عرصه و اعیان ملک

عرصه و اعیان ملک | نحوه محاسبه عرصه و اعیان به چه صورت است؟!

خرید و فروش ملک پیچیدگی های فراوانی دارد و به خاطر این که بیشتر افراد از تمام این ظرایف با خبر نیستند، دچار مشکلات و مسائل حقوقی زیادی می شوند و به همین خاطر توصیه ی بیشتر کارشناسان در این زمینه این است که پیش از هرگونه اقدامی، با یک مشاوره حقوقی مشورت نمایید تا شما را از تمام جنبه های موجود باخبر سازد!!

گروه وکلای سفیر صلح با همکاری بهترین وکلای شهر تهران ، مفتخر است که کلیه خدمات حقوقی را به شما موکلین عزیز ارائه کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۰۹۱۹۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

شاید شما هم تا به حال عبارت عرصه و اعیان را پیرامون مسائل مربوط به ملک شنیده باشید اما معنای آن را نمی دانید!!

عرصه همان گونه که از نام آن بر می آید ، به زمین یک ملک گفته می شود و اعیان به ساختمانی که بر روی زمین مزبور ساخته می شود، می گویند!!

در صورتی که فردی شش دانگ ملک را خریداری کرده باشد ، در آن هنگام می توان گفت که مالک عرصه و اعیان ملک مزبور است!!

به خاطر داشته باشید که یک ملک می تواند کاربری های گوناگون از جمله تجاری، مسکونی ، آموزشی و…داشته باشد.

در صورتی که ملک مزبور موقوفه یا دیگر املاک خاص باشد ، ممکن است مالکیت صرفا برای عرصه و اعیان باشد و به همین خاطر به هنگام خرید و فروش آن ها مشخص گردد که دقیقا منظور از خرید کدام است !!

عرصه و اعیان ملک

نحوه محاسبه عرصه و اعیان

یکی از مسائلی که به هنگام مواجه با این گونه معضلات به وجود می آید این است که عرصه و اعیان به چه صورت محاسبه می شوند!

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که هزینه تفکیک هزینه تفکیک املاک نسبت به مبلغ معامله از هر ده هزار ریال پانصد ریال دریافت خواهد شد. هرگاه نسبت به ملکی از طرف مالک یا قائم مقام او تقاضای تفکیک شوداین تقاضا به اداره ثبت ارسال می گردد و درتقاضا نامه باید ارزش مورد تفکیک براساس ارزش معاملاتی روز تعیین شو.د هزینه تفکیک باید از طرف ذی نفع براساس مبلغ مزبور قبلاً پرداخت گردد مبنای وصول هزینه تفکیک ( ماده ۱۵ قانون ثبت اسناد و املاک) ارزش معاملاتی روز خواهد بود. تفکیک عرصه این اقدام باتقاضای مالک یا وکیل قانونی او شروع می شود به این ترتیب که مالک یا وکیل قانونی او از شهرداری تقاضای نقشه تفکیک پلاک را می کند شهرداری پس از اخذ مدارک لازم با توجه به مقررات وضوابط شهرداری نقشه مصوبه ( موضوع ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ها ) را به متقاضی تسلیم ونسخه از آن را جهت تطبیق با ضوابط ومقررات ثبت وتنظیم صورتمجلس به اداره ثبت ارسال می دارد.

یکی از نکاتی که باید به دقت مورد توجه قرار بدهید این است که به هر حال ارزش عرصه و اعیان هر ملکی با توجه به کاربری آن مشخص می شود.

به عنوان مثال عرصه ای که کاربری تجاری داشته باشد قطعا با ارزش تر محسوب خواهد شد از همان مقدار عرصه ای که در مکان مشابه و با کاربری مسکونی باشد.

البته باید در نظر داشت که هرگونه تغییراتی که بر اعیان ملک انجام می شود بر قیمت نهایی عرصه نیز تاثیر گذار خواهد بود!!.

در نهایت این که کارشناسی برای تعیین ارزش عرصه و اعیان ملک مشخص خواهد شد که با توجه به تمام این فاکتورها قیمت نهایی هر کدام را محاسبه می کند!!

بیشتر بدانیم: مدارک لازم برای گرفتن حق طلاق

 ارزش عرصه املاک بدون منظور نمودن احداث‌های انجام‌شده در زمین‌های موات ۵۰ الی ۹۰ درصد ارزش روز ملک.

ارزش عرصه املاک بدون منظور نمودن احداث‌های انجام‌شده در زمین‌های بایر ۲۰ الی ۶۰ درصد ارزش روز ملک.

ارزش عرصه املاک بدون منظور نمودن احداث‌های انجام‌شده در زمین‌های دایر ۵ الی ۳۰ درصد ارزش روز زمین با توجه به موقعیت جغرافیایی ملک منظور گردد.

فروش اعیان بدون عرصه

سوال دیگری که در این میان رایج است این خواهد بود که فروش اعیان بدون عرصه ممکن است ؟!

در مباحث مربوط به سرقفلی مسئله ی مشابهی را مطرح کردیم و گفتیم که سرقفلی مغازه را می توان بدون محاسبه ارزش خود ملک به فروش رساند!!

اما نکته ای که باید در نظر داشت این است که معمولا درباره ی اعیان ملک گفته می شود که در واقع عین منافع حاصل از آن قابل فروش خواهد بود.

در واقع شباهت های بسیاری به مسئله ی سرقفلی خواهد داشت!!
همان گونه که فرد می تواند بدون فروش حق مالکانه خود، تنها حق سرقفلی ملک تجاری خود را به فروش برساند در این جا نیز می توان همین نکته را برای فروش اعیان بدون عرصه ذکر کرد.

در نهایت این که باید بگوییم مسائل و معضلات مربوط به دعاوی ملکی از پیچیده ترین و سخت ترین پرونده هایی هستند که امروزه در دادگاه ها وجود دارند و به همین خاطر عموما فرد به تنهایی نمی تواند از عهده ی حل و فصل آن برآید.

بیشتر بدانیم: الزام به تنظیم سند رسمی

دعاوی مربوط به عرصه و اعیان ملک نیز به همین صورت می باشند و افراد بسیاری در جامعه وجوددارند که حتی تا به حال این عبارات به گوششان هم نخورده است.حال تصور کنید که این دسته از افراد با معضلاتی این چنینی رو به رو شوند؟!!

در هنگام به راستی که حضور و دانش بهترین وکیل ملکی آشکارتر خواهد شد!!

گروه وکلای سفیر صلح با همکاری بهترین وکلای شهر تهران ، مفتخر است که کلیه خدمات حقوقی را به شما موکلین عزیز ارائه کند.شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم چنین اخذ نوبت مشاوره با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *