حق ملاقات با فرزند

حق ملاقات با فرزند

یکی از مسائلی که در روند طلاق بسیار مشکل آفرین می باشد؛حق حضانت فرزند و ملاقات با وی است. بیشتر مواقع زنان تصمیم می گیرند که با بخشیدن حق و حقوق خود حضانت فرزندان خود را به دست آورند. اما برخی مواقع نیز هر کدام از والدین که حق حضانت فرزند را به دست آورده باشند از ملاقات وی با والد دیگر جلوگیری می کنند.

پیش از هر چیزی باید در این جا ذکر کرد که در صورتی که دچار چنین مشکلی شده اید بهترین راه حل استخدام یک وکیل پایه یک دادگستری است تا کلیه پیچیدگی های حقوقی این مسئله را برای شما تشریح کند و در این روند شما را راهنمایی نماید.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

اما درباره مسئله حضانت باید این گونه ذکر کرد که همان گونه که احتمالا می دانید حضانت فرزندان تا 7 سالگی با مادر است و پس از آن دختر تا سن 9 سالگی و پسر تا سن 15 سالگی تحت سرپرستی پدر قرار می گیرند و پس از رسیدن به سن بلوغ خود می توانند تصمیم بگیرند که نزد کدام یک از والدین خود زندگی کنند.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که نمی توان والدی که سرپرستی و خضانت فرزندان را بر عهده ندارد از حق ملاقات با فرزند خویش منع کرد و اصولا در صورت دست زدن به چنین اقدامی، مجرم به حساب آمده و مشمول مجازات خواهند بود.

در صورتی که هر کدام از والدین چنین جرمی را مرتکب شد؛در مرتبه اول محکوم به پرداخت جزای نقدی درجه هشت و در صورت تکرار این عمل به اشد مجازات مربوطه محکوم خواهند شود.

حق ملاقات فرزند قبل از طلاق

در صورتی که طلاق نگرفته اید اما جدای از هم زندگی می کنید نیز می توان با مراجعه به دادگاه درخواست حق ملاقات فوری با فرزند را داشته باشید.

در صورتی که والدی که حضانت را بر عهده دارد از اجرای حکم دادگاه سرپیچی کند و هم چنان به عمل خود اصرار ورزد، حسب تقاضاي ذي نفع و به دستور دادگاه صادركننده رأي نخستين تا زمان اجراي حكم بازداشت مي شود.

جلوگیری از ملاقات فرزند

همان گونه که می دانید مراحل سپردن حضانت فرزندان ؛پیچیده و دشوار است و نمی توان به صرف قوانینی که وجود دارند؛حضانت را به یکی از والدین سپرد.به همین علت عموما در این مسئله دست قاضی باز خواهد بود که بنا بر مصلحت فرزند ،سرپرست وی را تعیین کند.

اما همان گونه که در بالا ذکر شد گاهی مواقع ,والدی که سرپرستی را بر عهده دارد از ملاقات والد دیگر با فرزند جلوگیری به عمل می آورد و همین مسئله جرم به حساب آمده و مستوجب مجازات خواهد بود. چرا که با طلاق ؛حق والد بودن افراد از بین نخواهد رفت و باید به این حقوق رسیدگی شود.

حق ملاقات نوه

دادگاه ها به درستی درباره حق ملاقات ؛ذی نفع را در نظر می گیرند .به این صورت که حق ملاقات تنها متعلق به والدین نیست بلکه اعضای درجه یک نسبی نیز می توانند درخواست ملاقات با نوه خویش را داشته باشند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

26643908 021

09121994176

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *