مجازات فحاشی

در دنیای پر آشوب امروزی ؛ تنازعات و درگیری ها بسیار افزایش پیدا کرده است . آستانه تحمل افراد جامعه به علت های مختلف فرهنگی و البته اجتماعی پایین آمده و همین مسئله موجب بروز جرم هایی شده است که رسیدگی به آن ها وقت زیادی از دادگاه ها و دادسرا ها را گرفته است . در ادامه می خواهیم با کمک وکیل پایه یک دادگستری به مجازات فحاشی و توهین بپردازیم :

جرم توهین و مجازات فحاشی چیست؟

توهین و فحاشی و عواقب این توهین و فحاشی در قانون مجازات اسلامی ایران درجه ها و سطح های مختلف و متفاوتی دارند و در شرع هم یکی از صفات قبیح و زشت عنوان شده که در این مقاله به آن می‌پردازیم و عواقب و نکته های مختلف آن را از دیدگاه یک مشاوره حقوقی بر می شمریم :

تعریف توهین

توهین در فرهنگ دهخدا به معنای خوار کردن ، سبک کردن و خفت آمده است . اما در قوانین این مسئله جرم انگاری شده است که به دو نوع خواهد بود :
• توهین ساده
• توهین مشدد
توهین ساده : توهین و اهانتی است که گرچه وصف مجرمانه دارد اما چندان شدید نیست .
توهین مشدد به اعتبار مقام مخاطب : قانون گذار در برخی مواقع اعتبار اشخاص و مقام های مختلف را نیز گرامی می دارد و توهین و فحاشی به آنها را مشمول مجازات قرار می دهد . این اشخاص و مقامات عبارتند از :
• مقام معظم رهبری
• بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران
• کارمندان و مقامات دولتی
• مقام های سیاسی خارجی
• توهین و فحاشی به اصحاب مشاغل خاص

برای اطلاعات بیشتر در زمینه جرایم توهین و فحاشی در جستجوی وکیل باشید تا بتوانید به راحتی به حقوق خود برسید.

دکتر مرتضی امیری وکیل دادگستری و رییس گروه وکلای سفیر صلح ، فارغ التحصیل حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس هستند . ایشان معتقدند وکیل باید قبل از پذیرش پرونده ، تمامی مستندات مربوطه را بررسی کند و زمانی که نظر کارشناسی خود را ابراز می نماید، باید با اطمینان و یقین صحبت کند و از اظهار نظرهای غیر کارشناسی و بی ربط خودداری کند .

شما هموطن عزیز می توانید برای مشاوره تخصصی با ایشان با شماره تلفن ۲۶۶۴۳۹۰۸ ـ ۰۲۱ و یا ۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶ تماس بگیرید . 

مجازات فحاشی

جرم توهین و مجازات فحاشی از منظر قانون

موارد قانونی که به توهین و فحاشی در قانون مجازات اسلامی می‌پردازند عبارت است از :

« هر شخصی از طریق برگه های چاپ شده یا خطی یا از طریق درج در روزنامه و جراید یا سخنرانی در مجامع یا به هر طریق دیگری به شخصی مسئله ای را به صراحت نسبت دهد یا آنها را انتشار نماید که بر اساس قانون مسئله جرم به حساب آید و نتواند درستی آن را اثبات کند ، جز در مسائلی که منجر به حد می شود ، به یک ماه تا ۱۲ ماه حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق یا یک کدام از آن ها ، حسب مورد، محکوم خواهد شد .

تبصره : در مسائلی که نشر آن مسئله گسترش و اشاعه فحشا محسوب شود ، هرچند بتواند درستی اسناد و مدارک خود را اثبات نماید ، مرتکب ، به مجازات ذکر شده خواهد شد . »

هر فردی به‌ نیت اضرار به دیگری یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی از طریق نامه یا شکوائیه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا توزیع هر نوع برگه های چاپی یا خطی با امضا یا بدون امضا اکاذیبی را بگوید یا با همان نیت ها اعمالی را مخالف حقیقت شخصاً یا به ‌عنوان نقل ‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی ، به صورت صریح یا تلویحی نسبت دهد ، از جمله این ‌که از مجرای ذکر شده به گونه ای از انحاء ، زیان مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نه علاوه بر اعاده‌ حیثیت ، در صورت امکان ، بایستی به حبس از دو ماه تا دو سال و یا شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم شود .

هر کس خود آگاهانه به‌ نیت متهم نمودن شخص دیگری ابزار و آلت های جرم یا چیزهایی را که پیدا شدن آن در تصرف یک شخص موجب اتهام او می شود ، بدون آگاهی آن فرد در خانه یا مکان کسب یا جیب یا اشیایی که در اختیار و تملک اوست بگذارد یا پنهان کند یا به گونه ای مال او قلمداد نماید و به خاطر این عمل فرد مزبور تحت تعقیب قانونی قرار بگیرد ، بعد از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی آن فرد مرتکب از حبس از شش ماه تا سه سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود .

هر شخصی با نظم یا نثر یا کتبی یا شفاهی فردی را مسخره کند یا هجویه ای را انتشار نماید به حبس از یک تا شش ماه محکوم می‌شود.

جرم توهین یک جرم عمدی است و مرتکب شدن به صورت غیر عمدی در حقوق جزا تعریف نشده است ؛ به این معنی که مرتکب « عمد در ارتکاب رفتار موهن نسبت به دیگری » را داشته باشد در حقیقت این نکته ها به دو مسئله اشاره دارد :
۱ ـ مرتکب در ارتکاب عمل خود عامد باشد ؛ به این معنی که در حالت خواب و هیپنوتیزم و مستی نبوده باشد و در واقع بدون هیچ گونه ای اراده مرتکب شده باشد .
۲ ـ مرتکب از توهین آمیز بودن سکنات و رفتار خود مطلع باشد ، به عنوان مثال برخی تفاوت‌های فرهنگی یا زبانی باعث عدم اطلاع او نباشد.

مجازات فحاشی
مجازات فحاشی و تهدید چیست ؟

بر طبق قانون ، فحش دادن و توهین کردن به افراد دیگر جرم است و مستوجب مجازات می باشد . ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی ، مصوب ۱۳۹۲ ، صراحتاً عنوان می کند : « توهین به اشخاص از قبیل فحاشی و به کار بردن واژه های رکیک ، چنانچه منجر به حد قَذف نباشد ، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود . »

مجازات فحاشی ناموسی در ملاء عام

از دیدگاه  وکیل در تهران  فحاشی ناموسی به این معنی است که چنانچه فحاشی به گونه ای باشد که فرد به شخص یا اشخاصی از خانواده شاکی عنوان های زشت و ناروا نسبت دهد . به عنوان مثال آنکه بگوید : ( مادر بدکاره ) که قاضی ذیصلاح بایستی مشخص نماید اگر نیت متهم آن است که حقیقتاً نسبت زناکاری به مادر شاکی بخواهد بدهد باید حدّ قذف که ۸۰ ضربه شلاق است ؛ ولی چنانچه همین طور تنها به خود واژه توجه داشته است و نه به معنای واقعی آن واژه ، فقط به مجازات مقرر برای فحاشی و توهین محکوم می شود که طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا جزای نقدی از ۵۰ هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم می شود .

مجازات فحاشی پیامکی

حتما برای شما هم پیش آمده است که به صورت پیامکی با شخص دیگری درگیر شده اید ، و پس از مدتی شروع به فحاشی نسبت به یکدیگر نموده اید و به تدریج کار بالا گرفته است.

اما برای این که به خوبی چنین مسئله ای را درک کنید باید بگوییم که امروزه به راحتی می توان از اشخاصی که به صورت پیامکی یا در شبکه های اجتماعی اقدام به فحاشی می کنند ، شکایت نمود.

در صورتی که جرم فحاشی از طریق پیامک صورت گرفته باشد ، کافیست به اداره مخابرات محل زندگی خود مراجعه کرده و پس از دریافت پرینت مکالمات و پیامک های خود به دادسرای محل مراجعه کرده و شکایت خود را ثبت کنید.

در صورتی که برای دادگاه محرز و واضح شود که دارنده و مالک سیم کارت همان شخصی است که به شما فحاشی کرده، در این صورت به جریمه نقدی و یا ضربه ی شلاق محکوم خواهد شد.

به همین خاطر توصیه می کنیم که حتی در ارتباطات مجازی خود دقت کرده و مراقب گفتار و کلام خود باشید چرا که به راحتی ممکن است درگیر پرونده های این چنینی گردید!!

اثبات فحاشی

اما اثبات فحاشی به چه صورت خواهد بود؟

برای این که اثبات نمایید فرد مقابل به شما فحاشی کرده است نیازمند برخی مدارک و شواهد خواهید بود.

البته باید ذکر کنیم که نوع این مدارک بستگی زیادی به محل وقوع جرم و هم چنین بستر انجام آن دارد.

به عنوان مثال در صورتی که این فحاشی در ملا عام صورت گرفته باشد ، شما به عنوان شاکی باید شهودی را جمع آوری کنید که حاضر باشند به وقوع این جرم شهادت بدهند.

در واقع یکی از مهم ترین و محکم ترین ادله ای که در این رابطه وجود دارد ، شهادت شهود به حساب می آید.

اما در صورتی که این جرم در فضای مجازی و هم چنین به صورت پیامک انجام شده باشد ، همان گونه که گفتیم می توانید با مراجعه به مخابرات ، مدارک و شواهدی را به دست آورید که اثبات نماید ، جرم فحاشی صورت گرفته است.

متاسفانه بیشتر افراد پس از مواجهه با چنین شرایطی ، تصمیم می گیرند به جای اقدام صحیح و متناسب، مقابله به مثل نموده و آن ها نیز شروع به فحاشی می کنند.

اما چنین کاری از اساس اشتباه است و فرصتی را برای شخص مقابل مهیا می سازد که او هم نسبت به شکایت متقابل اقدام نماید.

به همین خاطر بهتر است این گونه مسائل را جدی گرفته و پیش از این که هر کاری را انجام دهید ، با یک وکیل متخصص در امور حقوقی مشورت نمایید و بهترین راه کار ممکن را از وی جویا شوید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶