تنظیم قرارداد شراکت

تنظیم قرارداد شراکت توسط وکیل حرفه ای

افراد بسیاری در حیطه ی تجارت وجود دارند که هرگز تمایلی به شراکت با دیگر افراد نداشته و بیشتر مواقع به تنهایی کار می کنند.چرا که اعتقاد دارند هرگونه شراکتی ، مشکلات و دردسرهای فراوانی را برای آن ها به همراه خواهد داشت که گریزی از آن ها نخواهد بود.

اما چنین تصوری از اساس اشتباه بوده و بر اساس یک سری کلیشه های رایج راجع به شراکت می باشند.در صورتی که در روند تنظیم قرارداد شراکت با یک وکیل حقوقی مشورت نمایید هیچ گاه دچار مشکل و دردسر نخواهید شد.

اما اصولا چرا عده ای اقدام به شراکت در راه اندازی یک کسب و کار می کنند و این کار چگونه انجام می شود ؟

تنظیم قرارداد شراکت

تنظیم قرارداد شراکت

قرارداد شراکت معمولا میان دو شخص حقیقی یا حقوقی بسته می شود و در طول آن شکل تعهدات و میزان مسئولیت آن ها در قبال کسب و کار یا شراکت مشخص می شود. علاوه بر این سهم هر یک از شرکا نیز در قرارداد شراکت تعیین می گردد.

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تنظیم یک قرارداد شراکت به چه صورت می باشد؟

برای پاسخ به این سوال، به سراغ بهترین وکیل تهران رفته ایم و نظرات وی را در این باره جویا شده ایم.با ما همراه باشید

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

نحوه عقد قرارداد مشارکت

پیش از این که بحث تنظیم قراردادها را آغاز کنیم لازم است به چند پیش شرطی که برای عقد قرارداد شراکت ضروری است، اشاره ای داشته باشیم.

در واقع قرارداد مشارکت بین افرادی می تواند بسته شود که :

اول از همه به سن قانونی رسیده و اجازه عقد قرارداد را داشته باشند.به عبارت دیگر افراد زیر ۱۸ سال و هم چنین اشخاص مهجور نمی توانند اقدام به عقد قرارداد نمایند مگر این که ولی قانونی آن ها به نیابت از این گونه افراد اقدام به عقد قرارداد نماید.

دوم این که عقد قرارداد شراکت باید با رضایت کامل طرفین باشد و هیچ گونه اجباری برای امضای آن وجود نداشته و با تراضی هر دو طرف قرارداد صورت بگیرد

سوم این که طرفین قرارداد، ممنوع المعامله نباشند

به خاطر داشته باشید که هرگونه قراردادی که مخالف با اصول و شرایط بالا، تهیه و تنظیم شود و به امضای طرفین برسد، فاقد وجاهت قانونی بوده و هیچ گونه اعتباری نخواهد داشت و نمی توان به آن استناد کرد.

یکی از نکات بسیار مهمی که به هنگام عقد قرارداد شراکت باید به آن توجه داشت این است که هیچ گونه ابهامی در آن غیر قابل پذیرش است. به عبارت دیگر هر دو طرف قرارداد باید به خوبی تمامی مفاد و شرایط قرارداد را درک کرده و بفهمند.

یکی از مسائل مهم دیگر به هنگام عقد قرارداد این است که نوشتار متن آن باید به گونه ای باشد که علاوه بر صراحت، عاری از هرگونه تردید و ابهامی باشد.

به خاطر داشته باشید که نوشتن یک قرارداد باید در چارچوب نوشتاری خاصی باشد و نمی توانید از زبان محاوره برای تنظیم یک قرارداد استفاده کنید.

به عنوان مثال باید هر یک از مفاد این قرارداد را در بخش های مجزا و متفاوتی درج کنید.علاوه بر این چنان چه قراردادتان چند صفحه است، طرفین باید همه ی صفحات آن را امضا کنند و در غیر این صورت قرارداد مزبور وجاهت قانونی نخواهد داشت.

یکی دیگر از این مسائل مهمی که باید نسبت به آن توجه ویژه ای داشت، بخشی است که به عدم اجرای تعهدات طرفین می پردازد. در واقع باید بندی وجود داشته باشد که در صورت عدم اجرای تعهد هر یک از دو طرف قرارداد، بتوان خسارت آن را جبران کرد که در واقع به آن بند تضمین گفته می شود

به عنوان مثال چنان چه با شخص دیگری به صورت شراکتی مغازه ای را خریداری کرده اید و قرار بر این بوده است که سرمایه اولیه از شما و کار از طرف دیگر قرارداد باشد، در صورتی که هرگونه اتفاقی برای کسب و کار شما رخ بدهد (به عنوان مثال طرف دیگر نتواند به خوبی از عهده ی کارهای آن مغازه برآید و همین امر موجب خسارت شما شود) باید بتوان جبران خسارت نمود.

معمولا برای تضمین، چک یا سفته از هر دو طرف دریافت می شود.

نمونه قرارداد مشارکت بین دو نفر در مغازه

همان گونه که ذکر کردیم یکی از رایج ترین قراردادهای مشارکت بر سر املاک تجاری و مغازه هاست!!

متاسفانه راه اندازی یک مغازه یا فروشگاه در شهر بزرگی مانند تهران به قدری سخت و هزینه بردار است که عموم افراد ترجیح می دهند که به صورت شراکتی اقدام به انجام این کار نمایند.

اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که چه متن و قراردادی می تواند حقوق هر دو طرف معامله را پوشش دهد و از بروز مشکلات بیشتر در آینده پیشگیری نماید؟

توصیه ی اول ما به شما این است که با صرف هزینه های بسیار کم وکیلی را استخدام کنید که در این زمینه شما را یاری داده و با توجه به خواسته های شما متن شراکت را برایتان تنظیم کند.

البته نمونه های آماده در اینترنت به وفور یافت می شود اما ممکن است این نمونه قرارداد ها پاسخ گوی کلیه خواسته های شما در یک قرارداد شراکت نباشد. به همین علت می توانید مشاوره با یک وکیل را نیز در نظر بگیرید.

چرا که برای درک مفاهیم مختلف همین قراردادهای آماده نیز به وکیلی احتیاج دارید که آن ها را برای شما تفسیر کند.

جهت تماس با گروه وکلای سفیر صلح می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید :

۲۶۶۴۳۹۰۸ ۰۲۱

۰۹۱۲۱۹۹۴۱۷۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *