تخلیه املاک مسکونی

تخلیه املاک مسکونی | دریافت حکم تخلیه | وکیل دعاوی ملکی

وقتی که از قراردادهای اجاره صحبت می کنیم بیشتر مواقع دو منظور بیشتر نداریم : یا اجاره املاک مسکونی و یا املاک تجاری!!

به گفته ی بهترین وکیل ملکی ، یکی از رایج ترین پرونده هایی که در زمینه ی دعاوی ملکی وجود دارد ، همین مباحث تخلیه املاک مسکونی می باشد.

تخلیه املاک مسکونی

یکی از اساسی ترین نکته هایی که باید به آن توجه شود این است که مالک و مستاجر در صورتی که به تمام حق و حقوق خود و هم چنین تعهداتی که در قبال یکدیگر دارند ، واقف و آگاه باشند در آن هنگام دیگر نیازی به این نخواهد بود که در آینده مشکلات و معضلات پیش آمده را به نزد قاضی و دادگاه ها ببرند تا حل و فصل شوند.

یکی از نکاتی که باید به هنگام عقد قرارداد اجاره به آن توجه ویژه ای شود نحوه تنظیم این قراردادهاست.

در نظر داشته باشید که بدون کمک های یک وکیل پایه یک دادگستری ، نمی توان قراردادی را امضا و تنظیم نمود که هیچ گونه مشکلی در آن وجود نداشته باشد.

شما می توانید جهت تماس با وکلای گروه سفیر صلح به صفحه ی تماس با ما مراجعه کرده یا این که با شماره های زیر تماس بگیرید :

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

در یک قرارداد اجاره پیش از هر چیزی باید مدت زمان اجاره را مشخص کنید.سپس هر دو طرف معامله قرارداد را امضا کنند. در نظر بگیرید که از این قرارداد باید دو نسخه تهیه شود و هر کدام از طرفین معامله یکی از این دو نسخه را در اختیار داشته باشند.

بعد از آن باید دو شاهد پای این قرارداد را امضا کنند تا اعتبار قانونی داشته باشد.

جاره ممکن است در اثر درخواست ابطال یا فسخ یکی از دوطرف عقد یا جانشین آنان منحل شود.بحث درباره بطلان و فسخ اجاره تنها جنبه نظری ندارد.زیرا،نه تنها فسخ اجاره ناظر به آینده است و ابطال آن آثار عقد را از روز نخست از بین می برد،درخواست فسخ را تنها کسی می تواند بکند که قانون به او حق داده است ولی تقاضای ابطال از هر ذینفعی پذیرفته می شود.باید این نکته را یادآور شد که پایان یافتن مدت اجاره باعث انحلال رابطه حقوقی دوطرف نمی شود؛با وجود این نباید چنین پنداشت که سپری شدن مدت اجاره هیچ اثری در این رابطه ندارد.:

بطلان اجاره

از آنجایی که قواعد کلی معاملات برقرارداد اجاره حکومت می کند،قرارداد اجاره درصورتی باطل است که یا بطور صریح از طرف قانونگذار ممنوع شده باشد یا در ارکان اساسی آن خللی موجود باشد.اکنون باید دید کدامیک از موارد پیش بینی شده در مواد ۱۲ و۱۴ قانون روابط موجر و مستاجر۵۶ ناظر به بطلان اجاره است.

مهلت تخلیه مستاجر

بسته به این ملک مورد نظر مسکونی باشد یا تجاری ، مهلت تخلیه مستاجر می تواند متفاوت باشد.در صورتی که مستاجر حق کسب و پیشه داشته باشد ، این امکان را خواهد داشت که مهلت بیشتری برای تخلیه داشته باشد.

در صورتی که مستاجر ملک مسکونی ، بنا بر قرارداد مهلتی را جهت تخلیه ملک مزبور ، دریافت کرده باشد ، مالک موظف است که این مهلت زمانی را برای وی در نظر بگیرد.

علاوه بر این در صورتی که مالک تصمیم به عدم تمدید قرارداد اجاره را داشته باشد ، باید از پیش به مستاجر اطلاع دهد تا وی بتواند مکان دیگری را پیدا کند.

فسخ اجاره از طرف مستاجر بندرت انجام می شود و او بطور معمول مایل است که رابطه حقوقی را حفظ کند،مگر اینکه انتفاع از عین مورد اجاره ممکن نباشد.ماده ۶ قانون، مواردی را که مستاجر می تواند اجاره را فسخ کند،بدین شرح معین کرده است:

«در صورتی که عین مستاجره با اوصافی که در اجاره نامه قید شده منطبق نباشد(با رعایت ماده ۴۱۵ ق.م)»:این فرض ، تکرار بند اول ماده  ۱۲ قانون ۱۳۵۶ است و حکم تازه ای ندارد.بنابراین آنچه در خیار تخلف از وصف درباره اجاره محل کسب و پیشه گفته شد،در اجاره مسکن نیز مصداق دارد.

« در مواردی که مطابق شرایط اجاره حق فسخ مستاجر تحقق یابد»: این موارد را به دو گروه می توان تقسیم کرد:

  • الف)خیاری که بموجب شرط برای مستاجر بوجود می آید:مانند اینکه شرط شود، هرگاه در زمان اجاره در محل دیگری مامور خدمت اداری گردد، حق فسخ اجاره را تا ۱۰ روز دارد(خیار شرط)
  • ب) خیاری که در نتیجه تخلف از شرایط عقد برای او ایجاد می شود:مانند اینکه موجر بر طبق تعهدی که کرده است حمام خانه را تعمیر نکند.

اجرای حکم تخلیه

معمولا برای این که حکم تخلیه را اجرا کنند ، مهلتی دو هفته ای در نظر خواهند گرفت. اما برای این که حکم تخلیه را دریافت کنند باید طی شود. اول از همه این که باید مالک سند مالکیت خود را به دادگاه ارائه کند و در صورتی که هیچ گونه مشکلی در قرارداد یا سند مالکیت وجود نداشته باشد ، آن وقت می توان حکم تخلیه را دریافت نمود.

برای اجرای این حکم نیز باید به نیروی انتظامی مراجعه کرده و درخواست ماموری کرد که بر اجرای حکم تخلیه نظارت کند.

گرفتن حکم تخلیه چقدر زمان می برد

عموما گرفتن حکم تخلیه زمان چندانی را نخواهد گرفت و حدود ۲ هفته طول خواهد کشید.

همه چیز به این مسئله بستگی دارد که سند مالکیت و هم چنین قرارداد اجاره هیچ گونه مشکلی نداشته باشد.

مستاجری که اجاره را فسخ می کند، باید مورد اجاره را به موجر تحویل دهد.قاعده این است که مستاجر تا هنگام فسخ اجاره بها را بدهد و پس از آن تا زمان تخلیه اجرت المثل بپردازد. با وجود این، ماده ۷ قانون از این قاعده دست برداشته و مستاجر را تا زمان تحویل، آن هم در دورانی که موجر ممتنع است، مکلف به پرداخت اجاره بها کرده است.در این ماده می خوانیم:« هرگاه مستأجر به‌علت انقضاء مدت اجاره یا در مواردفسخ اجاره‌، مورد اجاره را تخلیه کند و موجر از تحویل گرفتن آن‌امتناع کند مستأجر می‌تواند به‌دادگاه محل وقوع ملک مراجعه وتخلیه کامل مورد اجاره را تأمین دلیل نماید و کلید آن را به دفتردادگاه تسلیم کند.

شما می توانید جهت تماس با وکلای گروه سفیر صلح به صفحه ی تماس با ما مراجعه کرده یا این که با شماره های زیر تماس بگیرید :

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

۲۶۶۴۳۹۰۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *