تامین دلیل پروژه ساختمانی

همان گونه که احتمالا می دانید در روند رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری، یکی از مهم ترین نکاتی که باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشت ، جمع آوری مدارک و ادله است!! در واقع بدون این مدارک و اسناد، نمی توان مسئله ای را اثبات نمود و دادگاه ها نیز به این گونه پرونده ها رسیدگی نخواهند کرد.ت

اما چه می شود اگر مدارک و اسناد شما پیرامون یک مسئله ی حقوقی در حال از بین رفتن باشند و شما نتوانید در روند دادگاه از آن ها استفاده کنید؟!! در چنین مواقعی آیا باید اجازه دهیم که حق و حقوق ما زایل شده و نتوانیم چیزی را اثبات کنیم ؟!!ت

تامین دلیل پروژه ساختمانی

پیش از این که به بحث پروژه های ساختمانی بپردازیم لازم است که توضیح مختصری راجع به تامین دلیل ارائه کنیم. به گفته ی بهترین وکیل دادگستری، تامین دلیل به این معناست که هرگاه فردی در روند یک قرارداد یا معامله حقوقی متوجه شود که دلایل و قرائنی وجود دارد که احتمالا در آینده از بین خواهند رفت و در طول روندهای حقوقی و قانونی ممکن است به کار آید ، می تواند به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای تامن دلیل نماید!!

در واقع و اگر بخواهیم به زبان ساده تر این مسئله حقوقی را عنوان کنیم می توان گفت که تامین دلیل ، به معنای جمع آوری ادله و قرائن موجود برای استفاده از آینده است!!
در واقع می توان چنین گفت که تامین دلیل نوعی خواسته است و نمی توان نام دعوای حقوقی را به آن اطلاق کرد ، به همین خاطر تحت عنوان قرار از سوی دادگاه صادر می شود!

در ادامه تلاش می کنیم که با ذکر چندین مثال این موضوع را بهتر جا بیاندازیم

شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

تصور کنید که در یک قرارداد پیمانکاری برای ساخت یک ملک، پیمانکار متعهد شده است که بر اساس قرارداد از مصالح درجه یک ( آجر، سیمان؛ آهن ..) استفاده کند اما در طول پروژه از مصالح درجه ۳ استفاده کرده است

یا این که قرارداد اجاره ی یک ملک به پایان رسیده است اما مالک از استرداد وجه رهن به مستاجر خود خودداری می کند.در این گونه مواقع، مستاجر باید عین مستاجره را تخلیه کرده و با تحویل کلید ملک مزبور به شورای حل اختلاف، خالی بودن آن را صورتجلسه کرده و به این ترتیب تقاضای تامین دلیل نماید.

یا این که تصور کنید که مدارک و دلایلی وجود دارد که بیم آن می رود به مرور زمان از بین رفته و نتوان از آن ها استفاده نمود. در چنین مواقعی بهترین راه این است که به دادگاه مراجعه کرده و به قولی این مدارک و دلایل را در جایی امن محفوظ نگه داشت!ت

در رابطه با پروژه های ساختمانی نیز همان گونه که ذکر کردیم، موارد بسیاری پیش می آید که پیمانکار به تعهدات خود نسبت به ساخت و ساز عمل نمی کند و شما می خواهید که این مدارک را به نوعی محفوظ نگه دارید.ت

در چنین شرایطی بهتر است به دادگاه مراجعه کرده و به فرض مثال، مشخص نمایید که شیر آلات استفاده شده در ساختمان از نوعی که در قرارداد مشخص شده است، نیستند تا بعدها در صورتی که بخواهید شکایتی را تنظیم نمایید ، بتوان از این مدارک به عنوان ادله استفاده نمود!!

هزینه تامین دلیل پروژه ساختمانی

معمولا تامین دلیل به علت این که نوعی قرار به حساب می آید ، هزینه ی بسیار زیادی نخواهد داشت اما باید کارشناسی این مسئله را بررسی نموده و تایید کند. به همین خاطر تنها هزینه های که عموما بر فرد وارد می شود، هزینه ی کارشناس مربوطه است.

به عنوان مثال تصور کنید که شما خودروی خود را در خیابانی پارک کرده اید و به محل کار خود رفته اید اما پس از پایان ساعات کاری به سراغ ماشین خود می روید و با صحنه ای مواجه خواهید شد که شما را سردرگم می کند :

شخصی به خودروی شما خسارت وارد کرده است و اکنون از صحنه ی جرم متواری شده! علاوه بر این شما نیاز دارید که خودروی خود را تعمیر کنید چرا که این خودرو را نیاز دارید. در چنین شرایطی برای این که بتوانید به بیمه اثبات نمایید که واقعا خودروی شما آسیب دیده است تا بعدا هزینه ی آن را بتوان دریافت کرد، بهترین قدام تامین دلیل می باشد.

به عبارت دیگر پیش از این که به تعمیرکار خودرویتان مراجعه کرده و آن را تعمیر کنید، بهتر است به سراغ کارشناس رفته و تقاضای تامین دلیل داشته باشید و سپس تا زمان دادرسی و بررسی های شرکت بیمه، از خودروی خود استفاده نمایید.

بیشتر بدانیم: بهترین وکیل خانواده در تهران کیست؟

اعتبار تامین دلیل

 ‌از لحاظ اعتبار تامین دلیل نیز باید گفت که تامین‌ دلیل همان‌گونه که از نام آن پیداست، به معنای امنیت بخشیدن به یک دلیل بوده و به تعبیر قانون، تامین دلیل برای حفظ دلیل کاربرد دارد. در ماده ۱۵۵ قانون آیین دادرسی مدنی نیز آمده است که تأمین دلیل برای حفظ آن است و تشخیص درجه ارزش آن در موارد استفاده، با دادگاه خواهد بود.

اما سوالی که بسیاری مواقع در گروه حقوقی سفیر صلح با آن مواجه هستیم این است که مرجع صالح برای درخواست تامین دلیل کجاست ؟

در واقع برای حفظ اسناد و دلایل خود باید به کجا مراجعه کرد؟

در پاسخ به این سوال باید چنین بگوییم که عموما مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست ها، شورا های حل اختلاف می باشد. در واقع این شورا با ارسال کارشناسانی تلاش می کنند که ادله ی فرد را جمع آوری کرده و به این ترتیب از آن ها حراست کنند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶