رجوع پس از طلاق توافقی

رجوع پس از طلاق توافقی

طلاق انواع و اقسامی دارد که بنا بر شرایط  زوجین یکی روش های آن در پیش گرفته می شود. ما نکته ای که جای بحث فراوان دارد این است که اصولا آیا بعد از طلاق ، امکان این وجود دارد که زن و شوهر به یکدیگر رجوع کرده و زندگی مشترک خود را ادامه دهند ؟ در پاسخ به این سوال چالش برانگیز باید بگوییم که همه چیز به نوع طلاق شما بستگی خواهد داشت. در این مطلب به مسائل و شرایط رجوع پس از طلاق توافقی خواهیم پرداخت.

رجوع پس از طلاق توافقی

به عنوان مثال بحث رجوع در طلاق توافقی بیش از دیگر انواع طلاق امکان پذیر می باشد.

برای پرداختن به این مسئله ، باید عناوین حقوقی دیگری را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

عده : پس از طلاق یا وفات شوهر ، زوجه باید به اندازه ۳ نوبت دیدن عادت ماهیانه عده نگه داشته و اجازه ازدواج نخواهد داشت.

معمولا مدت زمان این عده ۳ ماه و ۱۰ روز خواهد بود.

بذل : در طلاق توافقی عموما زوجه بخشی از مهریه یا کل آن را به همسر خود می بخشد که به اصطلاح به آن بذل می گویند

طلاق رجعی : دو نوع طلاق اساسی وجود دارد.نوع اول طلاق بائن است که در آن ، زوج به هیچ وجه شرایط رجوع به همسر خود را ندارد و برای آغاز مجدد زندگی مشترک باید دوباره صیغه ی نکاح  جاری شود!!

اما نوعی طلاق به نام طلاق رجعی نیز وجود دارد که در مدت زمان عده زوج می تواند نسبت به بازگشت به همسر خود اقدام کند و نیازی به صیغه ی نکاح مجدد نخواهد بود.

حال چند نکته درباره طلاق رجعی وجود دارد :

تنها می توان در مدت زمان عده (۳ ماه و ۱۰ روز به صورت میانگین در نظر گرفته می شود ) بعد از طلاق به زوجه رجوع شود

هرگونه حرکتی می تواند ، به نوعی رجوع پس از طلاق توافقی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در صورتی که زوج به خانه همسرش برود و با کلام محبت آمیز با وی صحبت کند ، رجوع به حساب می آید!!

تنها زوج است که قادر به رجوع می باشد و تقریبا اراده ی زوجه هیچ گونه دخالتی در این امر نخواهد داشت

شرایط گرفتن مهریه بعد از طلاق توافقی

نکته ای که بیشتر زوجین نسبت به آن توجهی ندارند این است که شرایطی وجود دارد که با استناد به آن می توان حتی بعد از طلاق توافقی نیز اقدام به دریافت مهریه نمود.

این وضعیت در حالتی پیش می آید که زوجه بخشی از مهریه یا کل آن را بذل کرده باشد.اما پس از طلاق توافقی نسبت به بذل خود رجوع کند. به خاطر داشته باشید که رجوع از بذل نیز تنها در مدت عده امکان پذیر می باشد.

قانون چنین در نظر گرفته است که اگر اختیار رجوع برای زوج وجود داشته باشد پس باید تمهیداتی نیز اندیشیده شود که زوجه بتواند پس از طلاق توافقی نیز نسبت به دریافت مهریه خود اقدام نماید.

در چنین شرایطی توصیه اکید ما به شما این است که حتما با یک وکیل پایه یک دادگستری صحبت کنید!!

اما شرایطی که ذکر کردیم شامل چه مواردی می باشد ؟

تنها هنگامی می توان نسبت به ما بذل رجوع کرد که :

  • طلاق از نوع طلاق توافقی باشد
  • زوجه در دوره عده خود به سر می برد
  • بخشی از مهریه ی خود را بذل کرده باشد ( در نظر بگیرید که طلاق توافقی تنها در شرایطی امکان پذیر است که تکلیف مهریه روشن شده باشد و عرف به این صورت است که زوجه مهریه ی خود را در ازای طلاق توافقی بذل کرده باشد )

مشاوره رجوع پس از طلاق توافقی

گروه وکلای سفیر صلح با در اختیار داشتن بهترین وکیل تهران آماده است که کلیه خدمات مشاوره رجوع بعد از طلاق را به شما عزیزان ارائه کند. به خاطر داشته باشید که برای طرح چنین پرونده هایی در دادگاه حتما لازم است که با یک وکیل خبره و ماهر مشورت نمایید تا شیوه ی صحیح اقدام را به شما آموزش دهید.

وکلای این مجموعه همگی دارای اعتبار فراوان و هم چنین سابقه ی کاری پیرامون چنین پرونده هایی هستند و به همین خاطر بهترین انتخاب شما برای استخدام یک وکیل می باشند!!

مدت زمان رجوع پس از طلاق توافقی چقدر است؟

همان گونه که در بالا ذکر کردیم ، شرط رجوع به همسر این است که زوجه در ایام عده ی خود باشد.

به صورت میانگین چنین در نظر گرفته می شود که هر زنی باید ۳ ماه و ۱۰ روز عده نگه دارد .حال سوال این جاست که عده از چه زمانی آغاز می شود ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که عده ی زوجه از تاریخ جاری شدن صیغه ی طلاق در محضرهای طلاق محسوب می شود.

به همین خاطر چنین در نظر گرفته می شود که فرصت زوج برای رجوع نیز به همین اندازه خواهد بود و چنان چه از مهلت زمانی ذکر شده گذشت ، دیگر امکان رجوع برای مرد وجود نخواهد داشت!!

پشیمانی از طلاق توافقی

برخی مواقع اصطلاحا گفته می شود که زوجین از طلاق توافقی خود پشیمان می شوند.

در واقع به محض دریافت ” گواهی عدم امکان سازش” از سوی دادگاه ها ، زوجین به مدت ۳ ماه فرصت خواهند داشت که به دفاتر ثبت طلاق مراجعه کرده و طلاق را به صورت رسمی ثبت کنند.

در صورتی که در این مدت دست به هیچ اقدامی نزنند ، دادگاه چنین کاری را ، پشیمانی از طلاق توافقی در نظر گرفته و گواهی مربوطه باطل خواهد شد!!

این مسئله حتی بعد از طلاق نیز وجود خواهد داشت و همان گونه که به دفعات ذکر کردیم ، مدت زمان پشیمانی از طلاق توافقی به اندازه ی ایام عده ی زوجه خواهد بود!!

نحوه ثبت رجوع به چه صورت است؟

اما از آن جایی که هر گونه اقدامی باید به صورت قانونی انجام گیرد ، به هنگام رجوع زوج به همسرش نیز باید واقعه ی رجوع به صورت رسمی ثبت شود.

در چنین شرایطی ، اصل مهم حقوق زوجه خواهد بود. به همین خاطر زوج باید ظرف مدت ۱ ماه پس از رجوع به دفترخانه ای که طلاق در آن ثبت شده مراجعه کند و درخواست ابطال صورتجلسه طلاق را داشته باشد!!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *