تنظیم قرارداد اجاره

تنظیم قرارداد اجاره و نکاتی که باید در حین انجام آن رعایت کنید

تنظیم قرارداد اجاره

تنظیم قرارداد اجاره یکی از قراردادهای رایجی است که میان مالک و مستاجر منعقد می شود. اما باید بدانید که تنظیم چنین قراردادهای همیشه هم ساده و بدون ایراد نیست.مواقع بسیاری پیش می آید که تنظیم قرارداد اجاره دچار مشکلاتی می شود که در آن هنگام بهتر است به سراغ بهترین وکیل ملکی بروید تا بتواند به شما در این زمینه کمک کند.

نکات بسیاری وجود دارد که شما باید در هنگام تنظیم قرارداد اجاره به آن ها دقت داشته باشید که تصمیم داریم در ادامه به برخی از آن ها اشاره کنیم .

پرداخت شارژ ماهیانه آپارتمان بر عهده مالک است یا مستاجر ؟

خب این نکته ای است که شما باید از همان ابتدای قرارداد آن را با مالک خود حل و فصل کنید.بیشتر مواقع این مسئله به صورت توافقی صورت می گیرد اما حتما باید در قرارداد اجاره ذکر شود ،به همین علت در صورتی که مالک توفق کرده باشد که شارژ را خود پرداخت کند و در طول زمان، از پرداخت آن سرباز زد، مستاجر می تواند مقدار شارژ را از اجاره ماهیانه کسر کند.

البته مواقعی نیز پیش می آید که این مسئله به هنگام تنظیم قرارداد اجاره فراموش می شود. به همین علت این گونه استناد می شود که چون مستاجر شخصی است که در حال استفاده از آب و برق منزل است ، لذا وی باید هزینه ی شارژ را بر عهده بگیرد.

 

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

 

نکات مهم در تنظیم اجاره نامه

از نکات دیگری که باید به هنگام تنظیم قرارداد اجاره باید مورد توجه قرار گیرد این است که آیا می توان پارکینگ یا انباری ملک استیجاری را اجاره داد ؟

خب در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پارکینگ و انباری ساختمان از جمله توابع آپارتمان‌های ساختمان است و مالکان آپارتمان‌ها شرکای قسمت‌های مشترک ساختمان هستند.قسمت‌های مشترک ساختمان دارای شخصیت حقوقی است و واگذاری هر قسمت از توابع و لواحق واحد‌های اختصاصی ساختمان به غیر از شرکای ساختمان مغایر مقررات مربوط به شرکت است، زیرا این عمل در واقع نوعی داخل کردن غیرشریک در قسمت‌های مشترک است. اگرچه در این خصوص قانون تملک آپارتمان‌ها حکم خاصی ندارد اما در اسناد انتقال رسمی آپارتمان‌ها عدم‌ واگذاری انباری و پارکینگ به غیرشرکای ساختمان قید می‌شود. واضح و روشن است که اجاره یا انتقال پارکینگ و انباری آپارتمان‌ها به هریک از مالکان همان ساختمان بدون مانع است.

نکته ای که باید در این میان ذکر شود که تمام این موارد و مسائل را می توان به صورت توافقی حل و فصل نمود و بهترین راه برای این مسئله این است که از کمک بهترین وکیل تهران در این زمینه کمک بگیرید.

تنظیم قرارداد اجاره

تنظیم قرارداد اجاره

برخی مواقع پیش می آید که مستاجر مقدار اجاره ماهیانه را پرداخت نمی کند و همین مسئله ،مشکلاتی را برای صاحب خانه به همراه دارد ، راه حلی که می توان برای این معضل در نظر داشت این است که مالک می تواند از مقدار ودیعه ، هزینه اجاره ماهیانه را کسر کند.

اما در صورتی که مدت زمان اجاره به پایان رسیده باشد و با تمام این تفاصیل ،مستاجر باز هم ملک را تخلیه نکند، مالک می تواند به کمک وکیل متخصص امور ملکی و هم چنین دادگاه، حکم تخلیه مستاجر را بگیرد.

نکته ی دیگری که امروزه بسیار مشاهده می شود هزینه تعمیرات است که باید مشخص شود بر عهده مالک است یا مستاجر

در این باره چنین می توان گفت : در صورتی که این تعمیرات مربوط به بخش های اساسی منزل می باشد بر عهده موجر است و وی باید آن ها را پرداخت کند اما هزینه های دیگری که به استفاده ی منزل مربوط است مانند هزینه تعمیر کولر و سیستم گرمایشی بر عهده مستاجر است.

از طرف دیگر در صورتی که مستاجر بدون اطلاع مالک تغییراتی را در ملک انجام دهد ، نمی تواند هزینه ی آن را از مالک دریافت کند.

 

تمدید قرارداد اجاره بدون مراجعه به بنگاه

برخی مواقع پیش می آید که قرارداد اجاره به مدت یک سال دیگر تمدید می شود و مالک و مستاجر نمی خواهند که هزینه ی بنگاه را پرداخت کنند. در چنین شرایطی می تواند در پشت برگه قرارداد اجاره ، شرایط جدید قرارداد را ذکر کنند و به امضای دو عدد شاهد برسانند. توجه داشته باشید که این شهود باید دارای اهلیت باشند و به هنگام بروز هر گونه مشکلی آماده باشند که شهادت بدهند.

 

نکات مهم در قرارداد اجاره مغازه

به هنگام بستن قرارداد اجاره مغازه مهم ترین نکته ای که باید در نظر بگیرید ، کاربری مغازه است.به عنوان مثال در صورتی که ملکی را جهت تاسیس یک داروخانه اجاره کرده اید ، نمی توانید به تاسیس یک رستوران یا مغازه کفش فروشی تغییر کابری بدهید.

در صورتی که تصمیم دارید برند خود را ثبت کنید و با فروشگاه خود شهرتی به دست اورید در نظر داشته باشید که باید قرارداد اجاره طولانی مدت ببندید چرا که در این گونه مسائل، جغرافیا و موقعیت ملک اهمیت مضاعفی پیدا می کند.

به خاطر داشته باشید که مالک حتما باید از زمینه ی کاربری ملک شما آگاه باشد. به همین علت هر تصمیمی که راجع به استفاده از آن ملک دارید را به مالک خود اطلاع دهید.

بهترین وکیل ملکی

گرچه شاید به نظر برسد که تنظیم قرارداد اجاره ،معضل خاصی نیست که بخواهید برای آن از کمک بهترین وکیل ملکی استفاده کنید ، اما توصیه ما به شما این است که دست کم با یک وکیل متخصص در دعاوی ملکی مشورت کنید و از او بپرسید که چگونه می توان به بهترین نحو یک قرارداد اجاره تنظیم نمود

گروه وکلای سفیر صلح آماده است تا بهترین مشاوران و وکلای خود را جهت انجام امور ملکی ، در اختیار شما عزیزان و همراهان همیشگی قرار دهد. جهت اخذ مشاوره تلفنی می توانید با شماره های مندرج در بالای صفحه تماس بگیرید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *