قانون مدنی که می گوید : « هر فردیب بر طبق دستور شخص دیگری اقدام به انجام کاری نماید که به شکلی عرفی برای آن کار اجرت و دستمزدی در نظر گرفته شده و یا آن فرد عادتا مهیای آن عمل باشد عامل مستحق اجرت عمل خود خواهد بود مگر این که معلوم شود که قصد تبرع داشته است».
۲- بند الف تبصره ۶ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۲۸/آبان/۱۳۷۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام مقرر می دارد:
«در صورتی که زوجه کارهایی را که از لحاظ شرع عهده او نبوده، به امر شوهرش و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه هم به اثبات برسد ، دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و دستور می دهد که مرد آن را پرداخت کند .» به همین دلیل زوجه این امکان را دارد که با استناد به شرایط بالا در صورت حصول شرایط ذیل اجرت المثل ایام زوجیت را از شوهرش درخواست کند.

شرایط تعلق اجرت المثل

شرایط تعلق اجرت المثل

۱- بایستی به این نکته دقت داشت که اجرت المثل در طول شرط مالی ضمن العقد مالی درباره وظایف زن در مسائل خانه داری است و هم چنین در طول اجرت المسمی است. این مسئله به این معنی است که در صورتی که زن در امور خانه داری شرط ضمن العقد داشته باشد مجالی برای درخواست اجرت المثل وجود نخواهد داشت.
۲- زن باید قصد عدم تبرع داشته باشد چرا که در صورتی که در انجام اموز خانه داری از همان اول هدف و منظور تبرع (به این معنی که به طور رایگان این امور را انجام دهد ) داشته باشد این امکان را ندارد که اجرت المثل ایام زوجیت را درخواست کند که البته در این باره می توان موضوع نحله را پیش آورد.
۳- زوجه نباید تصمیم به طلاق بگیرد و باید زوج تصمیم به طلاق داشته باشد. البته در صورتی که تقاضای طلاقی که از سوی مرد شده است ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار زوجه باشد در این صورت هم می توان گفت که زن حق اجرت المثل نخواهد داشت .

با تمام تفاصلی که گفته شد بهترین عملکرد این است که با یک وکیل مشاوره حقوقی داشته باشید.چرا که تنها اوست که می تواند بهترین راه حل ممکن را پیدا کند و هم چنین تنها او است که پیچیدگی ها و ظرایف مسائل حقوقی را درک کند. به همین علت بهتر است از همان اقدامات اولیه برای مطالبه نحله و اجرت المثل از کمک های یک وکیل حقوقی بهره بگیرید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *