الزام به صدور پروانه ساخت

الزام به صدور پروانه ساخت از شهرداری چگونه انجام می شود ؟!

زیبایی و نظم هر شهری بستگی به ساخت و سازهای آن خواهد داشت.شاید شما هم دیده باشید که شهرهایی وجود دارند که بدون رعایت اصول شهرسازی اقدام به ساخت ساختمان های کرده اند که جلوه ی شهر را بر هم زده و علاوه بر این مشکلات زیاد دیگری را نیز پدید آورده اند.

به گفته ی بهترین وکیل تهران ، هر شهری باید نهادی داشته باشید که به این مسائل رسیدگی کرده و بر ساخت و سازهای شهری نظارت داشته باشد که اصلی ترین نهاد نظارتی بر این مسائل ، شهرداری می باشد.

الزام به صدور پروانه ساخت

الزام به صدور پروانه ساخت

هر فردی برای این که اقدام به ساخت و ساز در محوطه ی شهرداری نماید باید در وهله ی اول پروانه ساخت از شهرداری دریافت کند.

این پروانه برای این صادر خواهد شد که فرد را ملزم به رعایت برخی اصول ساختمان سازی کند. از جمله :

رعایت ارتفاع ساختمانی

رعایت ایمنی به هنگام ساخت و ساز

عدم وارد کردن خسارت به ساختمان های مجاور

استفاده از مصالح با کیفیت جهت جلوگیری از زیان های احتمالی

هرگونه تخلف از مواد پروانه ساخت فرد را می تواند دچار مشکلاتی نماید که حل و فصل آن ها تنها از عهده ی یک وکیل حقوقی برمی آید.

اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چنان چه شهرداری از صدور پروانه ساخت خودداری کند ، فرد یا وکیل وی می تواند به نهاد های ذیصلاح مراجعه کرده و درخواست الزام به صدور پروانه ساخت را داشته باشند.

اما علیرغم آن چه که گفتیم و لزوم شهرداری به صدور پروانه ساخت ، مواقعی نیز پیش می آید که قانون در مقام حمایت از شهرداری بر آمده و این نهاد اجازه خواهد داشت که پروانه ساخت را صادر نکند. از جمله این موارد می توان به شرایط زیر اشاره کرد:

در صورتی که مدارک و ضوابط مذکور در مورد صدور گواهی ساختمان رعایت نشده باشد و یا به عبارتی عملیات ساختمانی مغایر با مفاد گواهی ساخت باشد.

شهرداری با اقدام به ساخت اضافه بنا و بیش از حد مجاز و مقرر قانونی مخالفت نماید و قابل تایید نداند.

هرگاه کمیسیون ماده صد قانون شهرداری، عدم الزام شهرداری به صدور پایان ساختمان را به موجب اینکه خلاف مقررات و ضوابط قانونی شهرداری بوده، موجه نماید و حکم قطعی به تایید عدم الزام شهرداری به پروانه ساختمان نماید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

دادخواست الزام به صدور پروانه ساختمانی

همان گونه که ذکر کردیم یکی از وظایف اصلی شهرداری اقدام به صدور پروانه ساخت می باشد. اما چنان چه شهرداری از انجام وظیفه ی خود سرباز زد و همه چیز بر اساس قوانین مربوطه بود ، فرد برای احقاق حق خود باید به کدام مرجع و نهاد مراجعه کند؟

همان گونه که در مقالات پیشین ذکر کرده ایم ، شهرداری نهادی عمومی است و برای حل اختلافات خود با این نهاد نمی توان به دادگاه های عمومی مراجعه کرد و خط مشی این سازمان توسط مراجع دیگری مشخص می شود.

یکی از اصلی ترین مراجع رسیدگی به تخلفات شهرداری ، دیوان عدالت اداری می باشد.

در صورت وجود هرگونه مشکل ، شما یا وکیلتان باید به دیوان عدالت اداری مراجعه کرده و پس از تکمیل مدارک خود ، الزام به صدور پروانه ساخت از شهرداری را درخواست کنید.

اما شیوه ی رسیدگی به این تخلفات چگونه خواهد بود ؟”

دیوان عدالت اداری در ابتدا و در مرحله ی بدوی به صورت ماهوی به این مسئله رسیدگی خواهد کرد و چنان چه همه چیز برای صدور پروانه ساخت آماده و مهیا باشد ، شهرداری را ملزم به صدور این پروانه خواهد کرد.

در مواقعی نیز پیش می آید که فرد خواهان نوسازی ملک خود است اما شهرداری از صدور پروانه ساخت خودداری می کند. در چنین شرایطی دیوان عدال اداری برای جلوگیری از تضییع حقوق خواهان ، دستورات موقتی را صادر خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که رای بدوی دیوان عدالت اداری کاملا قابل تجدید نظر خواهی است و در صورتی که مشخص شود ، فرد در این مدت دچار خسارت و زیان شده است ، می تواند درخواست جبران خسارت را از این دیوان داشته باشد.

نمونه دادخواست علیه شهرداری

سوالی که بیشتر افراد به هنگام مواجهه با چنین مشکلاتی از وکلای مجموعه ی سفیر صلح دارند این است که نحوه ی شکایت از شهرداری به چه صورت است.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که گرچه دیوان عدالت اداری مرجع رسیدگی به تخلفات شهرداری می باشد ، اما برخی از این تخلفات و رسیدگی به آن ها در حوزه ی اختیارات دادگاه های عمومی می باشد.

نمونه ارائه دادخواست علیه شهرداری :

در خصوص دادخواست خواهان، حشمت س به طرفیت شهرداری منطقه یک تهران به خواسته پرداخت بهای پلاک ثبتی ۱۲۹۰/۶۹ علی الحساب مقوم به یک میلیون و صد هزار تومان با جلب نظر کارشناس نظر به اینکه به موجب لایحه خواهان، ثبت شده به شماره ۸۷۰۰۹۷۰۰۰۰۳۰۰۷۶۱ مورخ ۸۷/۴/۱۷ دادخواست تقدیمی مسترد شده و تکلیف قانونی دادگاه در جهت ادامه رسیدگی به دعوای مطروحه مرتفع گردیده است لذا بنا به مراتب فوق‌الذکر به استناد بند الف ماده ۱۰۷ قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی قرار ابطال دادخواست مذکور صادر و اعلام می‌گردد.

رئیس شعبه ۱۱۱ دادگاه حقوقی تهران ، علی مسعودی

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *