اجاره به شرط تملیک

عقد اجاره به شرط تملیک 

حرفه ای ترین وکیل در تهران میگوید اجاره به شرط تملیک  عقدی است که در آن این  شرط گذاشته  شود که  مستاجر در انتهای  مدت زمان  اجاره در صورتی که شرایط درج شده در قرارداد عمل کند عین ملکی را که اجاره کرده است  را مالک خواهد شد  .

شرایط اعطای تسهیلات اجاره به شرط تملیک

بعد  از دریافت درخواست  مشتری ، برگ درخواست استفاده از تسهیلات اجاره به شرط تملیک بر اسا  مورد برای اشخاص حقیقی یا حقوقی در اختیار متقاضی گذاشته می گردد  تا برگ ذکر شده  را در ۲ نسخه با دقت کافی کامل کرده  و بعد  از امضاء به همراه دیگر مدارک مورد نیاز  به بانک ارائه دهد . امضای درخواست کننده  در انتهای  برگ  درخواست باید  مطابق نمونه امضای مسلم الصدور او  بوده و به تایید  شعبه نیز  برسد.

بعد  از بررسی و اطمنیان حاصل کردن از این که تمام سوالات درج شده در برگه درخواست به خوبی و درست پاسخ داده شده اند  ، نسبت به کسب اطلاعات حسب مورد از طریق اداره اطلاعات اعتباری و یا مامورین اداره امور شعب متبوع یا شعبه اقدام گردد . واحدها پس  از این که   مدارک و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب و جمع آوری کردند  ، با لحاظ کردن  نکات زیر  بایستی  نسبت به بررسی درخواست  مشتری اقدام کنند  :

شرایط اجاره به شرط تملیک

الف ـ درخواست  اجاره به شرط تملیک اموال منقول و غیر منقول به شکلی انحصاری  برای  ساده کردن  در مسائل  تولیدی و خدماتی بوده و در صورتی که  درخواست  برای واحد مسکونی با قیمت کم  ارائه  گردد  یا این واحد احداث شده یا در دست احداث باشد و هم چنین  اعطای تسهیلات در این مسئله  با اجازه اداره مرکزی انجام شود  .

ب ـ نوع و مشخصات دقیق  دارایی  مورد تقاضا  به شکلی  درست و صحیح  مشخص  و اعلام شده باشد .

ج – متقاضی بایستی  قیمت  خرید و شرایط  آن و اسم  فروشنده اموال را مشخص و در شراطی که  اموالی که خریداری شده اند باید از خارج از کشور وارد شوند ، شرایط و اجازه های  ضروری و مورد نیاز  جهت  ورود اموال و مشخصات کارخانه سازنده و یا فروشنده ، پیش فاکتور( افر) فروشنده اموال ، وسیله حمل و نقل  ، مخارج  حقوق گمرکی و نصب و خدمات بعد  از فروش را هم  مشخص کرده  و اعلام نموده باشد .

تعیین قیمت مال مورد اجاره

دـ جهت  تعیین قیمت  مال مورد اجاره موارد زیر بایستی لحاظ شود :

۱- قیمت  خرید بر طبق  قیمت رسمی و یا عرف بازار ، توسط  واحد پرداخت کننده تسهیلات قابل قبول باشد.

۲-مخارج  نصب و راه اندازی و دیگر  هزینه های عمده به جهت  بهره برداری از مال مورد اجاره تعیین گشته  و اعلام شود .

۳- مخارج  خدمات پس  از فروش به شکل کامل معین و مشخص  شود  .

هـ ـ در شرایطی که  خرید و استفاده دارایی های مورد تقاضا مستلزم کسب  اجازه های  خاص و یا پروانه بهره برداری باشد کارهای  ضروری از سوی  درخواست کننده به عمل آمده و اسناد  ضروری مربوط  ضمیمه درخواست باشد.

و – در صورتی که  مال مورد اجاره به شرط  تملیک، ماشین آلات و تاسیسات باشد درخواست کننده،  مسئولیت تمامی مسائل  اجرائی مرتبط  با  انتخاب ، تحویل ، نصب و راه اندازی را به شکلی شخصی  و بدون هیچ گونه مسئولیت و تعهدی برای بانک به عهده گرفته باشد .

زـ از دارایی مورد اجاره به شرط تملیک ( عین مستاجره) خود درخواست کننده نیت به استفاده داشته و به جهت  واگذاری و یا اجاره به شخص دیگری  تقاضا نکرده باشد .

ح ـ زمان  اجاره دارایی  مورد درخواست مشخص  و متناسب با طول عمر مفید مورد اجاره به شرط تملیک باشد و شعبه مطمئن شود که در طول زمان  قرارداد وجوه بانک و بهره  ناشی از عمل اجاره به شرط  تملیک قابل بازگشت  خواهد بود و هم چنین مال الاجاره مربوط با قدرت مالی و پرداخت درخواست کننده  متناسب باشد .

ط ـ در شرایطی که  دارایی  مورد درخواست  ماشین  باشد از جهت  نگه داری و تامین و فراهم کردن  قطعات یدکی پیش بینی های مورد نیاز  و احتیاطی انجام گرفته باشد  ، به شکلی  که در  اثر عدم دسترسی به لوازم یدکی ،

بهره بردن  از ماشین آلات مورد اجاره به شرط تملیک دچار اشکال و ایراد نشود  و یا اصلا بهره  برداری از آن متوقف نگردد  .

ی- پرداخت دست کم  بیست درصد قیمت اموال  مورد اجاره به شرط  تملیک را به عنوان بخشی  ازمال الاجاره پذیرفته  و پیش  از هر شکل  اقدامی جهت  خرید اموال به نیت  تحویل به مستاجر و تنظیم قرارداد ، این هزینه  را به شعبه پرداخت کند  .

ک – اجاره اموال مورد درخواست  به میزان مشخص  شده در قرارداد اجاره به شرط  تملیک را به محضی که شعبه اعلام کند تعهد کرده باشد

ل – واحدها  این امکان را دارند که  عنداللزوم به جهت حسن  اجرای قرارداد اجاره به شرط  تملیک از مستاجر تامین مکفی  کسب  کنند  .

بعد  از بررسی های مرود نیاز  در حالتی  که درخواست متقاضی تایید و تصویب شود  با استفاده از طرح قرارداد مربوطه عقد اجاره به شرط  تملیک منعقد می شود  . موارد زیر  درقرارداد اجاره به شرط  تملیک لحاظ می گردد

م- واحدها وظیفه دارند  در قرارداد اجاره به شرط تملیک ذکر کنند  که قرارداد ذکر شده  بر طبق  توافق هر دو طرف  ، در حکم اسناد لازم الاجراء و تابع آیین نامه اجرای اسناد رسمی خواهد بود  .حق بازرسی و بازدید از عین مستاجره برای موجر ( بانک) قائل شوند که در طول مدت زمان  اجاره به جهت  اعمال نظارت درست و ضروری به آن جا برود

شرایط متقاضی تسهیلات اجاره به شرط تملیک

هم اکنوم تسهیلات اجاره‌ به‌شرط‌ تملیک ‌و درصورتی که شرایط ضروری در موارد زیر فراهم و مهیا باشد قابل اعطا خواهد بود :

۱ـ  خرید مطب برای پزشکان

۲ـ  خرید دفاتر وکالت

۳ـ خرید ملک جهت دفاتر اسناد رسمی

۴ـ  خرید ملک  جهت  مراکز آموزشی ( مدارس غیر انتفاعی ).

۵ـ  خرید ملک  جهت  واحدهای تولیدی

۶- خرید ملک  کاری برای کسبه و صنوف

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *