حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه شرایط و قوانینی دارد. مسئله طلاق ، امری خصوصی است که بیشتر افراد ترجیح می دهند آن را از دیگر افراد جامعه پنهان کنند. اما با تمام این شرایط قوانینی نیز وجود دارد که از سوءاستفاده های احتمال جلوگیری به عمل آید.

روند طلاق امر دلپذیر و خوشایندی نیست اما مراحل پس از آن نیز دردسر ها و مشکلات خاص خود را دارد و یکی از این ها حذف نام همسر از شناسنامه می باشد.

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام زن از شناسنامه مرد

در این مورد قانونگذار چنین تعیین کرده است که تنها بعد از ازدواج دوم می توان به دفاتر قضایی مراجعه کرد و اقدام به حذف نام همسر نمود. به این ترتیب همسر دوم از ازدواج اول مرد آگاه می شود و شما نمی توانید بدون این که تصمیم به ازدواج دوم داشته باشید ، به راحتی نام زوجه نخست خود را از شناسنامه حذف کنید. به خاطر داشته باشید تنها تصمیم به ازدواج دوم کافی نخواهد بود که بتوانید چنین اقدامی را انجام دهید و حتما باید اقدام به ازدواج دوم صورت گیرد تا بتوان نام همسر اول خود را حذف کنید

پیشنهاد گروه وکلای سفیر صلح به شما این است که در ابتدا با یک مشاور حقوقی در این باره مشورت کنید تا راه های انجام چنین کاری را برای شما توضیح دهد.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

حذف نام مرد از شناسنامه زن

برای زنان نیز چنین شرایطی فراهم شده است. منتها در صورتی که طلاق شما از نوع مدخوله باشد ، نمی توانید تا ازدواج دوم اقدام به حذف نام زوج از شناسنامه خود کنید

در صورتی که طلاق شما از نوع غیر بائن بوده باشد و دخولی صورت تگرفته می توانید با دریافت نامه ای از پزشکی قانونی در همان روند طلاق ، به دفاتر ثبت احوال مراجعه کرده و شناسنامه خود را تعویض نمایید.

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام فرزند از شناسنامه بعد از طلاق

زنان و مردان بسیاری وجود دارند که ترجیح می دهند پس از طلاق زندگی جدیدی را آغاز کرده و هیچ نشانی از ازدواج سابقشان وجود نداشته باشد. اما در پاسخ به سوال این دسته از عزیزان باید گفت که فرزند شما ، وارث قانونی و شرعی شماست و به هیچ روشی نمی توان نام وی را از شناسنامه شما حذف نمود

هزینه تعویض شناسنامه بعد از طلاق

هزینه تعویض شناسنامه توسط دفاتر قضایی و ثبت احوال مشخص می شود و نیازی به دریافت وکیل ندارید و خودتان می توانید با در دست داشتن مدارک طلاق و البته اسناد پزشکی قانونی به ثبت احوال مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه کنید.

چگونگی حذف نام فرزند از شناسنامه پدر

همان گونه که در بالا ذکر کردیم امکان چنین کاری وجود ندارد و شما باید بپذیرید که فرزند شما به صورت کاملا شرعی به دنیا آمده است و در شناسنامه تان نام وی وجود خواهد داشت. دلیل این مسئله آن است که بعدها درخصوص قوانین مربوط به ارث مشکلاتی به وجود نیاید و به هرحال فرزندتان وارث قانونی شما به حساب می اید و دارای حق و حقوقی در این زمینه می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *