ازدواج مجدد

ازدواج مجدد

ازدواج یکی از مقدس ترین و اساسی ترین بنیان های جامعه به شمار می رود و توصیه اکید پیامبر و امامان ، به این است که جوانان به محض مهیا شدن شرایط زندگی مشترک، اقدام به ازدواج نمایند. اما به گفته بهترین وکیل تهران، یکی از مسائل چالش برانگیزی که در موضوع ازدواج وجود دارد ، بحث ازدواج مجدد  و شرایط آن است.

ازدواج مجدد شرایط متفاوتی برای هرکدام از زوجین دارد.به عنوان مثال، زوجه تنها پس از فوت یا طلاق همسر می تواند اقدام به ازدواج مجدد نماید اما زوج این امکان را دارد که در هنگام حیات همسر اول نیز ،زوجه ی دیگری اختیار نماید.

قوانینی که برای حمایت از خانواده وجود دراد ، تلاش کرده است که تا حد زیادی چنین مشکلاتی را برطرف کرده و شرایط ازدواج آقایان را اندکی سخت تر نماید.

تصمیم داریم در ادامه به قوانین ازدواج مجدد زوج بپردازیم. با ما همراه باشید

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل پایه یک ، آماده است تا کلیه دعاوی خانوادگی شما عزیزان را بر عهده بگیرد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

قانون ازدواج مجدد

همان گونه که ذکر کردیم ، ازدواج مجدد برای هر کدام از طرفین شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد.

در صورتی که زوج تصمیم به ازدواج مجدد داشته باشد ، باید شرایط و معیارهایی را دارا باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم

در وهله ی اول این که باید رضایت همسر اول خود را به دست آورد. بر اساس قانون مصوب، ازدواج مجدد زوج، منوط به اجازه همسر اول می باشد و در صورتی که مرد بدون کسب اجازه اقدام به ازدواج مجدد کرده باشد ، زوجه می تواند تمام حق و حقوق خود + حق طلاق را دریافت کند.

حال در صورتی که همسر اول اجازه ازدواج مجدد زوج را ندهد ، بیشتر مواقع مرد باید اثبات کند که زوجه در زندگی مشترک کوتاهی کرده است . به عنوان مثال ، تمکین نمی کند یا این که اموری خلاف شرع و عرف انجام می دهد.

البته صحیح است که در شریعت اسلام اجازه کسب 4 همسر برای مرد داده شده است اما شروط و معیارهایی که در این زمینه وجود دارد به قدری سخت و پیچیده است که کمتر مردی توان اجرای آن ها را دارد. به عنوان مثال اصلی ترین شرط ازدواج مجدد برای مرد، برقراری عدالت میان تمامی همسران خود می باشد اما چه کسی است که می توان چنین ادعایی کرده وبگوید به خوبی می تواند عدالت را در میان آن ها برقرار نماید.

ازدواج مجدد پس از طلاق

اما همان گونه که ذکر کردیم ، شروط ازدواج مجدد در هر وضعیتی متفاوت است. به عنوان مثال در صورتی که از شوهر خود جدا شده اید و اکنون تصمیم به ازدواج مجدد دارید ، باید نکاتی را رعایت کنید.

مهم ترین اصل برای ازدواج مجدد پس از طلاق ، نگه داشتن عده برای زنان است. مدت زمان عده برای زنان به طور متوسط 40 روز است که البته در زنان مختلف متفاوت است.

در ثانی به خاطر داشته باشید که برای ازدواج مجدد پس از طلاق می توانید به ادارات ثبت احوال سراسر کشور مراجعه کرده و درخواست کنید که نام همسر اول از شناسنامه پاک شود. البته این مسئله تنها هنگامی قابل اجرا است که ازدواج مجدد صورت گرفته باشد و به هنگام درج نام همسر دوم ، بخواهید نام اول از شناسنامه ی شما پاک شده باشد.

شرایط ازدواج مجدد برای زن

گرچه به ظاهر ازدواج مجدد برای مردان سخت است اما کل این موضوع برای زنان ، امری حرام تلقی می شود. به این معنی که در صورتی که زوجه با وجود زنده بودن همسر اول ، اقدام به ازدواج مجدد نماید ، آن ازدواج باطل بوده و آن دو نسبت به یکدیگر حرام خواهند بود.

اما در صورتی که زوجه بتواند طلاق بگیرد یا پس از این که همسر اول فوت نماید ، با رعایت برخی نکات از جمله عده می تواند ، اقدام به ازدواج مجدد نماید.

یکی از اساسی ترین نگرانی های بانوان برای ازدواج مجدد پس از طلاق یا فوت همسر، از دست دادن حضانت فرزندان است.

برای توضیح بیشتر راجع به این نکته باید اندکی به عقب تر برگشته و مسئله حضانت را بررسی کنیم.

همان گونه که می دانید حضانت فرزند دختر تا 9 سالگی و فرزند پسر تا 15 سالگی برعهده ی مادر خواهد بود.

به همین خاطر در صورتی که همسر شما فوت نموده باشد، تا آن زمان می توانید فرزندان خود را نگه دارید. نگرانی اصلی بانوان این است که آیا بستگان درجه یک همسر مانند عمو یا پدربزرگ می توانند ولی و قیم فرزند شده و حضانت او را دریافت کنند؟ به همین خاطر غالب آن ها در این باره ترس و نگرانی های داشته و ازدواج مجدد نمی کنند.

اما در نظر داشته باشید که چنین مسئله ای بی پایه و اساس است و شما به عنوان اصلی ترین قیم فرزندتان به حساب خواهید آمد. مگر این که اعضای خانواده همسر سابقتان بنا بر دلایلی اثبات کنند که کودک شما ، در منزلتان دچار سختی و مشقت شده است و با او رفتار بدی می شود.

این مسئله به هنگام جدایی از همسر نیز صدق می کند و در صورتی که حضانت دائم فرزند خود را به دست آورده اید، این حضانت به علت ازدواج مجدد شما از بین نمی رود، مگر این که ثابت شود که کودک در خانه شما دچار سختی گردیده است.

در این گونه مواقع بهتر است از کمک های یک وکیل خانواده و متخصص حضانت کمک بخواهید

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *